ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Vláda podpořila projekt Obláček nad Plzní od architektky Evy Jiřičné

Vláda podpořila projekt Obláček nad Plzní od architektky Evy Jiřičné

Vláda podpořila projekt Obláček nad Plzní od architektky Evy Jiřičné
14. 7. 2020 / Autor: Romana Landová, ČTK. Projekt vznikl již v roce 2011. Foto: Al Design

Na střeše hemato-onkologické kliniky fakultní nemocnice v Plzni vzniknou nové prostory pro Český národní registr dárců dřeně. Tato obecně prospěšná společnost je postaví na své náklady podle návrhu architektky Evy Jiřičné. Vláda schválila výjimku, která stavbu umožní. S myšlenkou nástavby přišel v roce 2011 bývalý primář hematoonkologie Vladimír Koza.

Projekt s názvem Obláček nad Plzní registr vybuduje na střeše osmipatrové budovy. Prostory pro svou činnost si nyní registr od plzeňské fakultní nemocnice pronajímá. „Pro pacienta trpícího poruchou krvetvorných buněk není jiná možnost záchrany než darování kostní dřeně. Přitom pro každého čtvrtého pacienta se bohužel vhodný dárce nenajde. Je proto nesmírně důležité darování kostní dřeně v ČR podporovat. Navýšením počtu potencionálních dárců v registru se zvyšuje pravděpodobnost záchrany životů. Výstavba sídla registru přímo v rámci budovy fakultní nemocnice dá této velmi důležité veřejné službě prostor na další rozvoj a pomůže snaze zvýšit počet dárců,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

S výstavbou kliniky souhlasí i ředitel Českého národního registru dárců dřeně Daniel Pagáč. „Je skvělé, že se projekt, který pochází z pera špičkové architektky Evy Jiřičné a pracovalo se na něm 9 let, za současné vlády a ministra Vojtěcha konečně realizuje. Umístění nové budovy na střeše nemocnice je ideální vzhledem k blízkosti s hemato-onkologickým oddělením,“ řekl.

Podle právníka registru dárců Jaroslava Svejkovského se stavba oddalovala kvůli změně právních předpisů. „Upravili jsme po dohodě s ministerstvem financí a s ministerstvem pro místní rozvoj finální verzi smlouvy, na ministerstvu zdravotnictví má projekt mimořádnou podporu od pana ministra. Snad do konce roku bych mohl mít v ruce rozhodnutí vlády o výjimce. A protože už je stavební povolení, krátce na to by se mohlo začít stavět,“ uvedl právník pro idnes.cz v říjnu minulého roku.

Čas v krásném prostředí

S myšlenkou nástavby přišel v roce 2011 bývalý primář hematoonkologie Vladimír Koza, který provedl v roce 1991 první transplantaci kostní dřeně v ČR a založil registr dárců.  „Byl to člověk, kterého jsem si vážila téměř nejvíc. Jednou v noci mě napsal e-mail, zda bych pro něj chtěla udělat malý obláček nad nemocnicí. Chtěl, aby pacienti i jejich blízcí trávili čas v krásném prostředí. Ten výhled z horního patra je úžasný," řekla pro archiweb.cz v roce 2013 architektka Eva Jiřičná. „Je tam i restaurace a přednáškový sál, protože primář Koza věděl, že lékařská věda závisí na neustálém výzkumu. Pro něj ta místnost, kde se mohou doktoři vzdělávat, byla velice důležitá," dodává.

Registr v Plzni vznikl v roce 1992. Loni do své databáze získal rekordních 10.845 nových dobrovolných dárců, jejich počet je nyní podle webu registru vyšší než 98.000. Ve všech registrech světa je dohromady zhruba 37,7 milionu dárců. Krvetvorné buňky loni lékaři v Česku odebrali 50 dárcům, polovina byla pro tuzemské pacienty a polovina pro nemocné v zahraničí.

Autor fotogalerie: Al Design

Psali jsme také:

Architektka Eva Jiřičná navrhla novou podobu porodnice U Apolináře. Realizace bude stát dvě miliardy korun

Projekt Nový Žižkov od architektky Evy Jiřičné může být nižší a „eko-smart“

Podívejte se:

Profil Evy Jiřičné

Osobnosti současné architektury – Eva Jiřičná

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl