ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady U jednoho stolu Jakub Cigler, Petr Vágner a Dušan Kunovský nad projektem Centrum Nového Žižkova

U jednoho stolu - Jakub Cigler, Petr Vágner a Dušan Kunovský nad projektem Centrum Nového Žižkova

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Skryté poklady architektury - Dům Radost (dříve palác Všeobecného penzijního ústavu)

zrušit

51 m 48 s

Po letech dohadů a plánování nabírá projekt Centrum Nového Žižkova reálné obrysy. Kromě tohoto projektu se jedná také o celkovou proměnu území v areálu bývalého nákladového nádraží Praha - Žižkov. Brownfield kolem nádraží má zhruba 33 hektarů. Plánuje se zde výstavba bytů, kancelářských objektů i rozlehlých parků. Lokalita má být v budoucnu čtvrtí pro 15 tisíc lidí.

„Nákladové nádraží Žižkov je zajímavým územím. Já to beru jako překročenou část města, která se rozvíjela v poslední době a podobně jako Holešovice zarostla do města. Takže tato plocha je pro stavbu ideální, má kolem sebe živé město a dostavbu bytovými bloky bude snadno absorbovat,“ řekl architekt Jakub Cigler.

Provoz na žižkovském nákladovém nádraží definitivně skončil v roce 2002. Změnu územního plánu Praha připravuje od roku 2008, dva roky předtím byla dána na pozemky stavební uzávěra. Historická budova nákladového nádraží by měla být zachována, a navíc by měla představovat centrální objekt nové čtvrti. Funkcionalistická budova ze 30. let minulého století, která je po sérii úředních a politických sporů od roku 2013 chráněnou kulturní památkou, se tak dočká obnovy. Podle předběžných plánů se má stát společensko-kulturním centrem nové čtvrti. Přesídlit by sem měl Národní filmový archiv. Celá lokalita by si pak měla zachovat industriální charakter.

„Samotné bývalé nádraží tak bude v nové čtvrti hrát významnou roli. Z hlediska materiálů a barevnosti čtvrť bude mít industriálního ducha minulosti. Jako propojovací prvek jsme zvolili zrezivělý plech, který se uplatňuje ve vstupním portálu i vstupech do jednotlivých bloků,“ doplnil architekt Jakub Cigler.

Samozřejmě nebude zapomenuto ani na zeleň. Vzniknout tady má park o rozloze 16.000 m2. Počítá se s místem, kde bude zachována divoká zeleň, kde má domov několik druhů živočichů včetně těch chráněných. V pěších zónách pak bude zeleň kultivovaná, také v jezírkách bude spousta travin a zelených prvků.

Skrz areál má vést i tramvajová trať severně od hlavní budovy. Plány počítají rovněž s dvouproudou silnicí, která by měla areál propojit s Jarovem. A mluví se i o metru.

V sousedství území nákladového nádraží se nachází také budova bývalého Telecomu. Právě tady by měl vyrůst rezidenční projekt architektky Evy Jiřičné a Petra Vágnera ze studia AI-DESIGN.

Záměr počítá s přeměnou stávajícího areálu na unikátní a živoucí centrum celého širšího území. Vzniknout by zde měla zhruba tisícovka bytů. V městském bloku jsou navrženy cenově dostupné byty a tři výškové budovy pak nabídnou nadstandardní bydlení. Návrh respektuje pravidlo připravovaného pražského Metropolitního plánu, kdy nové stavby nemají přesahovat stometrovou hranici. V přízemí staveb bude řada služeb, obchodů, restaurací a kaváren. Součástí projektu je také mateřská školka s velkou zahradou a dětským hřištěm.

Návrh počítá s tím, že na téměř 70 procentech celkové plochy pozemku o velikosti 40.000 m2 bude vytvořen unikátní veřejný prostor se zelení, fontánou a uměleckými díly.

„Naše tři kruhové rozvlněné věže postupně výškově gradují a jsou odstupňované každá o tři patra. V pražském kontextu je důležité vnímání vyšších staveb z dálkových pohledů,“ říká architekt Petr Vágner.

„Věže s kruhovým půdorysem nepůsobí tak mohutně. Rádi bychom, aby se stavba stala pilotním projektem zelené výškové budovy,“ doplnil architekt.

V kombinaci s živým městským parterem a mimořádnou architekturou tak zde může vzniknout skutečně unikátní Centrum Nového Žižkova.

Podívejte se také:

U jednoho stolu: Josef Pleskot a Dušan Kunovský nad projektem Rezidence Park Kavčí Hory

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu