ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Společný podnik Dopravního podniku a Penty se odkládá. Koalici prý chybí hlasy

Společný podnik Dopravního podniku a Penty se odkládá. Koalici prý chybí hlasy

Společný podnik Dopravního podniku a Penty se odkládá. Koalici prý chybí hlasy
17. 7. 2018 / Autor: Dopravní podnik hlavního města Prahy Popisek: Vizualizace jedné ze stanic metra linky D
#metro D
další

Náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek stáhl z dnešního programu pražské rady plán na vytvoření tzv. joint venture neboli společného podniku dopravního podniku (DPP) a společnosti Penta. Plán se týkal výkupu pozemků a rozvoje okolí stanic chystané linky metra D.

Plán kritizovali zástupci Trojkoalice, podle kterých je pro město riskantní a navíc zbytečný, jelikož právě schvalovaná novela zákona výkup pozemků usnadní. Vedení města chce údajně počkat na analýzu dopadů nové legislativy. Dolínek pouze uvedl, že požádal DPP o doplnění podkladů.

Rada hlavního města je zároveň valnou hromadou městských společností, tedy i DPP. Vytvoření dceřiné společnosti tak podléhá schválení radních. Celkové nastavení podniku je nicméně v režii vedení DPP.

Cíle společného podniku

Cílem společného podniku má být co nejrychleji vykoupit pozemky potřebné pro výstavbu. Podle dostupných informací má mít Penta v podniku většinový podíl padesát jedna procent, takže nebude nutné se při výkupu pozemků řídit pravidly, jež musí dodržovat veřejné subjekty. Společný podnik má zároveň těžit z finančního zhodnocení pozemků přilehlých k novým stanicím, a pokrýt tak část nákladů na výstavbu.

Podle Trojkoalice by nastavení podniku v podobě, v jaké jej představil DPP, nebylo zárukou dostatečné veřejné kontroly a transparentnosti. Podle právničky Hany Martvanové by mohl být podnik pro město ztrátový. DPP i Penta námitky odmítají.

Obcházení 2018

Sněmovna nedávno schválila novelu zákona, která zařazuje metro D do seznamu staveb, pro které je možné využít takzvané mezitímní rozhodnutí. To bude znamenat, že stavba by mohla začít a pokračovat nezávisle na sporu o výši náhrady za pozemek. Vyvlastnitel by po splnění podmínek požádal o toto rozhodnutí, úřad by v prvním kroku dovolil zahájit stavební práce a v druhém kroku by se řešil případný spor o výši náhrady. V případě, že dojde ke schválení horní komorou a podpisu prezidenta by novela mohla začít platit ještě letos.

Podle náměstkyně primátorky Petry Kolínské je v této situaci zbytečné schvalovat společný podnik, když hlavním argumentem pro jeho vytvoření je právě snazší výkup pozemků. Dolínek i primátorka Adriana Krnáčová v minulosti uvedli, že DPP zpracovává analýzu vlivu novely na přípravu stavby metra D a že na ni před schválením podniku počkají.

Obchodní vztahy nebo absence hlasů?

Přestože to Dolínek přímo nepotvrdil, podle něj jde o důvěrné obchodní vztahy DPP a městské rady jeho valné hromady společnosti. Uvedl pouze, že požádal podnik o doplnění podkladů.

Náměstkyně primátorky tvrdí, že jde pouze o zástupné důvody. „Podle mě hlavní důvod, proč to dneska bylo staženo, je to, že na to neměla koalice hlasy. Zkrátka někteří radní z ANO a ze sociální demokracie řekli, že pro to nebudou hlasovat, a budou teď podle mě vystaveni brutálnímu tlaku, aby se to v uvozovkách neopakovalo," řekla.

Metro D má odlehčit trase C a propojit sídliště na jihu Prahy s městským centrem. V první fázi výstavby má vzniknout úsek Pankrác - Olbrachtova. Následně bude stavba prodloužena do plánované zastávky Nové Dvory a pak do konečné Depo Písnice. Kromě úseku z Pankráce do Písnice má vést metro D také z Pankráce na náměstí Míru.

O stavbě této části trasy se zatím nerozhoduje. Na nové lince budou jezdit vlaky bez řidiče. Koncem letošního roku mají začít první průzkumné práce. O problematice metra D jsme psali také v článku Metro D se vrací do územního plánu

ČTK, nyv

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl