ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Eva Jiřičná

Osobnosti současné architektury - Eva Jiřičná

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Josef Pleskot

zrušit

21 m 53 s / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect

Narodila se ve Zlíně, ve čtyřech letech se s rodiči přestěhovala do Prahy a do rodného města se vrátila až po revoluci. „Tamní obyvatelé mezi sebou měli dobré vztahy, táta o Zlíně neustále mluvil. Až jsem byla v devadesátých letech překvapená, jak se město drží,“ vzpomíná architektka Eva Jiřičná, která krátce po invazi vojsk Varšavské smlouvy našla útočiště ve Spojeném království, konkrétně v Londýně.

Ačkoliv měla stále naději, že se politická situace v Československu změní a ona se bude moci vrátit do rodné vlasti, opak byl pravdou. Po odsouzení za neoprávněné opuštění vlasti a následném získání takzvaného travel dokumentu, bez něhož by podle vlastních slov nemohla existovat, se do již samostatné České republiky vrátila až po dlouhých dvaceti dvou letech. Mezitím v roce 1984 v Londýně založila atelier Eva Jiricna Architects Limited, v témže městě už zůstala a působí přes padesát let.

Po příletu do Česka začala vyučovat na vysoké škole UMPRUM a dokonce získala zakázku od tehdejšího prezidenta Václava Havla, jejímž cílem měla být rekonstrukce gotického klášterního kostela svaté Anny v Praze. „Havel byl úžasný člověk. Měl sice odlišný pohled na architekturu než já, ale s až obrovským vypětím se zajímal o každý detail rekonstrukce,“ říká Jiřičná a dodává, že je za tuto životní příležitost vděčná. V České republice založila atelier AI – DESIGN, který se stejně jako atelier v Londýně vyznačuje lehkostí, prosvětleností a respektem k materiálu. Ke klientům ateliérů patří významné firmy a instituce z celého světa, například Amec plc, Selfridges, Harrods, Boodle & Dunthorne, Pražský Hrad, Royal Academy of Arts, Karel Schwarzenberg, Victoria and Albert Museum, Sekyra Group, British Council, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Město Zlín a další. Její ateliéry získaly četná mezinárodní ocenění za design a sama Eva Jiřičná si vysloužila ocenění za osobní přístup v oblasti architektury a designu. Také jí byl udělen titul Královský průmyslový designer, Řád Britského impéria za design, byla zvolena členkou Královské akademie umění a byla zařazena do Americké síně slávy.

TV Architect měla několikrát možnost s paní architektkou Jiřičnou spolupracovat. Bylo fantastické setkat se s někým tak chytrým, inteligentním, s někým, kdo dokázal tolik jako ona a přesto zůstal lidský. Věříme, že naše spolupráce bude trvat i do budoucna a že budeme mít ještě mnohokrát příležitost této výjimečné ženě naslouchat. Přejeme Vám k Vašemu jubileu mnoho štěstí, pevné zdraví a ještě spoustu navržených a realizovaných budov.

lan

Psali jsme také:

Jaké jsou osobnosti současné architektury? Prozradí nový seriál TV Architect
Profil: Eva Jiřičná
Eva Jiřičná a Nejat Olgac získali čestný doktorát ČVUT - aktualizováno

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl