ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect v regionech Architektonický ateliér SENAA

TV Architect v regionech - Architektonický ateliér SENAA

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect v regionech - Ateliér Archali

zrušit

2 m 48 s / Autor: TV Architect Popisek: Ateliér SENAA

A je tady další z řady brněnských rozhovorů. Tentokrát jsme se zeptali zástupců ateliéru SENAA, podle čeho vybírají projekty, které nakonec realizují. Další otázka se týkala zlomového projektu tohoto ateliéru. 

www.senaa.cz

Podle čeho vybíráte projekty, které nakonec realizujete?

Navrhování je proces společný. Není to o hledání velkého gesta představení. My jsme schopní udělat velké věci, ale investor si musí uvědomit, že je to společný vývoj, kde je to cesta, hledání a na konci je projekt, který bude sloužit spoustu let, který nás přežije.

Jaký projekt byl pro Váš ateliér zlomový?

Šlo o rekonstrukci a dostavbu venkovního bazénu v Kyjově. Výzvou bylo zamyslet se nad tím, jak dosáhnout kvalitního návrhu architektury, kterou veřejnost přijme za svou. Jedná se totiž o sportovní areál, který bude využívat veřejnost a naším cílem bylo najít v racionální architektuře poezii.

Další významné projekty ateliéru:

Modernizace stávajícího městského koupaliště a novostavba krytého plaveckého bazénu, Kyjov:

Návrh modernizace městského koupaliště a budovy krytého plaveckého bazénu citlivě zasazuje novostavbu do městské struktury v centru Kyjova. Lineární kompozice a jemná členitost stavby zakončuje ulici a vytváří veřejný předprostor. Návaznost na sousední rodinné domy tvoří jednopodlažní zázemí letního koupaliště, které vhodně navazuje na dvoupodlažní objekt bazénu s wellness. Hlavním motivem je natočení vnitřního plaveckého bazénu o devadesát stupňů vůči celému objemu stavby, tím je zajištěn výhled do zeleně. Na nároží směrem do parku je umístěna kavárna.

Bytový dům Kobylisy, Praha:

Dům se nachází v blokové zástavbě městské části Kobylisy v Praze. Do ulice je třípodlažní, do zahrady čtyřpodlažní. Hmotou a tvarem dům navazuje na sousední domy a celek dotváří jednotný ráz ulice. Sokl na výšku celého přízemí je obložený řezanými kamennými deskami. Tělo domu ve světlé omítce je pouze přes jedno patro a je zakončeno výraznou římsou, nad kterou je poslední patro v úrovni střechy. V bytovém domě jsou čtyři samostatné bytové jednotky, kanceláře a prostor mateřské školky. Přes celé přízemí je byt prarodičů. Jako jediný má samostatnou garáž a přímý výstup na terasu a zahradu. Celé první patro zaujímá byt 5+kk  majitele domu. V podkroví jsou dva byty 3+kk k pronájmu. Tyto tři byty mají prostorné terasy. V suterénu se nachází kanceláře majitele a školka manželky. Ze suterénu je přímý výstup do prostorného anglického dvorku a dále na zahradu.

Showroom Kornfeil, Čejč:

Řešené území se nachází na severozápadním cípu obce Čejč v areálu firmy vyrábějící pekárenské pece. Jedná se o jednoduchou ortogonální hmotu s menší hmotou kvádru napojenou v severovýchodním rohu objektu. Relativně velké plochy fasád jsou členěny otvory oken a dveří. Od příjezdové komunikace pohledově exponované fasády haly jsou prosklené části opatřené sekundárním opláštěním ve formě perforovaných plechových dílců světle šedé barvy. Stavba bude užívána příležitostně pro účel školení v ovládání pekárenských pecí a strojů s touto výrobou pečiva spojených.

Chalupa, Jizerské hory:

Objekt rekreační chalupy se nachází uprostřed lesa v Jizerských horách. Z původní rekonstrukce se postupně stala novostavba, když se v průběhu realizace objevily vážné skryté statické vady. Dům je složen z „kopie historické části“, tradiční chalupy se sedlovou střechou a moderní přístavby. Jako jednotící prvek je použit kamenný sokl. V polozapuštěném suterénu je umístěno wellness s přímým výstupem k potoku. Materiálové řešení jako vápenné omítky, kámen a dřevěný obklad vychází z místní tradiční architektury.

Sportovní areál, Židlochovice:

Stadion Židlochovice se nachází na jihozápadním okraji města, na pravém břehu řeky Svratky, obklopený zástavbou rodinných domů. Cílem architektonického řešení je sjednocení budov různého funkčního využití do jednotné výrazové koncepce. Jednotlivé budovy si vzájemně propůjčují opakující se prvky, které různě variují. Objemy budov jsou převážně lineární, dvoupodlažní, zapadající do kontextu okolní zástavby s rodinnými domy. V areálu se nachází šest budov slouží místním organizacím – fotbalisté, hasiči a RC a veřejnosti z toho jedna je zázemí pro sport a wellness, druhá jako restaurace s ubytováním.

Obytný soubor rodinných domů, Újezd u Průhonic:

Soubor osmi rodinných domů je v nové satelitní zástavbě. Důležitým úkolem bylo najít způsob, jakým navrhnout a vystavět novou ulici na vesnici a zároveň v příměstské části Prahy. Způsob orientace vůči ulici i sousedům, tvarové a materiálové řešení to vše jsme se snažili podřídit základnímu konceptu kompaktního bydlení. To zamezuje vytváření slepých míst mezi domy, jasně definuje soukromé a veřejné prostory a zabraňuje nežádoucím pohledům do zahrad z ulice. Domy jsou navrženy ve dvou typologických variantách. Využívají podobné architektonické prvky, které se různě obměňují a vzájemně doplňují.

 Podívejte se na video brněnského skvostu vily Tugendhat od UNESCO nebo video Osobnosti současné architektury – Vladimír Šlapeta

 Osobnosti současné architektury - Zdeněk Fránek

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl