ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Praha má jedno z nejprestižnějších světových ocenění na poli dat a geografie

Praha má jedno z nejprestižnějších světových ocenění na poli dat a geografie

Praha má jedno z nejprestižnějších světových ocenění na poli dat a geografie
16. 7. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová

Institut plánování a rozvoje získal světové ocenění a zařadil se tak po bok UPS či amerického Červeného kříže. Společnost Esri totiž ocenila Prahu za dlouhodobou práci s daty a jejich využití pro městské plánování. Oceňovaná je především schopnost hlavního města efektivně transformovat data v ekologická a ekonomická řešení, která zlepšují kvalitu života ve městě.

IPR získal nejvyšší prezidentskou cenu za práci s geoinformačními systémy. Především za využití geografického informačního systému (GIS) pro městské plánování. Díky provozování tzv. geoportálu a veškerých aplikací jako je digitální územní plán, tepelná mapa Prahy, výkresy technické infrastruktury a další, se Praha může rozvíjet systematicky a efektivně. Právě tato data slouží k jejímu plánování, ale například i pro Integrovaný záchranný systém.

„Řídíme město na základě dat. Je to zásadní metoda moderního vedení metropole 21. století. Díky tomu se nám denně daří monitorovat průjezdnost dopravy ve městě, efektivně řešit územní plánování nebo chytře hospodařit s odpadem. Osvědčilo se to mimochodem také ve dvou bezprecedentních krizích, kterým byla Praha v posledních čtyřech letech vystavena – jak v pandemii covidu, tak nyní v době invaze ruského diktátora na Ukrajinu a související uprchlické krize,” říká Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.

„Praha je nejenom jedno z nejkrásnějších měst, ale teď můžeme konečně říct, že patří i k technologicky nejvyspělejším. Již několik let se snažíme tlačit na digitalizaci celého státu a zlepšit tak městské plánování. I proto vznikla iniciativa Citydeal, která spojuje česká města a snaží se zlepšit podmínky i v nově vznikajícím stavebním zákoně. Doufáme, že toto ocenění bude hnacím motorem pro všechny,“ říká Petr Hlaváček, I. náměstek primátora.

Cenu si přímo od prezidenta společnosti Esri Jacka Dangermonda osobně převzali v kalifornském San Diegu ředitel IPR Ondřej Boháč a ředitel Sekce prostorových informací Jiří Čtyroký.

„Jedná se o nejvyšší ocenění udělované pouze jednou ročně a IPR se tak jejím převzetím zařadil mezi takové společnosti, jakými jsou například UPS, americký Červený kříž nebo agentura ochrany životního prostředí USA (EPA). Jsem rád, že i díky tomu můžeme být inspirací pro další nejenom česká města. Data jsou navíc základním kamenem IPR na jejichž základě vznikají veškeré analýzy, strategie, ale třeba i návrh Metropolitního plánu. Samozřejmostí je, že data jsou volně přístupná široké veřejnosti. Investujeme do jejich sběru a používání velkou část rozpočtu, proto mě těší, že tuto práci ocenila i světová porota,“ komentuje výhru Ondřej Boháč.

Mohlo by vás zajímat

Kategorie

V CAMPu byla zahájena výstava, která představuje soutěžní návrhy Vltavské filharmonie

Nová výstava v CAMPu představuje soutěžní modely mezinárodního architektonického klání o Vltavskou filharmonii. Až do 18. září si zájemci mohou prohlédnout návrhy všech soutěžních projektů. Připraven je i zajímavý doprovodný program.

IPR poskytuje data a informace odborníkům, developerům, politikům i široké veřejnosti. Z tohoto důvodu byl IPR oceněn i v kategorii Special Achievement in GIS (SAG) za Portál územně analytických podkladů. Územně analytické podklady obsahují informace o stavu a vývoji území hlavního města, o jeho hodnotách, plánovaném rozvoji i limitech a problémech, stejně jako zásadní data o dopravě či klimatu. Porota ocenila portál za objem a kvalitu publikovaných dat, ale také pro inovativní způsob prezentace jednotlivých výstupů.

„Výhra je pro nás krásný úspěch a motivace do budoucna. IPR je totiž jedna z 300 000 organizací používající Esri software na celém světě a oceněna je vždy pouze jedna z nich. Zaujali jsme způsobem, jak pracujeme s daty a jak je využíváme pro plánování města a zapojování veřejnosti,“ dodává Jiří Čtyroký.

Společnost Esri pořádá každoroční mezinárodní uživatelskou konferenci, která se poprvé konala v areálu Redlands v roce 1981 s 16 účastníky. Od roku 1997 se konference koná v San Diegu. V letošním roce se jí účastní více než 18 000 diváků ze 136 zemí a dalších 13 000 ji sleduje online.

Psali jsme také:

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu