ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Veřejný sektor První dvě stanice metra D výtvarně ztvární umělci Jakub Nepraš a Vladimír Kokolia

První dvě stanice metra D výtvarně ztvární umělci Jakub Nepraš a Vladimír Kokolia

První dvě stanice metra D výtvarně ztvární umělci Jakub Nepraš a Vladimír Kokolia
13. 8. 2019 / Autor: Romana Landová. Metro D získává podobu. Foto: vizualizace, aktualne.cz

Je znám vzhled budoucích stanic metra D Olbrachtova a Pankrác. O jejich podobu se postarají přední čeští umělci Jakub Nepraš a Vladimír Kokolia, kteří vyhráli výtvarnou soutěž pořádanou mimo jiné i Národní galerií Praha.

Čeští umělci zvítězili v soutěži Metroprojektu, Dopravního podniku hl. m. Prahy a hlavního města Prahy pod záštitou Národní galerie Praha. Zatímco  návrh Vladimíra Kokolii pro stanici Olbrachtova pracuje s každodenností a všedností, Jakub Nepraš se u stanice Pankrác snažil o komplexní fungování jako celek. 

Člen poroty a ředitel Sbírky moderního a současného umění Národní galerie Praha Michal Novotný se k výběru vítězné dvojice vyjádřil následovně: „Projekt Vladimíra Kokolii z předložených návrhů reagoval na architektonické řešení stanice Olbrachtova i její běžný provoz nejcitlivěji, nenuceně, ale zároveň s mnoha detaily pro opakovaný pohled každodenních cestujících. U projektu Jakuba Nepraše zaujal nejen alegorický rozměr, reagující na podzemní umístění stanice, ale i to, jak vhodně zapadá do předem plánovaného rozměru pohybu a změny v jejím architektonickém řešení jako určitého pulzujícího bodu celé trasy.“

Nejdůležitější je komfort cestujících

K výsledku soutěže se kladně vyjádřil i náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček, podle něhož se můžeme těšit na ověřenou kvalitu. O sjednocenou identitu budoucí linky D se postará architekt a výtvarník David Vávra. Podobně v jako již využívaných linkách metra A, B i C tak budou mít cestující přehled o tom, na jaké lince se momentálně nachází. Jednotící barvou metra D bude modrá. Výtvarné soutěže budou pokračovat u všech stanic metra D, další bude na podzim. 

Koalice, spolu s Dopravním podnikem, hodlá věnovat větší pozornost estetice dopravních staveb. Zároveň plánuje architektonickou soutěž na kompletní proměnu náměstí Bratří Synků. „Je potřebné kromě spolehlivosti, bezpečnosti a moderních technologií rozvíjet také komfort cestujících. To znamená nejen příjemné sedačky, moderní automaticky řízené vozy metra, ale také vkusné, kulturní prostředí, ve kterém se cestující budou dobře cítit a rádi jej opakovaně využívat,“ řekl pro iprpraha.cz Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy. 

Psali jsme také:

Metro D se vrací do územního plánu

Dohoda s majiteli pozemků pro metro D. Budou si moci postavit kanceláře a byty

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu