Odebírat novinky
Úvod Revitalizace a rekonstrukce Historické budovy Skryté poklady architektury – 48. díl – Moderní architektura Jungmannova náměstí

Skryté poklady architektury – 48. díl – Moderní architektura Jungmannova náměstí

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Další video

Profilové video: Huť architektury Martin Rajniš

zrušit

5 m 23 s / 21. 2. 2019 / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect
Skryté poklady architektury – 48. díl – Moderní architektura Jungmannova náměstí

Komornímu prostranství dominuje pomník Josefa Jungmanna od sochaře Ludvíka Šimka a architekta Antonína Barvitia z roku 1877. Bývá označován za jeden z nejlépe umístěných pomníků v Praze. Na nároží s Jungmannovou ulicí stojí palác Adria II od profesora Fritze Lehmanna z konce 20. let ve stylu moderního klasicismu.

Na protější straně ukončuje špalíček neorenesančních domů mezi náměstím a ulicí 28. října secesní Mottlův dům, jehož autorem byl v roce 1906 architekt Karel Mottl. V této frontě zaujme ještě úzký dům ve stylu art deco od Rudolfa Stockara nebo neorenesanční palácové domy Otto Ehlena a Alexe Linsbauera. Ehlenův dům stojí na 12 železných sloupech. Z éry funkcionalismu je na náměstí trojice staveb: zadní průčelí domů z Václavského náměstí od Ludvíka Kysely (Lindtův dům) a Baťův dům (je o něm samostatný díl) a konečně malý objekt u zdi františkánského kláštera - Dům hudebních nástrojů od trojice architektů Vlastimil Brožek - Karel Polívka - Jan Mentberger. Konečně v jihovýchodním rohu náměstí stojí známá kubistická lucerna (viz samostatný díl o Adamově lékárně).

Zdeněk Lukeš

Moderní architektura Jungmannova náměstí
Antonín Barvitius, Fritz Lehmann, Karel Mottl, Rudolf Stockar, Otto Ehlen, Alex Linsbauer, Ludvík Kysela, Vlastimil Brožek, Karel Polívka, Jan Mentberger 
Jungmannono náměstí, Praha 1 - Nové Město
1877 – 30. léta 20. století

Mohlo by Vás zajímat:
Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Pořady

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2019 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl