CZ
  • EN
Více kanálů
Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Rekonstrukce pražského „Kulaťáku“ jde do další fáze, zatím stále na papíře

Rekonstrukce pražského „Kulaťáku“ jde do další fáze, zatím stále na papíře

Rekonstrukce pražského „Kulaťáku“ jde do další fáze, zatím stále na papíře
18. 7. 2018 / Autor: Wikimedia commons/ ŠJů Popisek: Doprava je jedním z problémů Vítězného náměstí
Rekonstrukce pražského „Kulaťáku“ jde do další fáze, zatím stále na papíře

Do architektonické soutěže na novou podobu Vítězného náměstí v Praze 6 přišlo čtyřicet tři návrhů, z nichž tři byly vyřazeny kvůli dodání po termínu. Autory šesti návrhů jsou týmy ze zahraničí, a to ze Srbska, Švédska, Německa, Španělska a Nizozemska. Vítězný návrh by měl být znám v říjnu. Soutěž i s cenami pro vítěze má vyjít na necelé čtyři miliony korun.

„Do konce července zasedne porota a vybere tři až šest postupujících návrhů do další fáze soutěže," řekl mluvčí Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, který soutěž vyhlásil, Marek Vácha. Ve druhém kole soutěže porota a přizvaní odborníci sestaví k vybraným návrhům seznam doporučení a připomínek k dalšímu dopracování. Architekti budou mít poté čas jeden a půl měsíce opravy realizovat. V říjnu porota, ve které usednou zástupci města, Prahy 6 a architekti z Česka i zahraničí, vybere ten nejlepší návrh.

Autoři vítězného návrhu následně vypracují koncepční studii. „Výsledná studie pak bude ověřena z hlediska kapacit dopravy, předjednána dotčenými subjekty a bude předána příslušnému odboru k zadání investiční akce na dodání projektové dokumentace," dodal Vácha.

Co má rekonstrukce vyřešit?

Soutěž má vyřešit problémy s dopravou a uspořádat náměstí tak, aby bylo pro obyvatele bezpečnější. Mezi hlavní problémy dopravní tepny patří velké dopravní zatížení a nepřehledné křížení automobilové a pěší dopravy. Jendou z podmínek, již musí architekti dodržet, je respektování původního plánu architekta Antonína Engela z dvacátých let minulého století.

Vítězné náměstí vzniklo v roce 1925 a nyní do něj ústí několik komunikací - Evropská, Československé armády, Jugoslávských partyzánů, Svatovítská a Dejvická. Ve své historii neslo několik názvů, mimo jiné v letech 1952 až 1990 se jmenovalo Říjnové revoluce. Mezi Pražany se pro něj vžil název "Kulaťák".

O chystané přeměně Vítězného náměstí si přečtěte v článku Vítězné náměstí změní svoji tvář.

nyv

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2018 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl