ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Development a stavby Revitalizace a rekonstrukce Třetí největší pražské náměstí se už brzy dočká nové podoby

Třetí největší pražské náměstí se už brzy dočká nové podoby

Třetí největší pražské náměstí se už brzy dočká nové podoby
28. 2. 2023 / Autor: Štěpánka Šulanová Zdroj: IPR

Na budoucí podobu 4. kvadrantu Vítězného náměstí byla v minulosti vypsána architektonická soutěž. Do té se přihlásily české i světové architektonické špičky a nyní se soutěž posunula do další fáze. Porota s mezinárodní účastí vybrala pět soutěžních týmů, které zpracují detailní návrh dostavby.

Mezi multidisciplinárními týmy jsou světoznámá architektonická studia i oceňované české kanceláře. Do 2. fáze soutěže postupují:

Tyto týmy nyní svůj koncept rozpracují do detailního návrhu.

„Představené projekty ukázaly bohatou a širokou škálu řešení dostavby 4. kvadrantu. Porota při své diskuzi a výběru postupujících týmů kladla důraz nejen na architektonické a urbanistické ztvárnění budov a jejich návaznost na urbanistickou strukturu Dejvic, ale také na prostupnost pro pěší, kvalitu veřejných prostranství i modrozelené infrastruktury. Důležitým hlediskem byl také přínos dostavby 4. kvadrantu pro obyvatele Prahy 6,“ vysvětluje předseda poroty Kees Christiaanse, nizozemský urbanista a profesor ETH Zurich.

Kromě poroty se výběru zúčastnily i další odborníci, kteří hodnotili odevzdané soutěžní návrhy z hlediska urbanismu, památkové péče, adaptace na změnu klimatu, dopravy a udržitelné mobility, či posuzovali náklady na realizaci a provoz budov. Porotci tak měli během diskuze s experty možnost vyslechnout si odborná stanoviska k jednotlivým soutěžním návrhům.

„Rozhodování porotců nebylo jednoduché, všech devět návrhů bylo velmi kvalitních a naplňovalo požadavky soutěžního zadání. V porotě však nakonec zavládnul konsensus o výběru právě těchto pěti návrhů. Důležitým kritériem bylo i přesvědčivé naplnění tzv. koeficientu zeleně, tedy dostatku zelených ploch s převahou těch, které jsou na rostlém terénu,“ přibližuje rozhodování poroty zástupce organizátora soutěže Petr Návrat z plánovací kanceláře ONplan.

Cílem soutěžního workshopu je nalézt novou podobu a optimální architektonické a urbanistické řešení severozápadní části Vítězného náměstí.

„Přestože jsme organizovali již mnoho architektonických soutěží, ať již pro vyzvané architekty, nebo takto otevřených, vždy mne překvapí, jak rozličné architektonicko-urbanistické koncepty lze vymyslet na stejné zadaní. I v tomto případě, kde jsou architekti omezeni požadavkem respektovat urbanismus architekta Engela, bylo předloženo 9 velmi odlišných návrhů a nebylo snadné vybrat 5 postupujících. Nicméně jsem přesvědčen, že porota vybrala dobře a velmi se těším na finální návrhy,“ zhodnotil průběh soutěže Petr Palička ze společnosti Penta Real Estate.

V řešeném území vznikne až 100 000 m2 ploch pro občanskou vybavenost, byty a administrativní funkci. Součástí dostavby bude také nové kulturní centrum Prahy 6 o ploše 3 000 m2 s dvěma sály.

„Jsem rád, že investor vyslyšel požadavek na mezinárodní architektonickou soutěž i s našimi podmínkami, které zahrnují i to, aby projekt obsahoval vrchovatou porci občanské vybavenosti, obchodů, restaurací, ordinací i služeb. Pro budoucí souhlas je kromě umístění kulturního centra nutná i úcta k okolí i původnímu zastavovacímu plánu architekta Antonína Engela,“ upřesňuje požadavky městské části Praha 6 její starosta Jakub Stárek.

„Praha 6 dlouhodobě pociťuje nedostatečnou kulturní vybavenost v centrální oblasti Dejvic a Bubenče. Dostavba čtvrtého kvadrantu Vítězného náměstí je unikátní příležitostí, jak tento deficit napravit. Začlenění konceptu kulturního centra Vítězné náměstí do zadání architektonické soutěže je prvním krokem na cestě, na jejímž konci by naše městská část měla disponovat špičkovým kulturním zařízením celoměstského významu se dvěma sály pro více než 1 000 diváků, komunitními prostorami a navazující kavárnou,“ doplňuje Petr Prokop, statutární místostarosta Městské části Praha 6.

„Těší mě, že se můžeme podílet na soutěži na dostavbu Vítězného náměstí, která navazuje na jeho budoucí podobou od studia Pavel Hnilička Architects and Planners. Jelikož se jedná o jedno z nejfrekventovanějších míst v Praze a je důležité, že náměstí i jeho okolí dostane novou, a hlavně funkční tvář od zkušených studií, které se dostali do finále soutěže,“ dodává Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

Finální podobu budeme znát v polovině června 2023, kdy proběhne třetí soutěžní workshop, po němž porota vybere vítěze soutěže.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Okolí Dejvické v Praze bude kompletně dostaveno

Vítězné náměstí v Praze se dočká revitalizace. Město Praha se totiž zapojí do přípravy architektonické soutěže na poslední nedostavěnou část této lokality. Území je vymezené ulicemi Evropská, Šolínova a Jugoslávských partyzánů. Mezinárodní soutěž proběhne formou tzv. soutěžního workshopu. Cílem je navázat na původní Engelův návrh, který vznikl již před 100 lety.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Dostavba Vítězného náměstí v Praze láká světoznámá architektonická studia

Soutěže na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného náměstí se zúčastní věhlasná studia. Mezinárodní porota vybrala deset soutěžních týmů pro první kolo soutěže. Mezi multidisciplinárními týmy jsou světoznámá architektonická studia jako MVRDV, Snøhetta nebo Office for Metropolitan Architecture (OMA), ve výběru je ale i pět oceňovaných českých kanceláří.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

O budoucí podobě Vítězného náměstí rozhodne mezinárodní workshop

Podoba dostavby severozápadní části Vítězného náměstí v Praze 6 vzejde z mezinárodního soutěžního workshopu. Vítězný návrh by měl být znám v červnu 2023. Podmínky workshopu schválili pražští radní. Cílem je navázat na původní Engelův návrh, který vznikl již před 100 lety.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl