CZ
  • EN
Odebírat novinky
Úvod Historie a osobnosti Historie S.P.A. – 4. Obchodní dům Baťa

S.P.A. – 4. Obchodní dům Baťa

Přeskočit reklamu
x
4 m 01 s / 30. 11. 2017 / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect
S.P.A. – 4. Obchodní dům Baťa

Ve čtvrtém díle pořadu Skryté poklady architektury se Zdeněk Lukeš přesune od paláce Koruna zase na protější stranu Václavského náměstí, a to k obchodnímu domu, v němž se už téměř sto let prodávají boty. Navštíví funkcionalistickou budovu, při jejíž stavbě byl uplatněn další československý patent a která na své střeše nese hrdý název Baťa.

LUKEŠ, Zdeněk. Praha moderní 1. díl: Velký průvodce po architektuře let 1900–1950/Historické centrum. Paseka 2012

Významná pražská funkcionalistická stavba realizovaná podle principů baťovské architektury (skelet s válcovými sloupy na rozpon 6,15 x 6,15 m) poutá pozornost celoskleněnou fasádou se střídajícími se pásy oken a bílých parapetů krytých opaxitem. Bývaly na nich umisťovány reklamní slogany (na průčelí do Jungmannova náměstí se s nimi napočítalo, proto jsou parapety velmi útlé). Průčelí domu je ukončeno velkým firemním logem. V parteru bývala krátká pasáž. První návrh budovy pocházel od Jindřicha Svobody z Baťovy projekční kanceláře ve Zlíně. Definitivní podoba je dílem Gahurovým a Sehnalovým, interiéry projektoval Josef Gočár. Řešení průčelí bylo rovněž konzultováno s Ludvíkem Kyselou – autorem obdobně řešeného sousedního Lindtova domu.

Obchodní dům Baťa

Jindřich Svoboda – František Lydie Gahura – Josef Gočár – Arnošt Sehnal
Praha 1 – Nové Město
Václavské náměstí 6 | 774/II
1927–1928

Další díly Skrytých pokladů architektury pohledem Zdeňka Lukeše na TV Architect naleznete na odkazu níže:

Kanál Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2018 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl