ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Jsou řešením energetické krize bateriová úložiště?

Jsou řešením energetické krize bateriová úložiště?

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect v regionech - Architekt David Průša, Platforma architekti

zrušit

13 m 12 s

Význam bateriových úložišť v domácnostech i průmyslu roste. Velký zájem o fotovoltaiku vyvolal poptávku i po akumulačních systémech. Zkušenosti jasně ukazují, že decentralizovaná výroba elektřiny ve spojení s její akumulací má potenciál výrazně snížit spotřebu a zvýšit energetickou nezávislost provozovatele. Toho názoru je i Cyril Svozil, ředitel společnost AERS, která je součástí holdingu Fenix Group, největšího evropského výrobce elektrických topných systémů. Kromě bateriových stanic HES, které jsou primárně určené pro domácnosti, AERS vyvinul i jedinečné české velkokapacitní úložiště určené pro průmysl.  

„Žijeme ve velmi turbulentní době a vzhledem k energetické situaci v Evropě nelze předpokládat, že by ceny energií nějak výrazně klesly, spíše naopak. Zima se blíží a spotřeby domácností i průmyslu porostou, budeme tak zažívat velmi nepříjemné momenty,“ říká Cyril Svozil, víceprezident společnosti Fenix Group a ředitel společnosti AERS.

Společnost proto přišla s myšlenkou bateriových úložišť, která umožní domácnostem, ale i výrobním závodům určitou soběstačnost. „Vymysleli jsme energetický koncept Fenix, což je vlastně velmi kvalitně postavený dům s malými energetickými ztrátami, plně elektrifikovaný, s našimi topnými systémy a dalšími technologiemi, jako je rekuperace, stínění a fotovoltaická elektrárna. Aby to celé dávalo smysl, potřebujeme nějaké úložiště. Proto jsme se už v roce 2016 pustili do startupu AERS, který dostal za úkol vyvinout a vyrobit dvě řady bateriových úložišť. Už tehdy jsme věřili, že domy se budou stavět v tomto standardu, a to jsme ještě ani netušili, že nějaká energetická krize či válka přijdou,“ říká Cyril Svozil.  

Aktuálně společnost nabízí základní tři řady úložišť: 

  • HES – domovní bateriové úložiště. Lze využít i v menších provozovnách. Umožňuje efektivně využívat energii vyrobenou fotovoltaickými panely a zajišťuje také energetickou zálohu objektu.
  • DES - Kompaktní kontejnerové uložiště nabízí řešení dodatečného výkonného zdroje elektrické energie. Vhodné pro průmysl.
  • Špičkovací akumulační stanice SAS – soubor technologií vytvářejících zdroj energie pro vykrývání energetických potřeb výrobního či komerčního objektu.

AERS také ve spolupráci se Škoda Auto vyvinuli kontejnerové bateriové úložiště za použití second-life baterií z elektromobilů. Jedná se o kompaktní all-in-one bateriové úložiště DES s kapacitou 328 kWh a výkonem až 300 kW, které využívá použité baterie z elektromobilů a plug-in hybridů vozů Škoda. Je to poměrně velká věc, neboť jsme průkopníci technologického řešení, které by za zhruba 10 let mohlo být standardem. Baterie, které v elektromobilech doslouží a už pro ně nebudou dostačující, mohou stále ještě sloužit ve stacionárních zdrojích. Díky této spolupráci máme již druhou generaci domácích baterierových úložišť HES. Integrujeme baterie z elektromobilů do domácích bateriových úložišť,“ říká Cyril Svozil.

Firma AERS společně s ČVUT provedla také velmi zajímavý průzkum. Jako testovací objekt posloužil rodinný dům v Omicích u Brna, kde se ověřovala spolupráce fotovoltaiky s domovními bateriemi a distribuční chytrou sítí. Společnost tak analyzovala algoritmy v reálných podmínkách. „Výsledky se ukázaly jako velmi dobré, úspora byla výrazná. V měsících, jako je květen a červen velmi často docházelo k tomu, že dodavatel doplácel zákazníkovi za to, že s ním spolupracuje. V našich domácích bateriových stanicích chceme tento algoritmus začít nabízet zákazníkům,“ říká Cyril Svozil.

Společnost Fenix Group má v současné době 13 společností v 9 evropských zemí. Zastoupení najdeme i v České republice, konkrétně v Jeseníku. Pravidelně exportuje do více než 70 zemí po celém světě. „Baterie jsou nová věc, nabízíme je zatím pouze v České a Slovenské republice. Novinkou je továrna v Banské Bystrici na Slovensku,“ dodává Cyril Svozil.  

Mohlo by vás zajímat

Materiály, technologie a konstrukce
8 m 03 s

Fenix Group

Nízkoenergetické domy umožní úsporu až osmdesáti procent nákladů. V takových domech se dnes nejen bydlí, ale také pracuje. Na střeše kancelářské budovy společnosti Fenix se nachází fotovoltaika, která umožňuje inteligentní energetický chod celé budovy. Sdílená úložiště umožní efektivní využití obnovitelných zdrojů. Budovy s bateriovým úložištěm plně respektují životní prostředí. Životnost takového systému je až dvacet pět let.

Doporučené pořady

U jednoho stolu
Nový díl

U jednoho stolu

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu