ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Inovace a technologie Materiály, technologie a konstrukce Roberto Palomba svou přednáškou v Praze nadchnul architekty, designéry i studenty architektury

Roberto Palomba svou přednáškou v Praze nadchnul architekty, designéry i studenty architektury

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
4 m 00 s

Avantgardní architekt a designer Roberto Palomba navštívil koncem dubna Prahu. Svou přednáškou nadchnul architekty, designéry i studenty architektury, kterým byla jeho prezentace určena. Přicestoval na pozvání společnosti Ideal Standard. Cílem návštěvy byla prezentace produktů, které vzešly z jejich spolupráce. Jedná se o produkty koupelnového a toaletního řešení.

Více než pět desítek zájemců se sešlo v prostorách New Living Center v Praze 13. Byly mezi nimi jak studenti, tak významní čeští architekti.

„Bylo skvělé vidět způsob myšlení Roberta Palomby, zvláště když je jeho postoj velmi podobný tomu mému. Roberto je velmi milý člověk se smyslem pro humor, jsem moc rád, že jsem ho mohl osobně poznat,“ uvedl po setkání architekt Adam Rujbr.

Roberto Palomba s italským temperamentem představil svůj milánský ateliér, filosofii jeho tvorby a svou aktuální kolekci koupelnového vybavení Atelier Collections od Ideal Standard.

„Chci vyrábět nadčasové věci, co nepodléhají trendům. Nevěřím v módní výstřelky. Naše spolupráce s Ideal Standard začala před třemi lety, byla to pro mě čest, neboť s touto společností v minulosti spolupracovali ti největší mistři řemesla. Byla pro nás velká zodpovědnost převzít toto velké dědictví. S Ideal Standard máme velmi dobrý vztah, komunikace i spolupráce fungují perfektně. Kolekci jsme pojali jako servis dalším architektům proto, abychom jim umožnili vybavit každou koupelnu, dle jejich potřeb,“ říká Roberto Palomba. Svá slova doložil ukázkami nábytku i toaletního řešení.

„Od první chvíle přednášky nás Roberto vtáhl do děje a se zájmem jsme ho poslouchali až do konce. Škoda jen, že přednáška nebyla delší. To, jakým způsobem je Roberto Palomba schopný vyprávět o své práci a předávat svoje zkušenosti druhým, dokazuje, jak velký je to profesionál. Setkání s člověkem, jako je Roberto Palomba, bylo pro nás nejen příjemně stráveným večerem, ale i obrovskou motivací pro naši další práci,“ říká architekt Štěpán Malý z ma3 architekti.

Základem přednášky v Palombově pojetí byla důležitost osobitého stylu a hledání inspirace.

„Nejvíce inspirativní mi připadá geometrie přírody, struktura pobřeží, myšlenka vody, proto se také tak rád zabývám interiérem koupelen, především sanitární keramikou. Nesnažím se za každou cenu šokovat. Naopak. Vyznávám jednoduché tvary, výrobky mají být součástí denního života a neměly by působit násilně,“ vysvětloval Palomba.

Dokladem jeho slov je nepochybně řada sanitární keramiky, kterou zájemci mohou vidět v showroomu společnosti ProCeram v pražském New Living Center.

„Jedná se o exkluzivní koupelnové produkty, jako je sortiment keramiky a nábytku. Atelier Collections je soubor produktů, které lze libovolně kombinovat, a to především díky jednomu rukopisu, který se provazuje a dovede udělat z koupelny funkční celek i minimalistický prvek interiéru,“ říká Pavel Basl, majitel ProCeram a New Living Center.

Architekt Jan Sedláček z ateliéru SENAA dodává: Moc děkuji za prezentaci, kterou jsem vnímal jako netradiční způsob propojení moderního minimalismu a emotivního nastavení celkového designu firmy Ideal Standard. Bylo velmi příjemné vidět, že i přes profesionální vystupování a výkon na prezentaci zůstal Roberto Palomba nohama na zemi s otevřenou myslí a pozitivním přístupem. Jeho prezentace byla velmi fascinující.

Roberto Palomba navštěvuje Prahu pravidelně. Většinu času ale tráví se svou rodinou v Miláně, kde spolu se svou ženou Ludovicou vedou studio Palomba Serafini Associati se sídlem v Miláně. Společně pracují s těmi nejprestižnějšími značkami po celém světě a většina jejich výrobků navržený od roku 1994 je stále ve výrobě. Na kontě mají i řadu významných ocenění, jako Compasso d'Oro, Red Dot Award, Design Award Plus, Product Innovation Award či Elle Decoration International Design Award. Nejčastěji pracují zejména v oblasti koupelnového vybavení. Jejich návrhy přinesly do designu jak mužské geometrické tvary, tak měkké ženské křivky a organické linie přírody.

„Prezentace Ideal Standard pro nás byla velkou inspirací. I přes to, že keramický design tvořený Robertem Palombou známe, překvapily nás tentokrát vodovodní baterie. Velmi přínosné bylo i osobní setkání, při kterém jsem mohla s Robertem pohovořit o italských designových školách, a rozhodnout tak lépe o budoucnosti svého syna. Těším se na další setkání,“ říká architektka Vera Hampl.

Při své tvorbě se Roberto Palomba zaměřuje na funkčnost a hlavně udržitelnost produktů.

„Svět koupelen se v posledních letech velmi posunul, především pak od vymožeností a technologických vychytávek zpět k designu a relaxu. Z tohoto důvodu bych já osobně už koupelny nikam nechtěl posouvat. Je potřeba měnit věci které nefungují a ty, co fungují, je třeba udržovat,“ uzavírá Roberto Palomba.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu