Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Třebíčský rodný dům jednoho ze zakladatelů KSČ projde přeměnou

Třebíčský rodný dům jednoho ze zakladatelů KSČ projde přeměnou

Třebíčský rodný dům jednoho ze zakladatelů KSČ projde přeměnou
18. 7. 2018 / Autor: Wikimedia commons/ Frettie Popisek: Šmeralův dům v Třebíčí

Budova, která v minulosti sloužila jako zemědělská usedlost, bude přeměněna na centrum lidové kultury. V Třebíči by tak koncem příštího roku měl vzniknout prostor pro pořádání lidových vystoupení, jarmarků, výstav a jiných akcí. Náklady se mají pohybovat kolem patnácti milionů korun.

Bývalá zemědělská usedlost v Třebíči, známá jako Šmeralův dům, bude po potřebných úpravách přeměněna na centrum tradiční lidové kultury. Zakázku za téměř patnáct milionů korun na úpravy usedlosti od kraje dostala třebíčská společnost Archatt Památky, která byla jediným zájemcem, jak ostatně řekl hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. Projekt bude dotovat operační program Interreg, který podporuje spolupráci v česko-rakouském pohraničí.

Plány třebíčského Muzea Vysočiny

Třebíčské Muzeum Vysočiny, které je krajskou příspěvkovou organizací, od roku 2005 funguje také jako pracoviště pověřené péčí o tradiční lidovou kulturu v kraji. V upravené usedlosti v Cyrilometodějské ulici plánuje pořádat folklorní vystoupení, jarmarky, výstavy i vzdělávací akce a tvůrčí dílny. Účastnit by se jich měli také partneři projektu z Horních a Dolních Rakous a z jižních Čech.

Plánované úpravy

Stavební úpravy usedlosti, která byla postavena v roce 1824, by měly být hotové do září 2019. Týkat se budou interiéru i fasády domu. Stavbaři také mají odstranit novější přístřešky a upravit plochu dvoru.

Usedlost je kulturní památkou. Jde o rodný dům jednoho ze zakladatelů KSČ Bohumíra Šmerala. Do počátku devadesátých let minulého století byl dům chráněn jako národní kulturní památka. Podle dřívějších údajů kraje dlouho nevyužívaný areál naposledy sloužil především k ukládání výstavního mobiliáře.

ČTK, nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl