ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Development a stavby Hotely, obchodní a zábavní centra Obnova východní strany jezera Paprocany v Polsku od RS+

Obnova východní strany jezera Paprocany v Polsku od RS+

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
1 m 46 s / Autor: RS+ Popisek: Zrekonstruované části rekreační oblasti u polského jezera Paprocany
#Polsko #rekreace
další

Jezero Paprocany je místo, kde obyvatelé Tychy často tráví svůj volný čas. V okolí promenády se nachází rekreační středisko s mnoha relaxačně-sportovními atrakcemi. Přestavba oblasti na jezeře Paprocany je dalším projektem zaměřeným na prezentování hodnot krajiny a rozšiřování rekreační nabídky pro obyvatele města.

Koncept je založen na dřevěné promenádě umístěné podél břehu, která střídavě prochází přes jezero a zpět na zem. To umožňuje odlišné vnímání prostoru z různých míst promenády. Promenáda je spojena s chodníkem pro cyklisty a cyklistickou stezkou, která sestupuje tak, že se téměř dotýká jezera. Na promenádě se nachází otevřený prostor se sítí, která je přes vodu a za ní speciálně navržené lavice, které mohou sloužit jako tribuny pro vodní sporty organizované na jezeře. Navíc je zde nová písečná pláž a venkovní posilovna.

Hlavním cílem při výběru materiálů bylo zdůraznit přirozený charakter oblasti s využitím převážně přírodních materiálů. Část staveb byla pokryta speciálně tvarovanou půdou a zasázena trávou. K dokončení promenády, laviček a zábradlí jsme použili měkké dřevo. Jiné oblasti, jako jsou například parkování pro kola nebo prostory pod tělocvičnou, byly vyrobeny z povrchů zcela propustných pro vodu na bázi minerálních kamenů a granulí EPDM. Části promenády, které se táhnou přes jezero, jsou postaveny z ocelových trámů. Ty jsou podepřeny železobetonovými pilíři, jež vedou až na dno jezera. Terén je osvětlen pouze úspornými LED diodami.

Tento terén byl před investicí pouze trávníkem u silnice, a to téměř nevyužívaným. Využívali jej pouze rybáři. V prvních týdnech po otevření se i přes nepříznivé počasí promenáda stala místem, které je často navštěvováno. Stalo se veřejným prostorem a novým místem určeným k setkávání. Během dne je promenáda místem pro celé rodiny a večer je prostorem pro schůzky nebo rozjímání.

Fakta:

Architekti: RS+ (Robert Skitek)
Místo: Tychy, Polsko 
Realizace: 2014
Spolupráce: Jakub Zygmunt, Jarosław Zieliński, Szymon Borczyk, Marcin Jamroż, Dorota Zwolak, Katarzyna Wiśniewska
Fotografie: Tomasz Zakrzewski

Website – RS+
Facebook – RS+

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu