CZ
  • EN
Odebírat novinky
Úvod Historie a osobnosti Historie Open House Praha – Kramářova vila

Open House Praha – Kramářova vila

Přeskočit reklamu
x
1 m 33 s / 24. 5. 2018 / Autor: Open House Praha
Open House Praha – Kramářova vila

Vilu si jako reprezentativní sídlo nechal mezi lety 1911–1914 postavit významný politik a pozdější první předseda vlády samostatného Československa Karel Kramář. Jako stavební místo si vybral exkluzivní pozemek na devatenácté baště pražského opevnění v blízkosti Hradčan. Aby se neprovinil proti duchu místa (a vyhověl představám své manželky Naděždy), plánoval vilu uchopit v historizujícím duchu. S tímto přáním také oslovil architekta Friedricha Ohmanna, jenž následně vypracoval několik variant řešení objektu, z nichž nakonec vzešla výsledná podoba stavby – jednopatrový dům s mansardovou střechou a neobarokními prvky.

Výraznými součástmi exteriéru jsou plastické dekorace z dílny Celdy Kloučka (figury českého lva a ruského medvěda či reliéf trojstěžníku na jižní fasádě objektu). Vysoký společenský status majitelů odrážely rovněž bohatě vybavené interiéry. Stylově se zde prosazoval dekorativismus vycházející z různých inspiračních zdrojů (jídelna s kvazibyzantskými hlavicemi sloupů nebo kulečníkový pokoj ve „staroruském stylu“ s majolikovým krbem).

Celkem měla vila údajně přes 56 pokojů a ve své době vynikala také technickými novinkami jako ústřední topení, elektrické osvětlení a odsávač prachu. Od rekonstrukce v devadesátých letech 20. století dům slouží jako rezidence předsedy vlády ČR.

Kramářova vila

Adresa: Gogolova 212/1, Praha 1-Hradčany
Datace: 1911–1914
Architekt: Friedrich (Bedřich) Ohmann
Web: Vlada.cz

© kb

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2019 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl