ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architekti Developeři a investiční skupiny Zatímco ceny rostou, zájem o nové byty zůstává

Zatímco ceny rostou, zájem o nové byty zůstává

Zatímco ceny rostou, zájem o nové byty zůstává
23. 7. 2020 / Autor: Romana Landová, TZ. Nabídka se rozšířila na 5 800 jednotek. Foto: Vizualizace Braník, Trigema

Dopady koronaviru na prodej nových bytů v Praze jsou nepatrné, během druhého čtvrtletí se jich prodalo 1 100. Jejich cena vzrostla z původních 106 392 na 108 261 korun za metr čtvereční. Nabídka se rozšířila a ke konci činila 5 800 jednotek. Cena mimopražských bytů stoupla z 60 053 na 61 933 korun za metr čtvereční, přičemž se jich nejvíce prodalo v Jihomoravském kraji.

Podle aktuálního šetření společností Trigema, Skanska Reality a Central Group se za první pololetí prodalo na 2400 nových bytů. To je jen o 100 méně než loni za stejné období. „Dopad pandemie na ceny nových bytů se doposud nepotvrdil. Naopak sledujeme dvouprocentní nárůst cen oproti předcházejícím třem měsícům. Dochází k naplnění prognózy, že ceny realit v dobrých lokalitách z důvodu nedostatečné nabídky, vysokých cen projekčních a stavebních prací a zdlouhavých povolovacích procesů budou pravděpodobně i nadále stoupat, a to v řádu jednotek procent,“ říká Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Průměrná cena za prodaný byt dosáhla během druhého kvartálu na 108 261 korun za metr čtvereční. To je o 2 procenta více než v předchozím čtvrtletí. Přesto lze očekávat další růst zájmu. „Zatímco hodnota peněz spíše klesá, u nemovitostí je to přesně naopak. Jejich hodnota se průběžně zvyšuje. Pokud k tomu navíc připočteme fakt, že průměrné sazby hypoték klesají, představuje investice do nového bytu perspektivní příležitost. Do dalších měsíců lze očekávat, že se poptávka po bydlení bude ještě zvedat a celkové prodeje budou stejné jako před dvěma lety, nebo dokonce ještě vyšší,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

V prodeji vede Jihomoravský kraj

Nejdražší jsou pětipokojové a větší a jednopokojové byty. Cena pětipokojových a větších činila 144 a jednopokojových 118 000 korun za metr čtvereční. Nejžádanějšími jsou dvoupokojové byty, kterých se prodalo více než 42 procent a jejich cena činí 106 000 korun za metr čtvereční.  U třípokojových je to pak necelých 104 000 korun za metr čtvereční. K nejvíce žádaným místům, kde se novostavby ve městě nabízí, patřila pátá a čtvrtá městská část.

Mimo Prahu se ve druhém čtvrtletí prodalo 1 671 bytů, což je zhruba o procento více než v prvním kvartálu. Nejvíce z nich bylo v Jihomoravském (515 bytů), Středočeském (250) a Plzeňském (234) kraji. Jejich podíl na celkových prodejích byl šedesátiprocentní. Čtvrtým nejsilnějším regionem byla Vysočina, kde se jinak kvartální prodeje počítají zpravidla pouze na desítky nových bytů. Tentokrát si zde ale své kupce našlo 171nových bytů. Nejméně bytů se naopak prodalo na Ústecku, v Královehradeckém a Jihočeském kraji. Celkově to bylo pouze necelých 50 jednotek. Průměrná cena prodaných bytů v regionech zdražila o 1 880korun na 61 933korun za metr čtvereční. Celková nabídka nových bytů byla ke konci června v objemu 6 870 kusů, tedy o 2,5 procenta méně než v předchozím kvartálu.

Autor fotogalerie: Průzkům, Trigema: Braník, Monínec

Psali jsme také: 

Vláda přijala nařízení o zvýšení dávek na bydlení

Nárok na sociální bydlení by se nově měl vztahovat k průměrně mzdě

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu