ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect v regionech Ostrava nabízí k prodeji výškovou budovu s pozemky. Součástí je projekt na byty a parkovací dům od Evy Jiřičné a Petra Vágnera

Ostrava nabízí k prodeji výškovou budovu s pozemky. Součástí je projekt na byty a parkovací dům od Evy Jiřičné a Petra Vágnera

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
6 m 28 s

Zastupitelstvo města Ostravy opětovně usiluje o záchranu výškové budovy na adrese Ostrčilova v centru města. Hledá vhodného investora pro projekt proměny mrakodrapu a kromě samotné budovy nabízí i přilehlé pozemky a atraktivní architektonický projekt od ateliéru AI-Design Evy Jiřičné a Petra Vágnera. Původní záměr počítal se zpětným odkupem určitého počtu bytových jednotek a parkovacích stání do bytového fondu města. Tuto podmínku pro investora již ale nový záměr neobsahuje.

Výšková budova je nedílnou součástí Ostravy již více než 50 let. V minulosti se přitom počítalo i s demolicí budovy. Světoznámá architektka Eva Jiřičná se svým týmem ale navrhla kvalitní projekt, podle kterého by zde měly vzniknout byty, kavárna i obchody.

„Pečlivě prověřit statiku - to byl náš první úkol, abychom věděli, zda můžeme projektovat. Dostali jsme velmi precizně zpracovanou konstrukční zprávu, ze které vyplývá, že statika domu je dobrá. Budova byla postavena s rezervou tak, aby odolávala náporům větších sil, než na ni ve skutečnosti působí,“ uvedla architektka Eva Jiřičná, která navrhla projekt rekonstrukce věžáku společně s kolegou Petrem Vágnerem. „Proto můžeme k současným 22 patrům přistavět ještě jedno, které jsme pracovně nazvali: vyhlídková kavárna. Z budovy je totiž velmi krásný výhled. Ale prostor bude multifunkční, takže využití může být i jiné," dodal architekt Petr Vágner.

Většinu objektu tvoří 76 neobvykle navržených bytů o různých velikostí od 1+kk po exkluzivní mezonetové byty v horních patrech. Návrh počítá s celoprosklenými okny a rozšířením o zaoblené balkóny se zelení. Parter budovy bude možné využít pro komerční prostory, dále tam bude recepce a lobby. Objekt bude také bezbariérový a přirozeně napojený na okolní terén.

„Po celém světě najdeme poválečné budovy postavené s nejlepším úmyslem a nejlepší dosažitelnou technologií pro potřeby své doby. Mnohé z nich ukončily svou užitečnou roli a ačkoli jejich konstrukčně stavební stav je pořád v akceptovatelném stavu, podmínky na bydlení a kvalita vnějších fasád neodpovídají dnešním požadavkům. Otázka jejich budoucnosti závisí na zvážení různých možností. Naším úkolem bylo studovat potenciál existujícího bloku jako pokračování původní ideje - bydlení ve výškových budovách s ohledem na dnešní požadavky na kvalitu, existující regulace, ekologii a životní prostředí. Ve spolupráci s odborníky z různých profesí jsme zpracovali návrh, který jsme předložili k diskuzi,“ uvedla architektka Eva Jiřičná.

„Ústředním motivem projektu je vtáhnutí zeleně, která je v okolí, do interiéru i exteriéru budovy, stejně jako na parkovací dům, který vyroste v těsné blízkosti. Celá budova je obehnána sítí, která bude porostlá zelení. Na střeše je zelená komunitní zahrada, sloužit bude nejen obyvatelům, ale i veřejnosti jako vyhlídka. Samozřejmě počítáme i s technologiemi, jako je fotovoltaika, stínění či tepelná čerpadla,“ dodává Petr Vágner.

Zapojení soukromého investora pro projekt zvaný Skysrcaper je proto velmi klíčové. Ostrava již v minulosti úspěšně spolupracovala se soukromými investory. Kromě domu Ostrčilova nabízí i další příležitosti, které jsou přehledně k dispozici na webu www.investinostrava.cz

Zmiňovaný objekt byl původně postaven podle návrhu Jana Slezáka v tzv. pozdním internacionálním stylu v letech 1965 až 1968 jako součást sídliště Jindřiška jako experimentální projekt. Budova je ovšem od roku 2013 kvůli technickým problémům prázdná. Ač je ve špatném technickém stavu a její rekonstrukce bude náročná, vedení města i tak chce objekt zachovat a vytvořit z něj dominantu města. Jedná se totiž o třetí nejvyšší budovu v Ostravě. Vyšší jsou pouze věže Nové radnice a Bolt Tower v Dolních Vítkovicích.

Mohlo by vás zajímat

Osobnosti
11 m 36 s

Rozhovor: Petr Vágner o projektech ostravského mrakodrapu, pardubického zámku a dalších...

Architekt Petr Vágner spolupracuje s Evou Jiřičnou již od studií na vysoké škole. V rámci stáže působil v její architektonické kanceláři v Londýně. Poté, co se jejich spolupráce osvědčila, společně založili architektonickou kancelář AI DESIGN v Praze, kde za více jak 22 let vzniklo na 200 projektů a realizací. O mnohých z nich vás pravidelně informujeme v našich pořadech, tentokrát jsme se společně s architektem Petrem Vágnerem zaměřili na mimopražské projekty.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Ostrava bude mít mrakodrap podle návrhu Evy Jiřičné

Ostravská radnice představila hotový návrh na proměnu 64 metrů vysokého věžáku, který připravila světoznámá architektka Eva Jiřičná se svým kolegou Petrem Vágnerem ze studia AI- DESIGN.  

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu