ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Rozhovor: Petr Vágner o projektech ostravského mrakodrapu, pardubického zámku a dalších...

Rozhovor: Petr Vágner o projektech ostravského mrakodrapu, pardubického zámku a dalších...

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Sean Clifton, ředitel Jestico + Whiles

zrušit

11 m 36 s

Architekt Petr Vágner spolupracuje s Evou Jiřičnou již od studií na vysoké škole. V rámci stáže působil v její architektonické kanceláři v Londýně. Poté, co se jejich spolupráce osvědčila, společně založili architektonickou kancelář AI DESIGN v Praze, kde za více jak 22 let vzniklo na 200 projektů a realizací. O mnohých z nich vás pravidelně informujeme v našich pořadech, tentokrát jsme se společně s architektem Petrem Vágnerem zaměřili na mimopražské projekty.

Skyscraper

Jedná se o proměnu 64 metrů vysokého ostravského věžáku z 60. let. Původně se počítalo s demolicí budovy. Architekti z AI DESIGN ale připravili projekt na rekonstrukci tohoto roky diskutovaného objektu. Nově by zde měl vzniknout bytový dům s kavárnou v nejvyšším patře a obchody v přízemí. Řešení navíc 22 patrovou budovu zvedne ještě o jedno patro. Mrakodrap nazvaný anglicky Skyscraper v budoucnu nabídne další atraktivní bydlení v centru.

„Oslovilo nás město, abychom se zamysleli nad rekonstrukcí domu. Není potřeba, aby dům šel k zemi, protože jeho konstrukce je schopná rekonstrukce. Nechali jsme si udělat průzkumy a ukázalo se, co vše s domem můžeme udělat. My jsme do nárožních pozic umístili balkony tak, abychom vnitřní plochu vytáhli ven. Záměrem bylo co nejvíce dům spojit s parkem a dostat co nejvíce do prostoru, proto mají balkony po celém obvodu zabudovaný květináč,“ říká architekt Petr Vágner.

Součástí objektu bude i nové parkování. Vznikne zde dům o čtyřech podlažích, dvě budou podzemí. Celé parkoviště by mělo být zazeleněné a na střeše přemýšlí architekti o vzniku komunálních zahrádek a solárních panelů.

Zámek Pardubice

Rekonstrukce severního křídla zámku pro společenské využití a vytvoření sálu pro 270 návštěvníků. Dominantou by měl být designový skleněný prvek od Evy Jiřičné.

„Jedná se o nádherný renesanční objekt, my jsme se zaobírali rekonstrukcí severního křídla. Vzniknout by zde měly dva sály ve dvou úrovních spojené proskleným kruhovým schodištěm. Původně jsme chtěli do středu umístit výtah, ale nakonec jsme se rozhodli pro variantu bez výtahu. Momentálně máme zpracované stavební povolení, předpokládáme, že by se podoba ale už neměla měnit," říká Vágner.

Záměrem je také odstranit betonový strop ve velkém sále a nahradit ho speciálním zprohýbaným podhledem, který bude působit lépe akusticky, zvětší prostor sálu a také bude designovou dominantou sálu.

Nové kulturní centrum, Frýdek-Místek

Projekt počítá s přístavbou Nového kulturního centra ve Frýdku Místku. Stará budova ze 70. let bude zbourána a nová přístavba bude napojena na historické Kulturní centrum se stávajícím hledištěm pro 360 osob. Nově zde mají pak vzniknou dvě multifunkční hlediště, hlavní hlediště pro 440 osob a malé hlediště pro 80 osob.

„Nově jsme dokončili studii, kterou jsme aktualizovali. Na historický objekt je najatá jediná architektonická kancelář a my jsme dostali úkol, abychom ty naše dva návrhy spojily. Vznikne tak prostor, kde bude možné pořádat různé konference, výstavy, školení a vznikne krásný funkční objekt, který město obohatí,“ říká Vágner.  

Mohlo by vás zajímat:

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl