Odebírat novinky
Úvod Veřejný sektor Dopravní infrastruktura Polsko rozčílilo ruskou vládu, staví svůj vlastní vodní kanál

Polsko rozčílilo ruskou vládu, staví svůj vlastní vodní kanál

Polsko rozčílilo ruskou vládu, staví svůj vlastní vodní kanál
19. 2. 2019 / Autor: Fotobanka Pixabay Popisek: Baltské moře (ilustrační foto)

Polsko začalo oficiálně stavět vodní kanál, který v budoucnu propojí Baltské moře s Viselským zálivem. Po jeho dokončení již polské lodě nebudou muset proplouvat přes ruské vody. Proti projektu vystupuje Moskva i ekologové.

Podle polské vlády se jedná o klíčovou stavbu, která podpoří místní ekonomiku Varmijsko-mazurského vojvodství i bezpečnost státu. Po uvedení do provozu nebudou polské lodě plující z Baltského moře do přístavu Elblag muset projíždět přes ruský přístav Baltijsk, který je hlavní základnou ruské vojenské baltské flotily. Plavba touto trasou je kvůli celním a bezpečnostním procedurám velice zdlouhavá.

Pro a proti

Po plánovaném dokončení v roce 2022 budou pět metrů hlubokým kanálem moci proplouvat lodě o délce až sto metrů. Cena projektu se odhaduje na osm set osmdesát milionu zlotých (asi 5,2 miliardy Kč).

Plány na průplav přes pevninskou šíji známou jako Viselská kosa se v Polsku objevují již dvě desetiletí a mezi jejich hlavní zastánce patří nacionálně-křesťanská PiS s velmi kritickým vztahem k Rusku. Moskva podle polských médií s projektem nesouhlasí a poukazuje na možné ekologické škody způsobené stavbou v blízkosti své hranice. Podobný názor zastávají i polští ochránci životního prostředí a Evropská komise, kteří se obávají ekologických škod způsobených stavbou na území zařazeném do projektu Evropské unie Natura 2000.

nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu