ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Václav Hlaváček

Osobnosti současné architektury - Václav Hlaváček

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Petr Pelčák

zrušit

14 m 14 s

Václav Hlaváček vystudoval v roce 1987 stavební fakultu ČVUT v Praze – v ateliéru Vladimíra Dlaska absolvoval obor rekonstrukce budov. „Obor rekonstrukce skýtal velké pole možností. Jednak mě rekonstrukce vždy zajímaly, jednak jsem si tu mohl vybírat jednotlivé úlohy sám,“ vysvětluje Hlaváček. Po studiu pracoval ve Státním ústavu pro rekonstrukce památkových měst a objektů pod vedením architekta Pavla Kupky. Společně s Benem Hoekem, Ronaldem ver Maasem a Villemem Kaujitem přivedl v roce 1993 Studio acht do Prahy. Dnes má ateliér již jen pod jeho vedením více než 50 členů. V České republice jsou otevřené kanceláře v Praze, Brně a Olomouci. Další pobočky se nacházejí v Rotterdamu, Amsterdamu, Curacau (součást Nizozemských Antil), Bratislavě a Londýně.

Areál bude otevřen veřejnosti

Studio acht se podílelo na mnoha významných projektech. Za zmínku stojí administrativní komplex Vlněna business centre, který se nachází jižně od historického centra Brna na území městského bloku o ploše přibližně 40 tisíc metrů čtverečních. Návrh areálu reaguje na původní zástavbu továrny Vlněna, a to zejména tím, jak pracuje s různými měřítky veřejného prostoru. Zachován zůstal i původní Bochnerův palác, který se architekti ve shodě s investorem rozhodli i přes vypsaný demoliční výměr zrekonstruovat. Hotova je první etapa výstavby, po dokončení bude celý areál otevřen veřejnosti a zasazen v zeleni s vodními prvky.

Ponávka je naopak klasickým brownfieldem na ploše 10,25 hektarů, který díky novému využití podporuje dynamiku pulsujícího městského organismu. Potenciál zanedbaného místa byl nejprve využit pro skladové plochy a retail. Jednoduše modifikovatelné boxy byly následně přestavěny na kancelářské budovy. Na zhodnoceném území vznikla studentská kolej Domeq, která přivedla do místa život i po „office hours“. Momentálně jsou ve výstavbě další dva „Domqy“ a nižší zástavba nabízející služby a vybavení pro nové obyvatele.

Soustavná obnova Pražského hradu

V roce 2010 studio pracovalo na Spielberk Office Center. Jde o kancelářské budovy vysokého standardu. Studio se pod vedením Václava Hlaváčka snažilo navrhnout centrum pro lidi, kteří zde pracují, tak, aby jim bylo nejenom místem práce, ale i odpočinku. Hlavním urbanistickým prvkem je podélné jezero, kolem něhož jsou rozesety jednotlivé kancelářské budovy. Směrem k ulici Heršpická jsou to pětipodlažní Villy, ke kolejím pak budovy IQ. Celý areál vrcholí dvojicí výškových budov Tower A a Tower B. Jednotlivé Villy mají výměry kolem 5000 metrů čtverečních  a jsou propojeny podzemními garážemi. Fasáda je tvořena autentickými holandskými cihlami. Střešní terasy nabízejí panoramatické výhledy na Brno.

Kromě toho se Studio acht od roku 2008 soustavně věnuje obnově exteriéru a interiéru budov tvořících Pražský hrad. První zakázkou byl projekt opravy pláště Královského letohrádku a v následujících letech se ateliér mohl podílet na obnově a v některých případech i přestavbě většiny objektů tvořící tuto nejvýznamnější pražskou dominantu včetně nedalekého Černínského paláce.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu