ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect na Slovensku Nora Vranová představuje Slovenskou komoru architektů a reformu stavební legislativy

TV Architect na Slovensku - Nora Vranová představuje Slovenskou komoru architektů a reformu stavební legislativy

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect na Slovensku - Roman Talaš a Juraj Suchánek představují Inštitút urbánneho rozvoja

zrušit

SK redakce TV Architect
7 m 24 s

Slovenská komora architektů vznikla v roce 1992. Jedná se o profesní organizaci sdružující architekty na Slovensku. Hlavním cílem je hájit a podporovat profesní zájmy svých členů, zajišťovat vysokou úroveň odborné kvalifikace a odborné činnosti v oblasti architektury a krajinné architektury a také dbát na dodržování profesní etiky.

Slovenská komora architektů vznikla jako první profesní komora v postsocialistických zemích. Komora není závislá na státním rozpočtu, úzce spolupracuje s ministerstvy a dalšími státními institucemi.

Od roku 2021 probíhá na Slovensku reforma stavební legislativy. Od roku 2022 se intenzivně řeší dva nové zákony o výstavbě a územním plánování. Slovenská komora architektů právě na této reformě intenzivně pracovala společně s nově vzniklým Úřadem pro územní plánování a výstavbu. Zákon o územním plánování je již v účinnosti, ten o výstavbě byl zatím odložen. Stále se ale pracuje na vykonávacích předpisech pro tento zákon.

„Věnujeme se i vzdělávání architektů či propagaci a informovanosti na poli architektury,“ říká předsedkyně Slovenské komory architektů Nora Vranová.

Slovenská komora architektů se zabývá také soutěžemi, které pomáhají například městům a obcím hledat ty nejlepší a nejkvalitnější řešení pro danou lokalitu. S tím souvisí i publikační činnost, neboť komora každý rok vydává přehled soutěžních návrhů.

„Od roku 2002 vyhlašujeme také cenu za architekturu. CE∙ZA∙AR je prestižní ocenění, které zároveň podporuje vynikající architektonická díla a jejich autory. Proces hodnocení má několik etap. Letos se přihlásil rekordní počet děl – 116. Porota následně vybere přibližně 30 děl do užšího výběru pro jednotlivé kategorie,“ říká Nora Vranová.

Celkově Slovenská komora architektů hraje klíčovou roli v regulaci a podpoře architektonické profese na Slovensku, zajišťuje vysoké standardy kvality a profesionálního chování mezi architekty.

Další díly pořadu „TV Architect na Slovensku“ můžete vidět ZDE.

Mohlo by vás zajímat

Development a stavby
15 m 29 s

Peter Murín ze společnosti CRESCO Real Estate

CRESCO Real Estate je největší slovenský rezidenční developer. Společnost byla založena roku 1992 a od té doby zrealizovala mnoho úspěšných developerských projektů. Většinu z nich najdeme v Bratislavě, ale výjimkou nejsou ani projekty v jiných částech Slovenska. Společnost je podepsána například pod projekty III Věže či obytná čtvrť Slnečnice, které mění tvář hlavního města. Nedílnou součástí realizace každého projektu je splnění vysokých požadavků na technologické zhotovení. Cílem společnosti je vytvářet plnohodnotný prostor, ve kterém jsou upřednostněny kvalita, design, funkčnost i bezpečí. Naším hostem ve studiu byl Peter Murín, development manager společnosti CRESCO Real Estate.

 

Mohlo by vás zajímat

Města a urbanismus
12 m 22 s

Pavel Pelikán ze společnosti J&T Real Estate

Společnost J&T Real Estate funguje již více než 25 let. Jejím cílem je podílet se na urbanistickém rozvoji velkých měst v celé Evropě. Společnost patří mezi lídry v oblasti realitního developmentu na Slovensku i v celém regionu střední Evropy. Developer se specializuje na výstavbu komplexních městských čtvrtí a tvorbu prostoru pro život. V Bratislavě společnost realizovala například projekt River Park, jedná se ikonu Dunaje v blízkosti historického centra.

Mohlo by vás zajímat

Developeři a investiční skupiny
17 m 55 s

Jakub Gossányi ze společnosti Immocap

Společnost Immocap se profiluje jako inovativní slovenský developer. Za více než 27 let fungování má společnost na kontě mnoho projektů, které oživily několik lokalit Bratislavy. Developer v hlavním městě vybudoval například nákupní centrum Central, realizoval modernizaci podchodu na Trnavském mýtu a v posledních letech je spojen především s kancelářskými projekty Lakeside Park 02 či The Mill. Společnost v současné době disponuje lukrativními pozemky v Novém Městě, Ružinově, ale i v bratislavském downtownu.

Mohlo by vás zajímat

Architektura a urbanismus
9 m 20 s

Matej Siebert a Roman Talaš z ateliéru Siebert+Talaš

Slovenský ateliér Siebert+Talaš byl založen v roce 2012 v Bratislavě. Našimi hosty ve studiu byli architekti a zakladatelé studia Matej Siebert a Roman Talaš. Od založení pracovali na malých i velkých projektech širokého spektra. Společnost nyní působí jak na Slovensku, tak v České republice a vyznačuje se odvážnými nápady, které dosahují nových architektonických výšek.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu