ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Eva Jiřičná

Osobnosti současné architektury - Eva Jiřičná

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Josef Pleskot

zrušit

21 m 53 s / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect

Narodila se ve Zlíně, ve čtyřech letech se s rodiči přestěhovala do Prahy a do rodného města se vrátila až po revoluci. „Tamní obyvatelé mezi sebou měli dobré vztahy, táta o Zlíně neustále mluvil. Až jsem byla v devadesátých letech překvapená, jak se město drží,“ vzpomíná architektka Eva Jiřičná, která krátce po invazi vojsk Varšavské smlouvy našla útočiště ve Spojeném království, konkrétně v Londýně.

Ačkoliv měla stále naději, že se politická situace v Československu změní a ona se bude moci vrátit do rodné vlasti, opak byl pravdou. Po odsouzení za neoprávněné opuštění vlasti a následném získání takzvaného travel dokumentu, bez něhož by podle vlastních slov nemohla existovat, se do již samostatné České republiky vrátila až po dlouhých dvaceti dvou letech. Mezitím v roce 1984 v Londýně založila atelier Eva Jiricna Architects Limited, v témže městě už zůstala a působí přes padesát let.

Po příletu do Česka začala vyučovat na vysoké škole UMPRUM a dokonce získala zakázku od tehdejšího prezidenta Václava Havla, jejímž cílem měla být rekonstrukce gotického klášterního kostela svaté Anny v Praze. „Havel byl úžasný člověk. Měl sice odlišný pohled na architekturu než já, ale s až obrovským vypětím se zajímal o každý detail rekonstrukce,“ říká Jiřičná a dodává, že je za tuto životní příležitost vděčná. V České republice založila atelier AI – DESIGN, který se stejně jako atelier v Londýně vyznačuje lehkostí, prosvětleností a respektem k materiálu. Ke klientům ateliérů patří významné firmy a instituce z celého světa, například Amec plc, Selfridges, Harrods, Boodle & Dunthorne, Pražský Hrad, Royal Academy of Arts, Karel Schwarzenberg, Victoria and Albert Museum, Sekyra Group, British Council, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Město Zlín a další. Její ateliéry získaly četná mezinárodní ocenění za design a sama Eva Jiřičná si vysloužila ocenění za osobní přístup v oblasti architektury a designu. Také jí byl udělen titul Královský průmyslový designer, Řád Britského impéria za design, byla zvolena členkou Královské akademie umění a byla zařazena do Americké síně slávy.

TV Architect měla několikrát možnost s paní architektkou Jiřičnou spolupracovat. Bylo fantastické setkat se s někým tak chytrým, inteligentním, s někým, kdo dokázal tolik jako ona a přesto zůstal lidský. Věříme, že naše spolupráce bude trvat i do budoucna a že budeme mít ještě mnohokrát příležitost této výjimečné ženě naslouchat. Přejeme Vám k Vašemu jubileu mnoho štěstí, pevné zdraví a ještě spoustu navržených a realizovaných budov.

lan

Psali jsme také:

Jaké jsou osobnosti současné architektury? Prozradí nový seriál TV Architect
Profil: Eva Jiřičná
Eva Jiřičná a Nejat Olgac získali čestný doktorát ČVUT - aktualizováno

Pořad Osobnosti současné architektury

Sledujte také

Doporučené pořady

Osobnosti současné architektury
Nový díl

Osobnosti současné architektury

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu