ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Města a urbanismus Rozhovory s osobnostmi: TV Architect zpovídala architektku Evu Jiřičnou nejen ohledně jejího návrhu žižkovských věží

Rozhovory s osobnostmi: TV Architect zpovídala architektku Evu Jiřičnou nejen ohledně jejího návrhu žižkovských věží

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Jan Kasl

zrušit

9 m 35 s / Autor: TV Architect Popisek: Eva Jiřičná

Společnost Central Group v čele se svým zakladatelem a šéfem Dušanem Kunovským představila projekt Centrum Nového Žižkova architektky Evy Jiřičné. Ten by měl v budoucnu nahradit zastaralou a nefunkční budovu s telekomunikační věží, která stojí na křižovatce ulic Olšanská a Jana Želivského na pražském Žižkově. Předpokládané náklady na výstavbu projektu se pohybují v částce šest miliard korun.

Stavba, jíž obavatelé Prahy říkají Telecom nebo Mordor, by měla být v budoucnu zdemolována a na jejím místě pak vyrostou odstupňované věže. Jak ale řekl Dušan Kunovský, vzhledem k velkému množství nežádoucích látek nacházejících se v základech budovy, bude třeba bývalou chloubu Prahy zlikvidovat postupně a ekologicky.

Žižkovské věže

Jedním z limitů zadání bylo, aby věže nepřesáhly sto metrů, což se architektům podařilo. V blízkosti budov bude mateřská školka s rozlehlou zahradou a hřištěm pro děti.

Design se vyvinul v souladu s technologií tak, aby byl výsledek nejenom esteticky zajímavý, ale také odpovídající nejvyšším technickým možnostem,“ vysvětlila architektka Eva Jiřičná, která uvedla pro TV Architect, že její velkou inspirací je příroda a vůbec způsob, jak příroda staví.

Ve spodních patrech navrhl ateliér AI Design ve spolupráci s londýnskou kanceláří ARUP rozsáhlé komerční prostory pro služby, obchody, restaurace a kavárny. Návrh pak také klade důraz na přítomnost rozsáhlého veřejného prostoru, fontány a uměleckých děl. Podle společnosti Central Group se zde veřejnosti otevře bezmála sedmdesát procent z celkové rozlohy tohoto pozemku, tedy plocha zabírající asi 27.000 m2. To odpovídá rozloze tří Staroměstských náměstí.

Podle Evy Jiřičné bylo spojení s londýnským architektonicko-inženýrským ateliérem ARUP jasnou volbou vzhledem k tomu, že jde o renomovanou společnost. Podle česko-britské architektky je to také společnost, která velmi dobře umí pracovat s moderními technologiemi a navrhovala řadu z těch nejunikátnějších a nejsložitějších technických řešení staveb po celém světě, včetně dostavby Gaudího chrámu Sagrada Familia v Barceloně, opery v Sydney, nejdelšího mostu přes moře, Hong Kong-Zhuhai-Macau bridge, Inkubátoru pro univerzitu v Austrálii a nebo stadion Optus v Austrálii.

„Návrh paní architektky Jiřičné nepřináší jen výjimečnou architekturu a pokročilé světové inženýrství, ale nabízí také lidem z okolí možnost vzniku skutečného Centra Nového Žižkova. Projekt jsme tak nazvali proto, že intenzivně vnímáme potřebu vytvořit atraktivní a živý veřejný prostor v této části města, kterou čeká velmi dynamický rozvoj. Kvalitní venkovní prostor s rozsáhlou zelení lidem umožní trávit zde volný čas, setkávat se, zkrátka žít ve městě,“ říká za Central Group Dušan Kunovský.

Architektka Jiřičná promluvila také o větrných zkouškách, které jsou u výškových budov důležitou součástí. Podle ní větrné zkoušky díky kulatému půdorysu vyšly úplně ideálně, tudíž balkony budou moci být rozšířením životního prostoru bytů.

V porotě usedli Pleskot nebo Fránek

Porota soutěže se bez okolků může honosit přívlastkem hvězdná. Předsedou poroty byl známý architekt a vysokoškolský pedagog Zdeněk Fránek, v porotě dále zasedl nejoceňovanější český architekt Josef Pleskot, hlavní autor pražského Metropolitního plánu profesor Roman Koucký a známý propagátor architektury, umělec a herc David Vávra. Sestavu pěti porotců uzavřel šéf Central Group Dušan Kunovský.

Ateliér AI Design společně se zmíněnou kanceláří ARUP se svým návrhem žižkovských věží zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži, kterou pořádala společnost Central Group. Do soutěže se přihlásilo celkem devadesát osm ateliérů z třiceti zemí světa.

Vítězství může těšit o to víc, že za sebou česko-britský tým nechal taková jména, jako je Sou Fujimoto nebo Ian Ritchie a mnoho dalších.

Návrh Evy Jiřičné byl porotou kladně hodnocen mimo jiné i proto, že respektuje pravidlo chystaného Metropolitního plánu, kdy nové stavby nemají přesahovat stometrovou hranici. Nejnižší věž měří kolem osmdesáti metrů, prostřední zhruba devadesát metrů a ta nejvyšší není vyšší než sto metrů.

„Spolu s paní architektkou Jiřičnou si uvědomujeme, že výška je v Praze vždy velkým tématem a že tato stavba bude hodně diskutována a bude mít také své hlasité odpůrce. Ale kde jinde by měly vznikat vyšší stavby než na místě, kde už dnes stojí stávající výšková telekomunikační budova a kde jsou na dominantní stavbu všichni v Praze už zvyklí? Pozemek se navíc nachází daleko mimo území Pražské památkové rezervace a je v sousedství stávajících nových vyšších staveb", hodnotí návrh Kunovský.

Věže jako chobotnice

Ten také řekl TV Architect, že spolu s tímto návrhem vznikla otázka, zda tento projekt nechá vedení Prahy pohřbít, jako tomu bylo například v případě kontroverzní Chobotnice architekta Jana Kaplického nebo naopak nechá projekt realizovat.

Podle něj se vzhledem k vysokému nárůstu obyvatel metropole musí rozhodnout, zda se chce zvětšovat do šířky a stavět na okrajích a za městem, nebo naopak stavět hustěji a do výšky. Jiná cesta není," dodává Dušan Kunovský

Podívejte se ve videu výše, co ještě o žižkovských věžích prozradili jejich tvůrci Eva Jiřičná a Petr Vágner a jak je hodnotí Dušan Kunovský, šéf Central Group.

nyv

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl