ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Menšík Skrušný Architects + Builders

TV Architect představuje - Menšík Skrušný Architects + Builders

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Architekt Zdeněk Bureš z ateliéru A77 Architekti

zrušit

16 m 05 s

Menšík Skrušný Architects + Builders je tradiční architektonicko-stavitelská kancelář navazující na generaci brněnských stavitelů první republiky. Po vzoru moderních trendů není kancelář pouze architektem a projektantem, ale také samotným investorem, stavitelem a prodejcem vybudovaných nemovitostí. Ateliér založili v roce 2017 dva spolužáci z brněnské fakulty architektury, architekti David Menšík a Petr Skrušný, společně s otcem jednoho z nich, brněnským architektem a stavitelem Petrem Skrušným St. 

Kancelář se zabývá všemi měřítky tvorby od drobného designu až po komplexní urbanismus. Cílem kanceláře je budovat současnou architekturu vycházející z tradice a vyrůstající z místa. S architekty Davidem Menšíkem a Petrem Skrušným jsme si povídali o vzniku kanceláře, o prvních projektech, o začátcích v architektuře i o aktuálních projektech.

Bytový soubor Panorama – Boskovice

Jedním z prvních významných počinů byl projekt Bytový soubor Panorama – Boskovice. Jedná se o výstavbu bytových domů, která byla rozdělena do dvou etap. Při první etapě vznikly tři bytové domy, garáže, parkoviště a veškeré komunikace. V druhé fázi pak modulárně dvojnásobný bytový dům. Předzahrádky bytových domů lemuje řada nově vysazených stromů.

„Je zde zvětšený půdorys původní socialistické zástavby, projekt je tak více vytěžitelný pro investory. Navrhli jsme čtyři bytové domy, které se postupně výškově snižují. Projekt prošel mnoha rozpočtovými škrty, i tak si ale zachoval zásadní prvky jako velká okna se sníženými parapety, velké užitné balkony, terasy, zahrady a soukromé zóny. To z něj i přes malou míru detailu dělá naše první zásadní společné autorské dílo,“ říká architekt Petr Skrušný ml.

Rezidence Zlatá pole

V tomto projektu si ateliér okusil developerské dovednosti. „Vysoutěžili jsme možnost odkoupit pozemky od města Letovice. Díky tomu jsme dostali pozemky za dobrou cenu a mohli jsme si zde ozkoušet vlastní development. Na pozemcích byla stávající územní studie, měli jsme ale možnost vše upravit a navázat již na navrženou lokalitu. U tohoto projektu jsme museli skloubit zodpovědnost, vize architekta a zachovat čísla rozpočtu developera. To nás z hlediska pochopení obou řemesel posunulo dál než jakékoliv předchozí zadání,“ říká architekt David Menšík.

Vznikly čtyři pětipodlažní bytové domy ve dvou blocích. Zatímco zvenku domy v detailech odkazují na historii, tak ve společných prostorech domu byly využity živější prvky brněnské moderny. „V menším městě jsme mohli obyvatelům nabídnout kvalitu, která se do té doby vyskytovala převážně v metropolích. Od arkýřů, velkých hliníkových oken přes hluboké lodžie či zábradlí z pásoviny až po terazzové schodiště, obložky, zaoblené rožky a lakované dveře,“ říká architekt David Menšík.

Aktuálně ateliér připravuje druhou etapu projektu a přemýšlí již i nad dalšími navazujícími etapami.

Vila Kolejní – Brno

Součástí rodinného domu je i protější objekt s ateliérem, garáž a vinný sklep. Tyto menší stavby jsou situovány na místo původního tenisového dvorce zakousnutého do okolního terénu. „Na tomto projektu jsme spolupracovali s mým otcem. Ještě na střední škole jsem mu s tímto projektem pomáhal, od mala jsem sledoval, jak se zde staví. Doslova v díře po tenisovém kurtu vznikla luxusní vila s bazénem,“ říká Petr Skrušný ml.

Pivnice Dobré pivo Brno

V prostorech se dříve nacházela kavárna. Zadáním investora byla levná a velmi rychlá přestavba nájemního prostoru v centru Brna. „Hlavní myšlenkou bylo sjednocení interiéru jednolitou podlahou v zemitém odstínu a nahrazení původní neestetické dlažby, k tomu jsme využili velkoformátové linoleum. Jsou zde zajímavé detaily jako sokly obložené dřevem, mosazné prvky či industriální prvky,“ říká architekt David Menšík.

Na Výsluní Letovice

Ateliér aktuálně pracuje na dalších zajímavých projektech, jako je bytový komplex Na Výsluní Letovice, jedná se o 51 rodinných domů. Součástí projektu je 11 zakopaných vil po vzoru Vily Kolejní. Pozemky jsou výjimečné svou polohou v přírodě i velmi kopcovitým terénem. Inspirací zástavby bylo italské horské městečko Monte St. Angelo, jehož urbanismus zdánlivě neuspořádaného seskupení mnoha malých rodinných domů dodržuje ve skutečnosti promyšlený praktický systém. 

Další díly pořadu „TV Architect představuje“, kam si pravidelně zveme zajímavé osobnosti a společnosti, můžete vidět ZDE.

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu