ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Vánoční kouzlo: Architektonická procházka srdcem Prahy i zajímavé tipy na vánoční dárky

Vánoční kouzlo: Architektonická procházka srdcem Prahy i zajímavé tipy na vánoční dárky

Vánoční kouzlo: Architektonická procházka srdcem Prahy i zajímavé tipy na vánoční dárky
16. 12. 2023 / Autor: Štěpánka Šulanová

Chcete o Vánocích více poznat Prahu, projít se po významných místech a připomenout si jejich historii i architekturu? Open House Praha také letos přímo na Štědrý den pořádá dvě výjimečné akce. Navštívit budete moci Betlémskou kapli, nebo si připomenout tajemství vil Petschků v Bubenči. V plánu jsou ale i další zajímavé vycházky hned po Novém roce. Navíc pro milovníky architektury máme zajímavé tipy na vánoční dárky.

Vánoční komentované prohlídky

První procházka zavede zájemce 24.12. do dolní části Žižkova. Představí urbanistický vývoj této rezidenční čtvrti a ukáže nejen jedny z nejstarších žižkovských domů, ale i ty kulturně-historicky nejcennější, jaké tu lze najít. Jedna ze zastávek nabídne také návštěvu místní Betlémské kaple, nenápadné, ale působivé modernistické stavby s kubizujícími prvky, která je skryta očím veřejnosti ve dvoře domovního bloku poblíž žižkovské radnice. Akce startuje v půl jedné po poledni. 

Druhá vycházka pak odhalí tajemství vil Petschků v Bubenči. Petschkové v Bubenči vlastnili více než desítku domů, na procházce se dozvíte například to, kde bydleli jednotliví členové pražské větve rodiny, ale i celou řadu dalších zajímavostí z jejich historie. Součástí vycházky je i výstup tajnou stezkou vedoucí kolem slavné vily Bianca od architekta Jana Kotěry. Tato akce začíná v půl třetí odpoledne. 

Zajímavé akce jsou naplánované ale i na začátek roku 2024. V sobotu 6.1. je naplánovaná prohlídka Dejvic, kde zájemci budou moci nahlédnout do jedné z rodinných vil, která se nachází v blízkém sousedství vily Vlasty Buriana. Konstruktivistickou vilu s prvky art deco si nechal pro svou rodinu v roce 1930 postavit ředitel spediční firmy Karlík a spol. Za jejím návrhem stála Milada Petříková-Pavlíková, první žena, která byla promována architektkou na Vysoké škole architektury a pozemního stavitelství ČVUT v Praze. 

V pondělí 8.1. jste pak zváni na další komentovanou prohlídku Elektrického podniku v Holešovicích. Nahlédnout budete moci do funkcionalistické budovy a seznámit se s její historií i novodobou proměnou. Představeny budou také moderní elektrické domy, které jsou i dnes oblíbeným místem k bydlení, a to nejen pro milovníky architektury.  

Vstupenky lze koupit v Kalendáři akcí na webu Open House Praha. 

Vánoční dárky pro milovníky architektury

Hledáte tip na zajímavý vánoční dárek spojený s architekturou. Open House Praha nabízí například limitovanou edici architektonického plánovače. Jedná se o krásný dárek i velice praktického pomocníka. Spojení ilustrací od Jana Šrámka citlivě zasazených do nástěnného plánovače potěší nejedno oko. Jako milé překvapení může být i připomínka významných architektonických výročí, která nás čekají v roce 2024, nebo tipy na další festivaly v mezinárodní síti Open House Worldwide.

Potěšit mohou i plakáty s ilustracemi významných pražských staveb od Jana Šrámka, jejichž počet se nám neustále rozrůstá. Novinkou je plakát zachycující Nákladové nádraží Žižkov, které si možná někteří z vás měli možnost důkladně prohlédnout na podzim v rámci komentované prohlídky. Celkem máte na výběr aktuálně z jedné desítky budov. Plakáty můžete zakoupit samostatně, nebo ve zvýhodněném balíčku tří, kde si konkrétní motivy nakombinujete podle svých preferencí. 

Pro ty, kteří raději než hmotné dárky předávají zážitky, bude vhodným dárkem poukaz na komentované procházky a prohlídky.

Mohlo by vás zajímat

1 m 33 s

Open House Praha – Kramářova vila

Vilu si jako reprezentativní sídlo nechal mezi lety 1911–1914 postavit významný politik a pozdější první předseda vlády samostatného Československa Karel Kramář. Jako stavební místo si vybral exkluzivní pozemek na devatenácté baště pražského opevnění v blízkosti Hradčan. Aby se neprovinil proti duchu místa (a vyhověl představám své manželky Naděždy), plánoval vilu uchopit v historizujícím duchu. S tímto přáním také oslovil architekta Friedricha Ohmanna, jenž následně vypracoval několik variant řešení objektu, z nichž nakonec vzešla výsledná podoba stavby – jednopatrový dům s mansardovou střechou a neobarokními prvky.

Mohlo by vás zajímat

1 m 02 s

Open House Praha – Fakulta strojní ČVUT v Praze

České vysoké učení technické v Praze sídlí od akademického roku 1874/1875 v areálu bývalého kláštera křižovníků založeného v osadě na Zderaze v roce 1190. Nezávisle na komplexu vybudovaném křižovníky byly postaveny ještě budovy barokního kostela a dům pro přestárlé kněze.

 

 

 

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu