ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Nová technologie pro výstavbu domů - spojení dřeva a betonu

TV Architect představuje - Nová technologie pro výstavbu domů - spojení dřeva a betonu

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Miloš Schneider, obchodní ředitel K4 Architects & Engineers

zrušit

6 m 53 s

Pokud zvažujete stavbu, neměli byste přehlédnout technologickou novinku TICO. Jedná se o kombinaci dvou materiálů - dřeva a betonu. Na vývoji této novinky se podílí firma RD Rýmařov společně s odborníky z ČVUT.

Společnost RD Rýmařov je na trhu známá jako firma vyrábějící a stavějící rodinné domy na klíč s využitím dřeva. Na kontě má společnost ale i stovky bytových projektů. „Při výstavbě bytových komplexů jsme narazili na určité limity dřeva. Na základě toho jsme se rozhodli společně s odborníky z ČVUT vyvinout nové stavební postupy kombinující výhody dřeva a betonu. Spolupracujeme i na přípravě několika developerských projektů, a právě zde chceme nový systém využít,“ říká Jiří Buchal, generální ředitel RD Rýmařov

Společnost proto oslovila odborníky z ČVUT a společně se snažili vyzdvihnout výhody dřeva a betonu. To je především u betonu pevnost a požárně odolné vlastnosti a u dřeva pak tepelně izolační vlastnosti.

„Společně s RD Rýmařov jsme se snažili vypíchnout hlavní výhodu těchto dvou materiálů a snoubení jejich pozitivních vlastností, které nám mohou zlepšit užívání domu, jeho výrobu i dopady na životní prostředí. Skončili jsme u betonové nosné konstrukce a vše ostatní je na bázi dřevěných panelů. Vnitřní příčky, obvodový plášť a prefabrikovaná koupelnová jádra jsou z dřevěné konstrukce. Jedná se o lokální produkt, který je navíc environmentálně šetrný a obnovitelný,“ říká Antonín Lupíšek, ředitel pro vědu a výzkum.

V univerzitním centru energeticky efektivních budov tedy vznikla po dlouhém vývoji technologická novinka TICO. „Byl to projekt na více let, my jsme intenzivně spolupracovali s vývojovým oddělením RD Rýmařov na optimalizaci jednotlivých prvků a ty jsme zkoušeli v našich laboratořích. Proběhla řada statických, akustických i požárních zkoušek a poté jsme sestavili výsek typického domu, kde jsme vše ozkoušeli v reálném měřítku,“ dodává Lupíšek.

Systém TICO je vhodný pro bytové domy. Výhodou je rychlá výstavba či montovaná konstrukce a prefabrikace, která odstraňuje problémy spojené s nedostatkem pracovní síly.

„Tato evoluce je významná v budoucím využití systému, který nám umožní postavit i větší bytový dům. Budeme se snažit, aby domy respektovaly současný design, byly dostupné a vyhovovaly potřebám klientů. Cílem je ukázat budoucnost dřevostaveb s použitím betonu tak, abychom za projektem mohli stát a nestydět se za výsledek,“ dodává architekt projektů Pantelis Larcou.

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl