ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Města a urbanismus Energeticky úsporná klinika od Adam Rujbr Architects

Energeticky úsporná klinika od Adam Rujbr Architects

Energeticky úsporná klinika od Adam Rujbr Architects
Autor: Kamil Saliba Popisek: Nová budova Fakultní nemocnice v Olomouci

Nejmodernější budova Fakultní nemocnice v Olomouci se dočkala slavnostního otevření. Stalo se tak v úterý 4. září 2018. Stavba, která je největší budovou nemocničního areálu za posledních deset let, je navíc jediným objektem svého druhu v České republice splňujícím standardy pasivní budovy. Klinika dostala označení Y a bude sloužit pacientům a pracovníkům II. interní kliniky gastroenterologie a geriatrie.

Slovy ředitele Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Romana Havlíka, Ph.D. zvažovalo její vedení i rekonstrukci a využití stávajících objektů. „Ukázalo se však, že už neodpovídají nárokům současné medicíny a požadavkům na komfort pacientů. Těm zůstáváme stále ještě dlužni v jedné věci. Pacientům je totiž obvykle jedno, zda je léčí technika za desítky nebo stovky milionů korun, ale velmi citlivě vnímají to, jestli mají k dispozici vlastní sociální zařízení. A jsem velmi rád, že jim v nové budově můžeme zajistit standard té nejvyšší úrovně,“ uvádí Havlík.

Zázemí pro obézní pacienty

Nová budova s pěti nadzemními a jedním podzemním podlažím se rodila od února loňského roku v sousedství chirurgického komplexu. Její součástí je rovněž jednotka intenzivní péče se sedmi boxy a čtyři kompletní pětadvacetilůžková oddělení s dvoulůžkovými i nadstandardními jednolůžkovými pokoji. V objektu jsou k dispozici také speciálně upravené pokoje pro obézní či jinak handicapované pacienty. Stavba s půdorysem ve tvaru písmene U je pozoruhodná z pohledu celkového designu, technického a konstrukčního řešení. Byla totiž projektována jako budova s téměř nulovou spotřebou energie. Energetická náročnost je desetkrát nižší ve srovnání s prostorami, ve kterých sídlí zdravotnické provozy dnes.

Jako první se do nové budovy nastěhovali pracovníci a pacienti Oddělení geriatrie FN Olomouc. „Těšili jsme se na to už tři roky,“ říká vrchní sestra Oddělení geriatrie Fakultní nemocnice Olomouc Mgr. Bc. Libuše Danielová. Ta ocenila skutečnost, že personál měl možnost během výstavby do budoucí podoby objektu zasahovat. „A už nyní je znát, že se tu budeme všichni cítit komfortně a bezpečně. Pacienti budou mít díky jedno a dvoulůžkovým pokojům maximální míru intimity. Myslelo se také na personál a jeho zázemí a v neposlední řadě na výukové prostory pro studenty,“ chválí projekt Danielová.

Slovy architekta Rujbra

Autorem projektu stavby za necelých tři sta devadesát osm milionů korun, z nichž bezmála třetinu pokryla dotace Ministerstva zdravotnictví ČR a zbývající prostředky hradila nemocnice z vlastních zdrojů, je Ing. arch. Adam Rujbr ze společnosti Adam Rujbr Architects. „Nová klinika má řadu inovací, jedná se o první nemocniční stavbu v pasivním energetickém standardu a jsou zde poprvé v České republice použity chlazené stropy. Budova je šetrná nejen energeticky, ale také ve vztahu ke svým uživatelům. Ergonomické rozložení provozů a spojovací tunely ušetří čas a energii zdravotníkům stejně jako zařízení usnadňující manipulaci s nadměrně obézními pacienty. Budova je vybavena kontrastním LED osvětlením usnadňujícím orientaci osobám s poruchami zraku. Vznikla stavba, která posouvá soudobý standard zdravotnických zařízení směrem k vyšší kvalitě a šetrnosti, což by se mělo stát normou,“ říká architekt Rujbr.

V nové budově nalezli koncem srpna útočiště geriatričtí pacienti, během září se sem přestěhuje také provoz II. interní kliniky. Při slavnostním otevření stavbě požehnal arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Jan Graubner. „Přeji zdravotníkům dost trpělivosti a pacientům zase hodně důvěry k těm, kdo se o ně starají,“ zazněla na závěr slavnostního ceremoniálu slova olomouckého arcibiskupa.

nyv

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu