Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Nárok na sociální bydlení by se nově měl vztahovat k průměrně mzdě

Nárok na sociální bydlení by se nově měl vztahovat k průměrně mzdě

Nárok na sociální bydlení by se nově měl vztahovat k průměrně mzdě
17. 2. 2020 / Autor: Romana Landová, ČTK. Návrh dnes projedná vláda. Foto: Pexels.com

Nárok na sociální nebo dostupný byt by se měl začít určovat podle průměrné mzdy, nikoliv životního minima jako dosud. Návrh, který ministerstvo pro místní rozvoj představilo již loni v říjnu, dnes čeká vládní projednání.

Návrh ministerstva pro místní rozvoj (MMR) dnes projedná vláda. „Podle stávající právní úpravy se postupem času zužuje cílová skupina, ze které vypadávají některé domácnosti, zejména jednočlenné a dvoučlenné. Tedy především senioři a matky samoživitelky," píše se v předkládací zprávě. Program Výstavba by se měl rozšířit také na přístavby, nástavby či rekonstrukce zchátralých budov.

O sociální byt si může požádat každý, kdo nedosahuje 1,6násobku životního minima. To se od roku 2012 nezměnilo. Pro samotného dospělého činí 3410 korun, pro děti a další dospělé v rodině je nižší. Návrh nově počítá s tím, že na sociální byt dosáhne ten, jehož příjem v případě jednočlenné domácnosti nepřesáhne 0,6násobek průměrné hrubé měsíční mzdy. Aktuálně tedy zhruba 20.200 korun. U dvoučlenné domácnosti to má být 0,8násobek, u tříčlenné 0,9násobek, u čtyřčlenné rodiny průměrná mzda a v případě pětičlenné 1,2násobek.

Vystěhování nehrozí

Návrh představilo MMR již loni v říjnu. „Pro obce je velmi důležité, aby mohly rekonstruovat zchátralé budovy na svém území. Abychom je nenutili do výstavby na nových pozemcích, ale aby mohly zrekonstruovat ty stávající. Proto ještě nařízení vlády pro výstavbu doplníme o nástavby, přístavby a rekonstrukce," řekla tehdy ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Na stavbu sociálních bytů poskytne stát obcím stoprocentní dotaci. Jde však maximálně o pětinu bytů v konkrétním domě. Na zbytek bytů si může obec vzít buď zvýhodněný úvěr z fondu bydlení, nebo klasický komerční úvěr.  Obce podle návrhu musí navíc zajistit, že při poskytnutí stoprocentní dotace bude byty pro sociální účely udržovat nejméně 20 let. „Když se nárok bude vztahovat k průměrné mzdě, tak se cílová skupina rozšíří třeba i o mladé lidi. Nebo o domácnosti veřejně prospěšných profesí, jako jsou například lékaři, učitelé nebo policisté," doplnila Dostálová.

Pokud se nějaké domácnosti v průběhu let zvýší příjem, podle Dostálové ji z bytu nikdo nevystěhuje. „Ze sociálního bytu se stane byt dostupný a obec bude muset zajistit nový sociální byt kdekoliv na svém území. Místo regulovaného nájemného pak bude domácnost platit nájem, který je v místě obvyklý," říká na závěr ministryně.

Psali jsme také:

Plzeň přestaví bývalé kanceláře a laboratoře na sociální byty

INESAN provedl průzkum o sociálním bydlení. Většina dotázaných je pro vznik zákona

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl