ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Osobnosti současné architektury – Eva Jiřičná

Osobnosti současné architektury – Eva Jiřičná

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury – Josef Pleskot

zrušit

21 m 53 s / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect

Narodila se ve Zlíně, ve čtyřech letech se s rodiči přestěhovala do Prahy a do rodného města se vrátila až po revoluci. „Tamní obyvatelé mezi sebou měli dobré vztahy, táta o Zlíně neustále mluvil. Až jsem byla v devadesátých letech překvapená, jak se město drží,“ vzpomíná architektka Eva Jiřičná, která krátce po invazi vojsk Varšavské smlouvy našla útočiště ve Spojeném království, konkrétně v Londýně.

Ačkoliv měla stále naději, že se politická situace v Československu změní a ona se bude moci vrátit do rodné vlasti, opak byl pravdou. Po odsouzení za neoprávněné opuštění vlasti a následném získání takzvaného travel dokumentu, bez něhož by podle vlastních slov nemohla existovat, se do již samostatné České republiky vrátila až po dlouhých dvaceti dvou letech. Mezitím v roce 1984 v Londýně založila atelier Eva Jiricna Architects Limited, v témže městě už zůstala a působí přes padesát let.

Po příletu do Česka začala vyučovat na vysoké škole UMPRUM a dokonce získala zakázku od tehdejšího prezidenta Václava Havla, jejímž cílem měla být rekonstrukce gotického klášterního kostela svaté Anny v Praze. „Havel byl úžasný člověk. Měl sice odlišný pohled na architekturu než já, ale s až obrovským vypětím se zajímal o každý detail rekonstrukce,“ říká Jiřičná a dodává, že je za tuto životní příležitost vděčná. V České republice založila atelier AI – DESIGN, který se stejně jako atelier v Londýně vyznačuje lehkostí, prosvětleností a respektem k materiálu. Ke klientům ateliérů patří významné firmy a instituce z celého světa, například Amec plc, Selfridges, Harrods, Boodle & Dunthorne, Pražský Hrad, Royal Academy of Arts, Karel Schwarzenberg, Victoria and Albert Museum, Sekyra Group, British Council, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Město Zlín a další. Její ateliéry získaly četná mezinárodní ocenění za design a sama Eva Jiřičná si vysloužila ocenění za osobní přístup v oblasti architektury a designu. Také jí byl udělen titul Královský průmyslový designer, Řád Britského impéria za design, byla zvolena členkou Královské akademie umění a byla zařazena do Americké síně slávy.

TV Architect měla několikrát možnost s paní architektkou Jiřičnou spolupracovat. Bylo fantastické setkat se s někým tak chytrým, inteligentním, s někým, kdo dokázal tolik jako ona a přesto zůstal lidský. Věříme, že naše spolupráce bude trvat i do budoucna a že budeme mít ještě mnohokrát příležitost této výjimečné ženě naslouchat. Přejeme Vám k Vašemu jubileu mnoho štěstí, pevné zdraví a ještě spoustu navržených a realizovaných budov.

lan

Psali jsme také:

Jaké jsou osobnosti současné architektury? Prozradí nový seriál TV Architect
Profil: Eva Jiřičná
Eva Jiřičná a Nejat Olgac získali čestný doktorát ČVUT - aktualizováno

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu