CZ
  • EN
Odebírat novinky
Úvod Historie a osobnosti Historie S.P.A. - 2. Adamova lékárna s kubistickou lucernou

S.P.A. - 2. Adamova lékárna s kubistickou lucernou

Přeskočit reklamu
x
3 m 28 s / 16. 11. 2017 / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect
S.P.A. - 2. Adamova lékárna s kubistickou lucernou

Ve druhém díle pořadu Skryté poklady architektury zavede Zdeněk Lukeš diváky do spodní části Václavského náměstí a vydá se po stopách pozdní secese a kubismu, stylu, jenž vznikl jako reakce na výtvarný kubismus, a to přímo v Praze. S kamerou navštíví původní Adamovu lékárnu a upozorní na jednu z nejcharakterističtějších kubistických památek, kterou v Praze najdeme, Králičkovu lucernu.

LUKEŠ, Zdeněk. Praha moderní 1. díl: Velký průvodce po architektuře let 1900–1950/Historické centrum. Paseka 2012

Dům vznikl přestavbou a dostavbou staršího objektu stojícího na dvou středověkých parcelách. Průčelí i interiér lékárny jsou pojednány ve stylu pozdní geometrické secese, sochařskou výzdobu dodali Antonín Waigant a Antonín Odehnal. Na schodišti jsou umístěny kubistické kamenné vázy. Součástí stavby byla i radnicí nařízená úprava zákoutí za západním průčelím, obráceným do Jungmannova náměstí. V těchto místech byla postavena známa kubistická lucerna s dříkem z umělého kamene (dnes zde stojí její kopie). Do úprav bezprostředního okolí stavby patřilo i provedení výdlažby (dnes nedochované)a umístění repliky středověkého reliéfu nad vstup do zahrádky za kostelem Panny Marie Sněžné. Králičko lucerna dnes patří k nejcennějším dokladům pražského kubismu. Zajímavý motiv představuje zjemnění dříku kanelováním, pro Králičkovo pojetí kubismu typický (srovnejme s portálem domu Diamant ve Spálené ulici 4, 82/II, → strana XX). Tvarovou inspirací tu mohla autorovi posloužit bosáž soklu Černínského paláce. Někdy bývají v této souvislosti zmiňovány i Brancusiho Nekonečné sloupy, ty však vzniklys v letech 1937-1938. Stavbu i úpravu zákoutí provedla firma Matěje Blechy.

Děkujeme Adamově lékárně za spolupráci při natáčení.

Adamova lékárna s kubistickou lucernou

Emil Králiček – Matěj Blecha
Václavské náměstí 8, Jungmannovo náměstí 13│775/II
1912 – 1913

Mapa – Adamova lékárna

Mapa – Kubistická lampa

Další díly Skrytých pokladů architektury pohledem Zdeňka Lukeše na TV Architect naleznete na odkazu níže:

Kanál Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2018 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl