ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... SENAA (Jan Sedláček, Václav Navrátil)

TV Architect představuje - SENAA (Jan Sedláček, Václav Navrátil)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Dan Merta, zakladatel Modest Artificials studio

zrušit

17 m 18 s

Architektonický ateliér SENAA založili architekti a spolužáci z Fakulty architektury VUT Brno Jan Sedláček a Václav Navrátil. Oba mají zkušenosti jak z českých, tak zahraničních kanceláří, působili v Brně, Praze, Rotterdamu, Los Angeles či New Yorku. Ateliér se zabývá architekturou i urbanismem. V jejich portfoliu najdeme jak novostavby, tak rekonstrukce a návrhy interiérů. Mezi jejich významná díla patří například Rodinný dům s atriem, který vyrostl v srdci Pálavy či Sportovní areál Židlichovice a Městský bazén Kyjov.

„Z počátku jsme dělali hodně bytů a rodinných domů, většinou ve vesnickém prostředí, postupně jsme začali dělat i vily ve svahu a další větší zakázky, jako jsou například bazény,“ říká architekt Václav Navrátil.

„Projektovat bazén je o správném nastavení zadání, velikosti, počtu drah či namodelování procesu ekonomiky.  Máme tyhle provozy rádi, je to zajímavé téma prostoru, kde lidé tráví čas. Nemusí to být vždy jen ukřičený aquapark, ale může to mít charakter a architektonickou kvalitu. Vyhráli jsme výběrové řízení na bazén v Kyjově, ten už se začal realizovat. Pracujeme na projektu bazénu ve Velkém Meziříčí, jedná se o krytý bazén ke stávajícímu letnímu areálu. Zúčastnili jsme se i dalších soutěží, které jsme nevyhráli, i to k tomu ale patří,“ říká architekt Jan Sedláček.

Prvním společný projektem architektonické dvojice byly městské zásahy pro Brno. „Vybrali jsme si místo ve veřejném prostoru, kde jsme cítili nějaký problém a snažili jsme se to vyřešit. Na to jsme pak navázali už reálnými projekty,“ říká Jan Sedláček.

Viladům Motol

Dům ve vilové čtvrti stojí v blízkosti lesoparku. Cílem bylo vytvořit příjemné a soukromé prostředí a byty s vysokým standardem. Viladům je členěný na dvě části se čtyřmi mezonetovými byty a dvěma apartmány. Každý mezonet má samostatný vstup a vlastní zahradu s bazénem. Celek působí charakterem rodinného domu.

Rodinný dům s atriem

Rodinný dům se nachází na relativně malém a svažitém pozemku s výhledem na Pálavu. Cílem bylo vytvořit současné moderní bydlení na vesnici, které bude zapadat do zástavby sousedních katalogových domů. Tento dům se povedl dotáhnout až do konce včetně detailů, jako byl nábytek, vestavěný mobiliář a zahrada. Interiér vzešel už ze studie, vše bylo dané v prvopočátku. Všechny výrobky jsou zde od českých výrobců,“ říká Sedláček.  

Vila Blansko

„Je to takové orlí hnízdo ve svahu, celá fasáda je tvořena z černého opalovaného dřeva. Hlavním konceptem domu jsou pak atria, která nasávají chladný vzduch a ochlazují vnitřní prostor. Svah je totiž jihozápadní a jsou zde velké sluneční zisky,“ říká Navrátil.  

Bytový dům Kopečná – Pekařská

„Jedná se o rekonstrukci domu v centru Brna, který je orientovaný do dvou ulic. Namísto vnitrobloku je společné schodiště, které propojuje oba různě vysoké domy. Objekt se nachází v památkové zóně. Dům je aktuálně ve velmi špatném technickém stavu. My zde musíme udělat statické zajištění a doplníme dům o výtah. Cílem je zachovat historii domu a zároveň zde otisknout soudobou stopu,“ říká Navrátil.

Sportovní areál pro město Židlochovice

Jedná se o návrh revitalizace sportovního areálu spolu s vybudováním zázemí pro místní kluby a organizace. Cílem je vnést do lokality nový život. Nachází se zde hasičské cvičiště, fotbalové hřiště, dopravní hřiště, modelářská dráha ale i restaurace. Budovy jsou navržené v jednotném designu a konstrukčním modulu.

Dalším projektem atelieru SENAA je přestavba bývalého hotelu Zálesí v centru Luhačovic na bytový dům. Jedná se o objekt z osmdesátých let, který je výraznou stavbou tyčící se ve svahu s výhledem na celé město. Vzniknout zde mají lázeňské apartmánové byty, které budou sloužit jako druhé bydlení.

Aktuálně architekti pracují na rekonstrukci jihočeského statku, který je památkově chráněný. Jedná se o kombinaci bydlení a technologické části. Místo by totiž mělo sloužit k výrobě ciderů z jablek z okolních sadů. 

Mohlo by vás zajímat:

Další díly pořadu „TV Architect představuje“ můžete vidět ZDE

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu