ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Designér Maxim Velčovský

TV Architect představuje - Designér Maxim Velčovský

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje... - Chystané projekty architektonického studia SENAA – vzniká bytový dům i moderní statek

zrušit

21 m 10 s

Maxim Velčovský je český produktový designér a ředitel významné sklářské společnosti Lasvit. Vystudoval VŠUP v Praze a v roce 2002 spoluzaložil s designérem Jakubem Berdychem studio Qubus. Mezinárodně proslul dekorativními produkty na pokraji uměleckých děl. Jeho výtvarné počiny jsou součástí sbírek významných evropských muzeí v Mnichově, Berlíně či Londýně. Je také designérem nové kolekce slinutých keramických dlaždic s názvem Linka české značky RAKO.

Maxim Velčovský rád pracuje s materiály, jako je sklo či porcelán. Mezi jeho ikonická díla patří například gumáky, které jsou vázou či mísa ve tvaru mapy České republiky. Tyto věci jsou již 20 let staré, byla to moje diplomová práce a zároveň protest proti etablovanému světu té doby. Tehdy neexistoval žádný showroom českého designu. Proto jsme založili studio, abychom mohli naše věci vystavovat. Vše bylo reakcí na to, co se děje kolem nás. Tehdy firmy braly design jako něco, co je drahé. Chtěli jsme to vyvrátit,“ říká Maxim Velčovský.

Designér má na kontě také návrhy interiérů dvou významných kostelů. „Gočárův kostel v Hradci Králové byla výjimečná realizace. Ještě na škole jsem vytvořil design kříže, připadalo mi zajímavé zamyslet se nad tvarem kříže a navrhnout ho tak, aby se lépe nosil. Kříž byl také z mé strany forma revolty, takové věci se nedesignují každý rok,“ říká Velčovský. „V Chodovicích jsme pak v kostele zrealizovali zakázku, kdy jsme sem dali perské koberce a židle od Vernera Pantona. Stal se z toho interiér, který lidé očekávají spíše v domácnostech,“ dodává.

Díla Maxima Velčovského byla již několikrát součástí výstav EXPO. Pro to milánské vytvořil například unikátní lustr, který symbolizuje umělý déšť a odkazuje k mnoha významům spojeným právě s fenoménem jednadvacátého století – vláknem. V Shanghai to pak byla instalace nábytku, ze kterého se sypou keramická zvířata, která se v Čechách vyrábějí v manufakturách.

Maxim Velčovský byl také několik let pedagogem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. „Působil jsem tady deset let jako vedoucí ateliéru keramiky a porcelánu. Se studenty jsme vytvářeli například obklady pro českou značku RAKO,“ říká Velčovský.

Se značkou RAKO Maxim Velčovský spolupracuje i dnes. Z jejich spolupráce vzešla autorská série slinutých keramických dlaždic s názvem Linka. Při návrhu této kolekce se designér inspiroval evolucí, vesmírem i prvotní kresbou tužky, která dle jeho slov znázorňuje začátek každého projektu.

„RAKO je firma, která má u nás velkou tradici. Jejich obklady jsou historicky známé. Obklady jsou pro mě součástí architektury, neboť se jedná o povrch, na který se denně koukáme. Materiály firmy RAKO jsou v mnoha činžovních domech i významných stavbách, jako je například Café Imperial či Vila Tugendhat. Spolupráce s firmou RAKO byla velká výzva,“ říká Maxim Velčovský. „Podařilo se nám vytvořit ideální vzor, který je přirozený a nevyrušuje, zároveň připomíná vlákno, které se táhne celou historií lidstva,“ dodává.

Mohlo by vás zajímat

Materiály, technologie a konstrukce
12 m 31 s

LASSELSBERGER, výrobce keramických obkladů a dlažeb RAKO

Značka RAKO má na českém trhu dlouholetou tradici. Více jak 140 let se zabývá výrobou keramických obkladů. Značka, kterou zná několik generací, je součástí rakouské společnosti Lasselsberger s.r.o., která je největším výrobcem keramiky v České republice a jednou z nejvýznamnějších v Evropě.

Maxim Velčovský se designem a historií zabývá nejen pracovně, ale i v soukromí. Je majitelem mnoha zajímavých sbírek, jako jsou například různé typy skládacích metrů či vázy z lisovaného skla.

„Trend v designu se mění s dobou, někdy může být více praktický, jindy více estetický. Každá doba přináší jiný trend v závislosti na vývoji společnosti. Ty nadčasové věci jsou pak velmi čisté a praktické. Dříve byl design výsadou šlechticů a zámožných klientů. Demokratizace designu v posledních sto letech pak určuje to, že si to může dovolit každý,“ uzavírá Maxim Velčovský.

Jedním z posledních počinů designéra je například výstava keramiky a skla v Uměleckoprůmyslovém muzeu Brně.

Rozhovor: Designér Maxim Velčovský o nové kolekci keramických dlaždic s názvem Linka

Mohlo by vás zajímat:

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl