ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Webová aplikace Praha rozmanitá získala mezinárodní ocenění

Webová aplikace Praha rozmanitá získala mezinárodní ocenění

Webová aplikace Praha rozmanitá získala mezinárodní ocenění
27. 11. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová, zdroj: iprpraha.cz

Aplikace, která veřejnosti představuje velmi srozumitelnou cestou složité téma městských struktur, získala mezinárodní ocenění. Lidé se díky aplikaci mohou dozvědět, co to městská struktura vůbec znamená, kolik jich v Praze je a jak je hlavní město rozmanité z pohledu urbanismu. To vše je vysvětleno zábavnou formou pomocí příběhu a interaktivního vizuálu.

Aplikaci Praha rozmanitá spravuje Institut plánování a rozvoje. Celosvětové vítězství ve dvou kategoriích si v mezinárodní soutěži ArcGIS StoryMaps Competition vysloužila především za storytelling, tedy mapu s příběhem. Prvenství získala jak v základní kategorii PLANNING AND INFRASTRUCTURE, tak i ve speciální skupině MOST EFFECTIVE VISUAL LANGUAGE.

Aplikace lidem vysvětluje to, že každé město je složené z mnoha typů zástavby. V každé se nacházejí jiné typy budov, jsou jinak veliké i jinak uspořádané, což se odvíjí od období, účelu a společenské situace, v jejichž kontextu vznikaly.

 

Mám obrovskou radost! Letos je to již podruhé, co jsme byli oceněni na poli dat a geografie, a to rovnou od organizace ESRI – celosvětového lídra v oblasti softwaru pro geografické informační systémy a mapování. Je pro nás neskutečná pocta, že se můžeme svou prací srovnávat s mezinárodní elitou na poli dat a geografie,“ komentuje Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

Uživatel aplikace Praha rozmanitá se dozví, co jsou městské struktury, co všechno zachycují, jak je ovlivnila historie. Zajímavé je například i srovnání, jak rozdílně vnímá rozmanitost Prahy chodec, cyklista, či řidič.

Bez hlubšího pochopení, jak dnes Praha vypadá a funguje, nemůžeme dobře plánovat její budoucnost. Proto IPR sbírá a shromažďuje data, díky nimž u nás vznikají strategie, podklady, analýzy či studie. Zároveň se snažíme nashromážděná data nevyužívat pouze pro své potřeby, ale předáváme je dál moderními cestami. Třeba prostřednictvím digitálních technologií a storytellingu. Jedním z příkladů je právě aplikace Praha Rozmanitá, nebo v CAMPu aktuálně probíhající výstava Prague Dreams datového umělce Refika Anadola,“ doplňuje Boháč.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Praha má jedno z nejprestižnějších světových ocenění na poli dat a geografie

Institut plánování a rozvoje získal světové ocenění a zařadil se tak po bok UPS či amerického Červeného kříže. Společnost Esri totiž ocenila Prahu za dlouhodobou práci s daty a jejich využití pro městské plánování. Oceňovaná je především schopnost hlavního města efektivně transformovat data v ekologická a ekonomická řešení, která zlepšují kvalitu života ve městě.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Nahlédněte do historického centra Prahy s novou aplikací

Institut plánování a rozvoje spustil novinku, tou je mapová aplikace Historické centrum města a publikace Katalog kritických míst. Obojí slouží především jako základní podklad pro Územní studii Pražské památkové rezervace. Aplikace je zajímavá ale i pro širokou veřejnost díky podrobným informacím o všech budovách v historickém centru města.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Nová aplikace poskytne veřejnosti základní údaje o chystaných stavebních záměrech na území Prahy

Nová webová aplikace, kterou vytvořil Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy bude jednoduše a přehledně zobrazovat plánové soukromé i veřejné stavební záměry, včetně základních údajů jako je umístění, typ či velikost stavby. Všechny tyto informace tak bude možné lze nalézt na jednom místě.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Chcete mít lepší přehled o Praze? Pomůže vám staronová aplikace

Aplikace Katalog městských částí z dílny Institutu a plánování rozvoje hl. města Prahy zobrazuje nejdůležitější informace o všech 57 městských částech i o hlavním městě jako celku. Databáze obsahuje statistické údaje z nejrůznějších oblastí jako je ekonomika, veřejná vybavenost či životní prostředí. IPR šest let starou aplikaci nyní kompletně přepracoval a doplnil o nové funkce i data.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Webová aplikace umožňuje prohlédnou si Prahu z nejrůznějších vyhlídkových bodů

Byla spuštěna aplikace, díky které si zájemci mohou prohlédnout 3D model hlavního města z nejrůznějších vyhlídkových bodů. Aplikace, kterou spustil Institut plánování a rozvoje by měla být přínosná nejen pro veřejnost, ale především pro architekty, projektanty a úředníky. Praha je specifická svým vrstevnatým terénem, díky kterému má mnoho vyhlídek.

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu