ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Roberto Palomba, Palomba Serafini Associati

TV Architect představuje - Roberto Palomba, Palomba Serafini Associati

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
12 m 41 s

Roberto Palomba je nejen uznávaným architektem s mezinárodním přesahem, ale i význačným designérem, který se věnuje průmyslovému designu. Studoval architekturu na univerzitě La Sapienza v Římě. V roce 1994 založil společně se svou manželkou Ludovicou studio Palomba Serafini Associati se sídlem v Miláně. Společně pracují s těmi nejprestižnějšími značkami po celém světě. Na kontě mají i řadu významných ocenění. Roberto Palomba byl také lektorem průmyslového designu na milánské polytechnice a spolu se svou manželkou jsou uměleckými řediteli pro některé významné značky jako Kartell, Laufen, Metalco, Zucchetti a další. Věnují se se také výstavám či scénografii a návrhům kostýmů.

Důkazem společného úspěchu manželů Palombových je to, že jejich výrobky navržené od roku 1994 jsou stále ve výrobě. „Je to skoro 30 let, co pracujeme spolu s manželkou. Na naší cestě jsme měli to štěstí, že jsme se dostali k hodně projektům a vyhráli mnoho cen, ovšem nejhezčí cenou, kterou jsme si mohli přát, je uznání lidí, kteří si vyberou naše produkty. Také máme to štěstí, že žijeme v Miláně, toto inspirativní město nám dává možnost setkávat se pravidelně s designérskou komunitou, měnit si názory s kolegy a přemýšlet tak o plánech do budoucna,“ říká Roberto Palomba.

 Roberto Palomba studoval architekturu na univerzitě La Sapienza v Římě, kde se také seznámil se svojí budoucí manželkou. „Řím je hlavním městem Itálie a hlavním městem světové krásy, zde jsem se učil navrhovat krásu,“ říká Roberto Palomba. Se svou manželkou Ludovicou mají za sebou zajímavou a inspirativní cestu od prvních přísně minimalistických návrhů pro sklárny na ostrově Murano přes nábytkovou tvorbu až po produktový design. V současné době svými pracemi ovlivňují právě výrobu velkých firem směrem ke kvalitnějšímu designu. Jejich návrhy přinesly do designu jak mužské geometrické tvary, tak měkké ženské křivky a organické linie přírody. „Když jste mladí, přijímáte výzvy, jste zvědaví na budoucnost. Úspěch přichází ve chvíli, kdy jste schopeni prokázat své kvality. Je potřeba spousta štěstí, spousta vytrvalosti, a především víra v sami sebe,“ dodává Palomba.

Roberto Palomba pracuje ale také v rezidenční architektuře, zabývá se jak moderními, tak historickými stavbami. „Mou oblíbenou stavbou je můj vlastní dům. Před více než 10 lety jsme zrestaurovali starou olejnu na jihu Itálie, která se stala naším prázdninovým domem. Jde o historické místo ze 17. století, kterému jsme vdechli nový život. V Itálii je spousta starobylých staveb, které nebyly určeny k obývání, my je obnovujeme a dáváme jim nový život. Některé se stávají místem pro život, jiné přetváříme na butikové hotely či průmyslové prostory. Tím dochází k obnově obytné sítě, podílíme se na urbanismu našeho národa,“ říká Palomba.

Architekt se více jak na moderní design soustředí na kvalitu svých projektů. Jeho filozofií je rovnováha mezi novým a starým. Společně se svou ženou jsou známí především tím, že mají schopnost kombinovat současnou vizi společnosti a uživatelské potřeby s rozsáhlými historickými znalostmi kulturních kořenů designu. Při své tvorbě se zaměřují především na funkčnost, a hlavně udržitelnost produktů. „Mladí se velmi snaží být rozpoznatelní předtím, než dosáhnou nějakých kvalit. Já si naopak myslím, že svět potřebuje především dobré a kvalitní projekty, více jak ty stylové,“ dodává Palomba.

Roberto Palomba navštívil Prahu už poněkolikáté, naposledy to bylo u příležitosti prezentace jeho nové spolupráce se společností Ideal Standard, jedním z předních výrobců koupelnových a toaletních řešení. „Je to pro nás veliká čest, protože Ideal Standard je společnost, kde pracovali vždy mistři řemesla. Někteří z nejvýznamnějších italských designérů a architektů spolupracovali s touto značkou dříve než my. Proto to pro nás byla velká zodpovědnost, převzít dědictví těchto velkých mistrů. Chtěli jsme vytvořit projekt, který by sloužil dalším architektům. Umožnit architektům najít dokonalé prvky pro jejich tvorbu. Sami jsme architekti, takže víme, jak moc jsou potřebné produkty, které se dokáží přizpůsobit,“ říká Palomba

„Věřím, že inspirace se rodí ze schopnosti žít život naplno, a přesně to já dělám. Je mi skoro 60 let a stále se ráno probouzím s myšlenkou, že chci dělat přesně to, co dělám. Mám veliké štěstí,“ uzavírá Roberto Palomba.

Jak to vypadalo na setkání Roberta Palomby s předními českými architekty a studenty v pražském New Living Center se můžete podívat ZDE:

Roberto Palomba svou přednáškou v Praze nadchnul architekty, designéry i studenty architektury

 Mohlo by vás zajímat:

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl