ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... LASSELSBERGER, výrobce keramických obkladů a dlažeb RAKO

TV Architect představuje - LASSELSBERGER, výrobce keramických obkladů a dlažeb RAKO

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Designér Maxim Velčovský

zrušit

12 m 31 s

Značka RAKO má na českém trhu dlouholetou tradici. Více jak 140 let se zabývá výrobou keramických obkladů. Značka, kterou zná několik generací, je součástí rakouské společnosti Lasselsberger s.r.o., která je největším výrobcem keramiky v České republice a jednou z nejvýznamnějších v Evropě.

Společnost dodává své materiály do zhruba 90 zemí světa. Soustředí se na evropský trh, ale mezi cílové destinace patří i Katar, Saudská Arábie, Izrael či Austrálie a Kanada. „Veškeré naše materiály vyrábíme v České republice, kde máme pět závodů. Jeden z nich je v Lubné u Rakovníka, zde se soustředí na výrobu obkladaček, tedy materiálu, který je určen výhradně pro obkládání stěn. Další z velkých závodů je v Chlumčanech u Plzně, kde je výroba zaměřena na glazované a neglazované dlaždice. Další tři závody jsou v Horní Bříze, Podbořanech a Borovanech. Těchto pět výrobních závodů nám umožňuje ročně vyrábět 28 milionů metrů čtverečních obkladů. Soustředíme se na prodej v Evropské unii, ale český trh je pro nás velmi důležitý,“ říká Petr Machoň.

Značka RAKO patří mezi stálice na českém trhu. Vznikla v roce 1883, patří tak mezi nejstarší české průmyslové značky. Mezi ikonické realizace patří například brněnská Vila Tugendhat či pražské Café Imperial. V zahraniční jsou to pak lázně ve Vídni, fotbalové stadiony v Kataru či tunel Holland v New Yorku spojující Manhattan a Jersey City.

Značka dlouhodobě spolupracuje s významnými designéry a architekty. „Spolupracujeme s předními italskými studii, díky vlastnímu vývojovému oddělení máme ale i své know-how, které formuje vzhled našich výrobků. V loňském roce jsme zahájili také spolupráci s významným českým designérem Maximem Velčovským, který pro nás připravil sérii Linka. Chceme navázat na autorské série a letos jsme proto oslovili designéra Daniela Piršče, se kterým jsme připravili sérii Metro,“ říká Machoň.

Mohlo by vás zajímat

Kategorie
14 m 00 s

Rozhovor: Designér Maxim Velčovský o nové kolekci keramických dlaždic s názvem Linka

Designérem nové kolekce slinutých keramických dlaždic s názvem Linka české značky RAKO je významný český designér Maxim Velčovský. Jeho výtvarné počiny jsou součástí sbírek významných evropských muzeí v Mnichově, Berlíně či Londýně. Pracuje rád s materiály, jako je sklo či porcelán. Ke keramice má velmi blízko, neboť keramiku studoval jak na střední, tak na vysoké škole. Navíc je uměleckým ředitelem významné české sklářské společnosti. Design obkladu ale navrhoval poprvé.

Společnost RAKO spustila v Chlumčanech u Plzně také novou výrobní linku, která umožňuje vyrábět velkoformátové obklady. „Prostřednictvím této investice jsme mohli vstoupit i do segmentu venkovní dlažby pro zahradní architekturu. Loni jsme také dokončili investici do linky v Rakovníku, zde posiluje segment velkých formátů. Průběžně pak investujeme do vylepšení dekoračních technik, jedná se především o digitální tisk. Ať už jsou to designy dřeva, kamenů či textilií,“ říká Petr Machoň.

Společnost se také zabývá ochranou životního prostředí. „Naší výhodou je to, že lomy s nerostnými surovinami jsou v těsné blízkosti našich výrobních závodů. Šetříme tak transport a snižujeme uhlíkovou stopu. Vše máme blízko a 95 procent surovin jsou naše vlastní, neobsahují žádné nebezpečné látky či těžké kovy. Používáme moderní technologie, které jsou úsporné na spotřebu plynu a elektrické energie. Máme také uzavřené okruhy vody a využíváme především dešťovou vodu. Efektivně také vracíme naše materiály zpět do oběhu,“ dodává Petr Machoň.

Mohlo by vás zajímat:

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu