ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Architekt Zdeněk Bureš z ateliéru A77 Architekti

TV Architect představuje - Architekt Zdeněk Bureš z ateliéru A77 Architekti

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Architekti David Bureš a Radek Pasterný z ateliéru CL3

zrušit

10 m 37 s

Brněnská kancelář A77 Architekti byla založena roku 1993. Funguje s malými obměnami již bezmála 30 let a v jejím portfoliu lze najít rekonstrukce památek a sakrálních staveb, sakrální, průmyslové, sportovní, obytné i administrativní novostavby. My jsme si s architektem Zdeňkem Burešem povídali o nových projektech a o tom, co ateliér chystá do budoucna.

Sonnentor

Ekologická hala společnosti na výrobu čajů a zpracování bylin byla slavnostně otevřena letos v dubnu. Cílem projektu bylo najít takové řešení a materiály, aby byla stavba co nejvíce ekologicky úsporná. „Snažili jsme se tedy každý obyčejný materiál nahradit takovým, který bude co nejvíce šetrný k prostředí, např. neobsahuje příměsi na bázi lepidel, silikátů, bude dlouhověký, jeho uhlíková stopa se rozprostře v době životnosti stavby a bude dobře recyklovatelný,“ říká architekt Zdeněk Bureš.

Nejen materiály, ale také technologie a zařízení hrály velkou roli při projektování. Byla snaha myslet jak ekonomicky, tak ekologicky. Energie pro provoz pochází z obnovitelných zdrojů a v případě nové haly bylo dosaženo alespoň částečné soběstačnosti fotovoltaickými panely. Dešťovou vodu zachytávají 2 retenční nádrže. Voda se po přefiltrování používá na splachování WC a zalévání zeleně v okolí. Ani zateplení nebylo zajištěno běžným polystyrenem, ale i zde se vybíralo dle dopadů na přírodu stejně jako u řešení omítek. Byla tedy vybrána izolace z přírodního dřevovláknitého materiálu a omítky byly zhotoveny bez silikonů a silikátů. Budova se může pochlubit i zelenou střechou. Tímto způsobem se postupovalo i v interiéru, kde je například na příčky na toaletách použit recyklovaný tetrapack. Obecně byla snaha vybírat materiály s nízkou uhlíkovou stopou a zajistit co největší soběstačnost objektu. „Všechny dlažby jsou z přírodního kamene, stejně tak lavičky jsou v přírodním dřevě bez chemických úprav,“ dodává architekt Zdeněk Bureš.

Aktuálně se chystá dostavba areálu, konkrétně zázemí pro návštěvníky.

Essens Líšeň

Na sídle firmy Essens v Brně-Líšni ateliér pracoval od návrhu až po dokončení v roce 2015. Nyní se areál rozrůstá o další navazující administrativní objekt. Na brownfieldu byla navržena v první fázi budova s administrativním zázemím, v loňském roce pak byla realizovaná na další části pozemku dostavba objektu se skladovacími prostory a dalšími kancelářemi. „Zajímavé na stavbě je, že je nová budova provozně propojena s původní budovou i přes značný terénní rozdíl. Uvnitř budovy pak najdeme vysokou zelenou stěnu i prostor pro výstavu automobilů,“ říká architekt Zdeněk Bureš.

Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě 

Projekt Trvalá výstava k příležitosti výročí 430 let od narození Jana Amose Komenského získala ocenění v soutěži BIG SEE Interior Design Award 2023. Mezinárodní soutěž má několik kategorií a hlavním cílem je vyhledávat a podporovat jedinečné talenty a jejich počiny, pomoct s propagací v médiích a s networkingem. Původně se jednalo především o oblast jihovýchodní Evropy, ale soutěž se rozšířila dále, nejen do našich krajů.

Ateliér A77 Architekti na ploše 350 m2 navrhl výstavní prostory, které mapují životní cestu J. A. Komenského. Dlouhý černý tunel symbolizuje základní časovou linii a pomocí audio-vizuální instalace, krátkého filmu a interaktivních stanovišť je kladen důraz na významné aspekty, jako je požár v Lešně, duchovní život či tištěné dílo. „Projekt zahrnoval úpravu stávajících prostor, konkrétně část týkající se života J. A. Komenského. Na interiéru architekti z ateliéru A77 Architekti spolupracovali s ateliérem Horalík z Prahy.“

Mohlo by vás zajímat

Města a urbanismus
2 m 43 s

Architektonický ateliér A77

Další, s kým si TV Architect popovídala na brněnském setkání architektů, byl Zdeněk Bureš z ateliéru A77. S jakými historickým a památkově chráněnými budovami pracovali, nejen to se dozvíte v exkluzivním rozhovoru na TV Architect.

Doporučené pořady

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl