ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Inovace a technologie Rozhovor: Designér Maxim Velčovský o nové kolekci keramických dlaždic s názvem Linka

Rozhovor: Designér Maxim Velčovský o nové kolekci keramických dlaždic s názvem Linka

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
14 m 00 s

Designérem nové kolekce slinutých keramických dlaždic s názvem Linka české značky RAKO je významný český designér Maxim Velčovský. Jeho výtvarné počiny jsou součástí sbírek významných evropských muzeí v Mnichově, Berlíně či Londýně. Pracuje rád s materiály, jako je sklo či porcelán. Ke keramice má velmi blízko, neboť keramiku studoval jak na střední, tak na vysoké škole. Navíc je uměleckým ředitelem významné české sklářské společnosti. Design obkladu ale navrhoval poprvé.

„Když jsem byl osloven Rakem, tak to byla pro mě velká výzva, protože Rako je firma, která definuje vizuální svět, ve kterém se člověk pohybuje. Vše, co kolem sebe vidíme, bylo někým navrženo, ať to jsou to baráky či interiéry. Rako se historicky podílelo na krajině tvarů a tvoří veřejný prostor kolem nás. Já sám jsem zakladatelem portálu Obklady a dlažby domů v Československu, kde mapujeme komunitně staré obklady a dlažby v domech, které jsou rekonstruovány a nabádáme lidi, aby se snažili rekonstruovat staré obklady a nenahrazovali je novými, aby měli vztah k historii. Takže s tou značkou se často setkávám a znám jí odjakživa. Je součástí naší vizuální kultury,“ říká Velčovský.

Pokud jde o design dlaždic, jedná se o naprosto originální pojetí, jehož hlavním prvkem je linka, respektive čára, z čehož také pramení název série. O podobě nové série si Maxim Velčovský udělal představu až poté, co se podrobně seznámil s výrobou samotných obkladů.

„Naslouchám lidem, kteří jsou ve výrobě, sleduji, co se děje na linkách v lisu a v dalších výrobních úsecích. Výrobní proces mě fascinuje a každý designér by měl začínat odtud,“ říká Velčovský.

Maxim Velčovský u série Linka začal doslova od nuly, od tužky a papíru. Při návrhu se snažil přihlédnout jak k výrobnímu postupu, tak k obohacení portfolia firmy. Jedna z linek představuje návrat do prvních lidských obydlí a jakousi evoluci stěn. Druhá linka se vztahuje k abstraktnímu a zároveň minimalistickému dekoru.

„Tady se to míchá dohromady, protože někdo potřebuje dekorativnější věc a někdo chce více čistější přístup,“ říká Velčovský.

Série zahrnuje tři graficky jedinečné varianty:

  • velmi jemnou abstraktní ruční kresbu v plošném homogenním vyznění
  • výraznější vzájemně se překrývající a různě orientované čáry
  • graficky velmi výrazný dekorativní motiv, jenž lze vhodně kombinovat se zbývajícími designy pro širší škálu řešení

Sérii Linka tvoří slinuté keramické glazované dlaždice s plně probarveným střepem, vhodné jak do komerčních, tak do soukromých prostor. K možnosti využití ve veřejných projektech přispívá hladký, matný povrch ABS. Ten je příjemný na dotek, snadný na údržbu a jeho protiskluzovost má hodnotu R10/B.

Základní formát dlaždic je 60 x 60 cm je doplněn formátem 20 x 20 cm. Série v rámci jednotlivých designů nabízí neutrální tóny bílé, bílošedé, šedé, černé, hnědé a hnědočerné, vždy s možností volby decentního nebo naopak výrazného barevného stylu. Vše je v provedení s rektifikovanou hranou, což znamená, že jsou formáty přesně nařezané a lze tak vytvářet menší spáry.

„Projekt, který jsme vytvořili, je současný, je pro ty, kdo hledají nové věci a zároveň chtějí tradici. Je to nadčasový a univerzální obklad. Měl by být atraktivní i za několik let. Pokud se takový produkt dostane do nějakého architektonického projektu, tak je to vždy radost. Mě fascinuje veřejný prostor, který je definován architektonickým přístupem. Byl bych rád, kdyby se dlažba používala ve veřejném i privátním sektoru,“ dodává Maxim Velčovský.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl