ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Eva Jiřičná a Nejat Olgac získali čestný doktorát ČVUT - aktualizováno

Eva Jiřičná a Nejat Olgac získali čestný doktorát ČVUT - aktualizováno

Eva Jiřičná a Nejat Olgac získali čestný doktorát ČVUT - aktualizováno
29. 1. 2019 / Autor: TV Architect

Dne 29. ledna od 10:00 hodin se v Betlémské kapli uskutečnilo slavnostní zasedání Vědecké rady ČVUT v Praze, na kterém obdrželi prof. Eva Jiřičná a prof. Nejat Olgac čestný titul Doktor honoris causa. ČVUT uděluje čestný titul architektce a profesorce Evě Jiřičné jako poctu a výraz úcty její celoživotní architektonické tvorbě a mnohaleté pedagogické činnosti v oblasti architektury. Profesoru Nejatovi Olgacovi jako uznání za jeho podstatný přínos pro rozvoj automatického řízení mechanických systémů, výrobních strojů a robotů, zejména s dopravním zpožděním ve spolupráci s ČVUT, za podporu rozvoje kvalitní inženýrské výuky a akademického výzkumu na ČVUT a za posilování vzájemných vztahů univerzit v USA s ČVUT.

Eva Jiřičná v roce 1962 absolvovala studium architektury na ČVUT a dále pokračovala v postgraduálním studiu na mistrovské škole architektury na Akademii výtvarných umění, kde pod vedením profesora Jaroslava Fragnera dokončila studium v roce 1967. Od roku 1964 pracovala jako architektka v Ústavu bytové a oděvní kultury v Praze. Důležitý zlom v jejím životě nastal, když v roce 1968 odcestovala na stáž do Londýna a tam ji zastihla sovětská okupace Československa. Studijní pobyt se neočekávaně prodloužil na neurčito, a přestože dnes Eva Jiřičná pracuje po celém světě a často se pracovně vrací i do České republiky, jejím domovem se stal od této doby právě Londýn. Eva Jiřičná je také významnou pedagogickou osobností. Byla hostující profesorkou na univerzitách Harward, Royal College of Arts, Bartlett School of Architecture, od roku 1993 do roku 2006 pak řádnou profesorkou a vedoucí ateliéru architektury na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Kromě množství ocenění za architekturu je Eva Jiřičná nositelkou několika čestných doktorátů zahraničních i českých univerzit.

Nejat Olgac je celosvětově uznávaný vědec v oblasti dynamických systémů s dopravním zpožděním. Je profesorem strojního inženýrství na Univerzitě Connecticut v USA. Nejat Olgac vystudoval obor strojního inženýrství na Technické univerzitě v Istanbulu v roce 1972. Poté na základě grantu Fordovy nadace vystudoval doktorské studium na Columbijské univerzitě v New Yorku USA. Obhájil disertační práci spojující optimální řízení a praktickou ekologickou aplikaci na téma „Stochastické optimální řízení umělého provzdušňování říčních systémů“. Pak se vrátil do Turecka a zastával řadu vedoucích míst ve strojírenském průmyslu. V roce 1978 odešel do USA a věnoval se akademické kariéře na University of Connecticut, USA. Středem jeho zájmu byla robotika a obráběcí stroje. Na University of Connecticut vybudoval laboratoř robotiky a výrobních strojů ALARM. Zabýval se výzkumem optimálního řízení robotů spojenou s praktickou aplikací energetické úspornosti podmořských robotů při záchranných operacích. Nejat Olgac má sto dvacet pět impaktovaných článků a sto padesát jedna konferenčních článků s dvěma tisíci sto sedmi citacemi, čtyři patenty a ve WOS má Hindex 30. Je editorem řady časopisů a organizátorem mnoha konferencí IEEE a ASME.

ČVUT

Psali jsme také:

Profil: AI Design, Eva Jiřičná a Petr Vágner
Architekti a jejich vize - očima Jiřičné, Pleskota, Lukeše a Jirana
Mezinárodní konference o moderní architektuře a potřebě výškových budov nastolila nové otázky
Kulturní centrum ve Zlíně od Evy Jiříčné
Interiéry hotelu Josef v Praze od Evy Jiřičné
Zastávka autobusu Canada Water v Londýně od Evy Jiřičné

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu