Odebírat novinky
Úvod Inovace a technologie Nejmodernější stavby V Beverly Hills v USA roste architektonický unikát

V Beverly Hills v USA roste architektonický unikát

V Beverly Hills v USA roste architektonický unikát
Autor: MAD Architects Popisek: Zahradní domek v Beverly Hills v USA

Kopec a na něm osmnáct malých dřevěných domků je nejnovější projekt, který vyrůstá v v americkém Beverly Hills. Nese název Gardenhouse (Zahradní domek) a jeho autory jsou architekti z čínského studia MAD Architects. Ti využili návrh rezidenčního objektu jako příležitost k návratu přírody do životů jeho obyvatel.

Návrat člověka k přírodě je charakteristickým rysem tvorby čínského architekta Ma Jen-sunga a jeho týmu spolupracovníků. Architekt připomíná, že v době přelidněných městských aglomerací se často návrhy staveb řídí především snahou o jejich funkčnost. Až druhotný je pak zájem o to, jaký emocionální vztah si obyvatelé takových domů vytvoří ke svému okolí a k prostředí, v němž budou žít.

Pro Los Angeles architekt vytvořil projekt budovy se smíšeným komerčním a rezidenčním účelem. Komerční prostory se nachází ve spodní části, která má podobu zelení porostlého kopce. Rezidenční část pak tvoří běžné dřevěné domky stojící nahoře, „na kopci”.

Stavba, které autoři sami přezdívají „vesnička na kopci”, na svém vršku nabízí hned několik druhů bydlení - tři městské domy, dva malé byty, pět vil a osm bytových domů.

Tvar kopce není náhodný

Centrální dvorek mezi domy má být částečně zarostlý vegetací. Uprostřed má pak být velký kruhový otvor, který bude fungovat jako světlík pro atrium obchodních prostor uschovaných v kopci. Z domků nad něj porůznu vyčnívají balkóny a terasy.

Tvar „kopce”, na němž jsou domky v bílé barvě umístěné, kopíruje horizont Beverly Hills. Při pohledu z ulice nebude dovnitř vidět, a to kvůli hluku, i kvůli uchování soukromí. Směrem do středu pak mají být fasády domů bohatě prosklené.

Největší zelená stěna v USA

Zajímavostí je povrch „kopce”. Fasáda spodní, komerční části bude celá tvořena souvislou zelenou stěnou. V současnosti je to největší zelená stěna v celých Spojených státech. Osázena bude místními suchu odolnými sukulenty a révou.

Projekt aktuálně spěje do finále, má být realizován ještě do konce letošního roku. Celý komplex vyrůstá na ploše 2388 metrů čtverečních, nabídne užitnou plochu 4412 metrů čtverečních a měl by dosahovat výšky devatenáct metrů.

nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu