ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Města a urbanismus Nahlédněte do historického centra Prahy s novou aplikací

Nahlédněte do historického centra Prahy s novou aplikací

Nahlédněte do historického centra Prahy s novou aplikací
16. 3. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová

Institut plánování a rozvoje spustil novinku, tou je mapová aplikace Historické centrum města a publikace Katalog kritických míst. Obojí slouží především jako základní podklad pro Územní studii Pražské památkové rezervace. Aplikace je zajímavá ale i pro širokou veřejnost díky podrobným informacím o všech budovách v historickém centru města.

IPR zpracoval dle zadání Rady hl. m. Prahy Architektonicko-urbanistickou analýzu Pražské památkové rezervace, díky které bude snazší pečovat o památky v centru města. Výstupy této analýzy jsou pak zahrnuty právě jak v aplikaci, tak v publikaci.

Historické centrum Prahy se se svou rozlohou 895 hektarů řadí mezi největší památkové rezervace na světě. Pražská památková rezervace zabírá prakticky celý střed Prahy – rozkládá se přibližně od Florence po Vyšehrad a od Pohořelce až po magistrálu. Architektonicko-urbanistická analýza se zaměřuje právě na centrum města.

Cílem tohoto projektu bylo zajistit účinnější péči o památkový fond v Praze a získat materiál, který bude sloužit jako důležitý podklad pro další formy podrobnější dokumentace historického centra Prahy. Například pro územní studii Pražské památkové rezervace, na které nyní budeme pokračovat,“ říká Petr Hlaváček, náměstek primátora pro oblast územního rozvoje.

Aplikace Historické centrum města je prvním místem, kde jsou pohromadě historická a aktuální data o území i samotných objektech, která uživatel může okamžitě porovnávat a filtrovat podle toho, co hledá. Lze si například vyhledat jednotlivé objekty podle stavebního stylu, data vzniku, či architekta, který budovu navrhl. Aplikace také nabízí staré územní plány, či aktuální i archivní pohledy na město. Lidé si tak mohou nejen vyhledat podrobné informace o místě, kde žijí, a podívat se, jak dané místo vypadalo dříve, ale tato interaktivní mapa je také nedocenitelným materiálem pro studenty dějin umění a architektury, stejně jako pro projektanty, kteří navrhují v centru Prahy.

Aplikace je takovou wikipedií o Praze. Málokteré město má tak hluboké poznání o tom, jaké domy a s jakou památkovou hodnotou se na jeho území nacházejí. Jsem moc rád, že se podařilo tolik cenných informací z archivů digitalizovat a zpřístupnit všem, kdo mají Prahu rádi“, říká Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy a památkové péče.

Katalog kritických míst je pak průřezovou rešerší analýz centra Prahy z let 1981–2020, jedná se tedy o jakousi výpověď o konkrétních tématech vztahujících se k danému místu.

Architektonicko-urbanistická analýza Pražské památkové rezervace byla v průběhu svého zpracování pravidelně konzultována s Radou světové památky a s pražským Odborem památkové péče a vznikala ve spolupráci s Ústavem dějin umění FF UK.

Pramenů o historickém centru existuje obrovské množství, ale doposud nikdo podklady tohoto klíčového území Prahy takto komplexně nesystematizoval. A právě z tohoto důvodu je to velký krok dopředu. Oba výstupy budou sloužit nejen odborné veřejnosti, ale milovníci Prahy a její historie určitě ocení zejména mapovou aplikaci, která také obsahuje doposud nepublikované historické mapy,“ uzavírá ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.

Katalog je dostupný na webových stránkách IPR Praha. Aplikaci si můžete prohlédnout na tomto odkazu.  

Psali jsme také:

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu