ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality V České republice vzrostl objem investic. Pohoršilo se Polsko

V České republice vzrostl objem investic. Pohoršilo se Polsko

V České republice vzrostl objem investic. Pohoršilo se Polsko
21. 8. 2019 / Autor: Romana Landová. Česko investuje nejvíce. Foto: onlinevideokurzy.cz

Ve druhém čtvrtletí roku 2019 došlo k oživení toku investic do komerčních nemovitostí na trzích šesti zemí regionu střední a východní Evropy (CEE). Nejvíce si podle společnosti Colliers International polepšila Česká republika.

V České republice došlo k objemu prostředků investic za první pololetí o 83 %. Toky na maďarském trhu rostly během prvního pololetí 2019 po českých nejvíce na území CEE (Central and Easter Europe, tj. Východní blok, pozn. red.) a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku posílily o 35 %.

Polsko má oproti silnému prvnímu půlroku 2018 opačnou tendenci a pohoršilo se o 20 %. K zotavení z hlediska nákupní aktivity oproti slabšímu prvnímu kvartálu došlo na trzích Rumunska, Maďarska a Slovenska. Čísla pro region CEE se zdají být v souladu s vývojem v posledních dvou letech obecně příznivá. To je poněkud v kontrastu se zpomalením, jež registrujeme v širší oblasti EMEA (souhrnné označení regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky, pozn. red.), kde objemy investic meziročně klesly asi o 17 %,“ komentuje Andy Thompson, ředitel investičního oddělení Colliers International pro region střední a východní Evropy.

Dojde k růstu nájmu

Největší podíl v CEE tvoří kancelářské nemovitosti, do nichž bylo v letošním prvním pololetí investováno o 43 % více než v loňském roce. Došlo také ke zvýšení objemu investic do průmyslových nemovitostí, a to o 26 %. Investovalo se i do hotelnictví. Všem zmíněným sektorům napomáhá zmírňující se růst DPH. Příliš se nedaří maloobchodním nemovitostem, jelikož o tento sektor není zájem a evropský trh v něm vykazuje aktivitu pod pětiletým průměrem.

V následujících dvanácti měsících v některých kategoriích dojde k růstu nájmů. Pravděpodobněji se tak stane na kancelářském trhu v Praze a Budapešti, pokles nájmů pak zřejmě nastane v Bukurešti a v Bratislavě. „Současná velikost trhu kancelářských nemovitostí neumožňuje takový růst, který by odpovídal zvyšování cen ve stavebnictví. Celkový růst, který očekáváme, bude zhruba na úrovni 5 %,“ říká Petr Žalský, partner a ředitel oddělení kancelářských prostor v české pobočce Colliers International.

Psali jsme také:

Český developer postaví v Maďarsku kanceláře

Z bývalé karlínské Pragovky se stala technologicky vyspělá kancelářská budova

Doporučené pořady

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Konference Rychlost s tichostí

Konference Rychlost s tichostí


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl