ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Inovace a technologie V budoucnu se začne více řešit elektromobilita a hospodaření s dešťovou vodou

V budoucnu se začne více řešit elektromobilita a hospodaření s dešťovou vodou

V budoucnu se začne více řešit elektromobilita a hospodaření s dešťovou vodou
7. 11. 2019 / Autor: Romana Landová, t.z. V budoucnu budou domácnosti více používat chytré technologie. Foto: Pixabay.com

Zatímco v minulosti se při stavbě příliš neřešilo parkování, v současnosti se jedná téměř o standart. Trend nastal i ve zmenšování bytů a v budoucnu se patrně ještě více rozvine moderní technologie ve výstavbě nových bytů. Přesně to vyplývá z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) a rezidenčního stavitele Central Group.

V minulosti zcela běžně sdílelo větší byt vícero generací. Dnes je trend zcela opačný a lidé vyhledávají menší byty, jejichž oblíbenost bude  podle výkonné ředitelky Central Group Michaely Tomáškové nadále stoupat. Dlouhodobá statistika ukazuje, že o malé byty rostl zájem zejména po celosvětové finanční krizi v roce 2008, která se na českém realitním trhu plně projevila až v následujících letech. Čechům se též  mění mentalita v bydlení - zatímco krátce  po revoluci upřednostňovali družstevní byty, dnes sází spíše na osobní vlastnictví.  Změnu pocítily i samostatné kuchyně, které nahradily populární kuchyňské kouty. I to je dáno vývojem společnosti, která si uvědomila cenu času stráveného s rodinou. 

Zelené střechy

Zcela zřejmý trend nastal v projektování parkovacích míst. Zatímco před ani po revoluci tuto problematiku nová výstavba příliš neřešila, dnes už se nové bytové i kancelářské budovy automaticky staví s příslušným počtem podzemních i nadzemních parkovacích stání. Do budoucna pak do tohoto odvětví nové výstavby výrazně promluví další trend moderního života, kterou je elektromobilita.

Už nyní je také patrné, že se stále více bude u nové výstavby hledět na kvalitu veřejného prostoru v jejím okolí. Samotné bytové jednotky pak patrně dostanou moderní výbavu, stále častější budou chytré domácnosti či rekuperační jednotky a další moderní technologie s cílem ušetřit co nejvíce energie. V budoucnu se rozvine i efektivní hospodaření s dešťovou vodou, jehož základní myšlenkou je zadržení co největšího objemu srážek, které v daném místě naprší. Jeho součástí je celá řada opatření od vsakovacích těles přes retenční a akumulační nádrže, oddělené splaškové a dešťové kanalizace až po v poslední době tolik diskutované zelené střechy. 

Psali jsme také:

V horkém počasí vyzařují budovy v Česku srovnatelný výkon jako elektrárna Temelín. Na brownfieldy a rozvoj měst je potřeba nahlížet ekologicky, shodují se odborníci

Ochlazují vzduch a zadržují vodu. Zelené střechy jsou v Česku stále v počátcích

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu