ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Města a urbanismus Rozhovory s osobnostmi: TV Architect zpovídala architektku Evu Jiřičnou nejen ohledně jejího návrhu žižkovských věží

Rozhovory s osobnostmi: TV Architect zpovídala architektku Evu Jiřičnou nejen ohledně jejího návrhu žižkovských věží

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje: DMAE Architects (Alžběta Vrabcová)

zrušit

9 m 35 s / Autor: TV Architect Popisek: Eva Jiřičná

Společnost Central Group v čele se svým zakladatelem a šéfem Dušanem Kunovským představila projekt Centrum Nového Žižkova architektky Evy Jiřičné. Ten by měl v budoucnu nahradit zastaralou a nefunkční budovu s telekomunikační věží, která stojí na křižovatce ulic Olšanská a Jana Želivského na pražském Žižkově. Předpokládané náklady na výstavbu projektu se pohybují v částce šest miliard korun.

Stavba, jíž obavatelé Prahy říkají Telecom nebo Mordor, by měla být v budoucnu zdemolována a na jejím místě pak vyrostou odstupňované věže. Jak ale řekl Dušan Kunovský, vzhledem k velkému množství nežádoucích látek nacházejících se v základech budovy, bude třeba bývalou chloubu Prahy zlikvidovat postupně a ekologicky.

Žižkovské věže

Jedním z limitů zadání bylo, aby věže nepřesáhly sto metrů, což se architektům podařilo. V blízkosti budov bude mateřská školka s rozlehlou zahradou a hřištěm pro děti.

Design se vyvinul v souladu s technologií tak, aby byl výsledek nejenom esteticky zajímavý, ale také odpovídající nejvyšším technickým možnostem,“ vysvětlila architektka Eva Jiřičná, která uvedla pro TV Architect, že její velkou inspirací je příroda a vůbec způsob, jak příroda staví.

Ve spodních patrech navrhl ateliér AI Design ve spolupráci s londýnskou kanceláří ARUP rozsáhlé komerční prostory pro služby, obchody, restaurace a kavárny. Návrh pak také klade důraz na přítomnost rozsáhlého veřejného prostoru, fontány a uměleckých děl. Podle společnosti Central Group se zde veřejnosti otevře bezmála sedmdesát procent z celkové rozlohy tohoto pozemku, tedy plocha zabírající asi 27.000 m2. To odpovídá rozloze tří Staroměstských náměstí.

Podle Evy Jiřičné bylo spojení s londýnským architektonicko-inženýrským ateliérem ARUP jasnou volbou vzhledem k tomu, že jde o renomovanou společnost. Podle česko-britské architektky je to také společnost, která velmi dobře umí pracovat s moderními technologiemi a navrhovala řadu z těch nejunikátnějších a nejsložitějších technických řešení staveb po celém světě, včetně dostavby Gaudího chrámu Sagrada Familia v Barceloně, opery v Sydney, nejdelšího mostu přes moře, Hong Kong-Zhuhai-Macau bridge, Inkubátoru pro univerzitu v Austrálii a nebo stadion Optus v Austrálii.

„Návrh paní architektky Jiřičné nepřináší jen výjimečnou architekturu a pokročilé světové inženýrství, ale nabízí také lidem z okolí možnost vzniku skutečného Centra Nového Žižkova. Projekt jsme tak nazvali proto, že intenzivně vnímáme potřebu vytvořit atraktivní a živý veřejný prostor v této části města, kterou čeká velmi dynamický rozvoj. Kvalitní venkovní prostor s rozsáhlou zelení lidem umožní trávit zde volný čas, setkávat se, zkrátka žít ve městě,“ říká za Central Group Dušan Kunovský.

Architektka Jiřičná promluvila také o větrných zkouškách, které jsou u výškových budov důležitou součástí. Podle ní větrné zkoušky díky kulatému půdorysu vyšly úplně ideálně, tudíž balkony budou moci být rozšířením životního prostoru bytů.

V porotě usedli Pleskot nebo Fránek

Porota soutěže se bez okolků může honosit přívlastkem hvězdná. Předsedou poroty byl známý architekt a vysokoškolský pedagog Zdeněk Fránek, v porotě dále zasedl nejoceňovanější český architekt Josef Pleskot, hlavní autor pražského Metropolitního plánu profesor Roman Koucký a známý propagátor architektury, umělec a herc David Vávra. Sestavu pěti porotců uzavřel šéf Central Group Dušan Kunovský.

Ateliér AI Design společně se zmíněnou kanceláří ARUP se svým návrhem žižkovských věží zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži, kterou pořádala společnost Central Group. Do soutěže se přihlásilo celkem devadesát osm ateliérů z třiceti zemí světa.

Vítězství může těšit o to víc, že za sebou česko-britský tým nechal taková jména, jako je Sou Fujimoto nebo Ian Ritchie a mnoho dalších.

Návrh Evy Jiřičné byl porotou kladně hodnocen mimo jiné i proto, že respektuje pravidlo chystaného Metropolitního plánu, kdy nové stavby nemají přesahovat stometrovou hranici. Nejnižší věž měří kolem osmdesáti metrů, prostřední zhruba devadesát metrů a ta nejvyšší není vyšší než sto metrů.

„Spolu s paní architektkou Jiřičnou si uvědomujeme, že výška je v Praze vždy velkým tématem a že tato stavba bude hodně diskutována a bude mít také své hlasité odpůrce. Ale kde jinde by měly vznikat vyšší stavby než na místě, kde už dnes stojí stávající výšková telekomunikační budova a kde jsou na dominantní stavbu všichni v Praze už zvyklí? Pozemek se navíc nachází daleko mimo území Pražské památkové rezervace a je v sousedství stávajících nových vyšších staveb", hodnotí návrh Kunovský.

Věže jako chobotnice

Ten také řekl TV Architect, že spolu s tímto návrhem vznikla otázka, zda tento projekt nechá vedení Prahy pohřbít, jako tomu bylo například v případě kontroverzní Chobotnice architekta Jana Kaplického nebo naopak nechá projekt realizovat.

Podle něj se vzhledem k vysokému nárůstu obyvatel metropole musí rozhodnout, zda se chce zvětšovat do šířky a stavět na okrajích a za městem, nebo naopak stavět hustěji a do výšky. Jiná cesta není," dodává Dušan Kunovský

Podívejte se ve videu výše, co ještě o žižkovských věžích prozradili jejich tvůrci Eva Jiřičná a Petr Vágner a jak je hodnotí Dušan Kunovský, šéf Central Group.

nyv

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu