Odebírat novinky
Úvod Revitalizace a rekonstrukce Historické budovy Skryté poklady architektury – 49. díl – Legiobanka Na Poříčí

Skryté poklady architektury – 49. díl – Legiobanka Na Poříčí

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Další video

Profilové video: Huť architektury Martin Rajniš

zrušit

6 m 22 s / 28. 2. 2019 / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect
Skryté poklady architektury – 49. díl – Legiobanka Na Poříčí

Nejvýznamnější pražská stavba ve stylu takzvaného národního dekorativismu má průčelí z umělého kamene, členěné polosloupy a ukončené mohutnou římsou. Zdobí je plastické geometrické prvky: válce a oblouky. Parter obložený kamennými deskami na sebe upozorňuje výraznou červeno-bílou barevností.

Fasáda je opatřena vlysem Otto Gutfreunda a konzolami Jana Štursy s legionářskými motivy. Bankovní halu, jejíž architektura byla bezesporu ovlivněna dvoranou Wagnerovy vídeňské Poštovní spořitelny, zastřešuje prosklená valená klenba. Také interiéru, na jehož výzdobě se podílel František Kysela, dominují válcové motivy. Gočár navrhl rovněž veškeré vnitřní zařízení počínaje nábytkem a lampami a konče ozdobnými mřížemi a kováním dveří. Architekt invenčně přetáhl dekor hlavního průčelí i na štítovou zeď sousedícího staršího domu. V další stavební etapě byl postaven dům do rovnoběžné ulice Na Florenci. Dekor paláce se stal inspirací i pro další stavby na území Československa a dal slohu i alternativní pojmenování „styl Legiobanky“. Vůči Gočárovu pojetí citlivou, byť již stylově konstruktivistickou druhou budovu Legiobanky v sousedství (č. 26, 1047/II; zvanou též palác Lípa) s moderní pasáží a koncertním sálem (dnes divadlo Archa) projektoval v roce 1937 autorův žák František Marek.

TV Architect děkuje společnosti CPI Property Group za umožnění natáčení v prostorách Legiobanky.

Lukeš - P. Hroch: Praha moderní I, Paseka, Praha 2012

Banka Československých legií
Josef Gočár
Na Poříčí 24 | 1046/II, Praha 1 - Nové Město
1921–1923

Pořady

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2019 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl