Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus TV Architect představuje: Ekologické projekty ateliéru Vera Hampl Architects

TV Architect představuje: Ekologické projekty ateliéru Vera Hampl Architects

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje: Jakub Cigler Architekti

zrušit

11 m 40 s

Projektovala první osobní loď, která je poháněna elektrickými bateriemi, je kurátorkou výstav a vyznává ekologickou architekturu. Do studia TV Architect přijala pozvání architektka Vera Hampl.

Architektka Vera Hampl se věnuje výstavám a jako kurátorka navrhla design výstavy SOUČASNÁ BRAZILSKÁ ARCHITEKTURA A URBANISMUS, která proběhla v říjnu 2013 na Pražském hradě. Českému publiku představila práce tří renomovaných brazilských studií – AUDT (architekt Indio da Costa), MK27 (architekt Márcio Kogan) a Metropolis Projetos Urbanas (architekti Hamilton Case, Jorge Mario Jaurequi, Pedro Aleixo) s cílem nastínit návštěvníkovi rozmanitost a kreativitu brazilských designérů.

Při projektování preferuje materiály šetrné k přírodě. Jejím prvním „zeleným“ projektem v Čechách byl vlastní dům. „Dům je prostorný a vytvářím v něm teplo tak, abych mohla pěstovat banány. Předtím jsem bydlela v bytě, kde jsem využila zimní zahradu,“ usmívá se Hampl.

Boj s malými prostory

Od poloviny srpna se v Praze na Vltavě plaví loď Bella Bohemia, další z řady ekologických projektů Very Hampl. Katamarán, který byl vyroben na míru za účelem vyhlídkových plaveb, je jako první u nás poháněn elektrickými bateriemi. Loď v létě nepotřebuje klimatizaci a její design je jednoduchý, prosklený a kromě prostor baru a toalet je v bílé barvě. Základním stavebním prvkem je hliník, takže je loď lehká a tichá.

Momentálně Vera Hampl pracuje na projektu plovoucích kanceláří. „Je to můj oblíbený projekt a zároveň velká výzva, protože – jak je známo – na lodích je málo místa. Bude velký boj dostat tam vše, co potřebujeme,“ tvrdí Hampl. Projekt je ekologický, bude využívat solární panely a vodní elektrárnu. Podle slov Hampl se celý její tým snaží o to, aby byl projekt příjemný i pro lidi, kteří půjdou kolem. Docílí toho tím, že z celého projektu bude výrazná pouze zelená střecha.

Konstrukce ve tvaru avokáda

Velkým projektem a současně i výzvou do budoucna je pro architektku rekonstrukce zámku nedaleko Prahy. „Musíme se vždy snažit, aby projekt byl co nejlepší pro ekologii. Chceme využít všechno co tam je a něčemu najít nové využití. Máme velké nádrže na dešťovou vodu, solární panely a zeleň. Zelená konstrukce bude ve tvaru avokáda, která bude držet teplotu,“ přibližuje Hampl s tím, že do historické části se nebude zasahovat. Přestože realizace projektu bude trvat dlouhou dobu, podle Hampl se na projekt těší celý tým. „Jsme nadšení, projekt bude příjemný i pro oči,“ uzavírá architektka.

Podívejte se také:

TV Architect představuje: Vera Hampl Architects

Psali jsme také:

Centrum Chodov zdobí perla. Jedinečné relaxační studio od architektky Very Hampl.

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu