Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Brutální výstava v Národní galerii je přístupná až do listopadu

Brutální výstava v Národní galerii je přístupná až do listopadu

Brutální výstava v Národní galerii je přístupná až do listopadu
29. 5. 2020 / Autor: Romana Landová. Brutalismus stále rozděluje. Foto: Národní galerie Praha

Národní galerie Praha pořádá ve Veletržním paláci výstavu s názvem NEBOURAT! Expozice, která je návštěvníkům přístupná v prodlouženém termínu až do 22. listopadu, sleduje architekturu 60. až 80. let 20. století. K dispozici má na dvě stě padesát originálních plánů a soutěžních skic postavených, připravovaných ale i nikdy nezrealizovaných budov.

Obdivovaná i nenáviděná. Architektura brutalismu dělí nadšence i odbornou veřejnost do dvou táborů. „Lidé mají k této architektuře obecně kontroverzní vztah, tezí naší výstavy je porovnat její postavení u nás a v zahraničí. V zahraničí je oceňovaná, u nás má ještě pachuť minulého režimu. Jde však o mezinárodní styl, který je nadčasový,“ řekl pro Seznam Zprávy ředitel Sbírky moderního a současného umění Michal Novotný.

Výstava s názvem NEBOURAT! návštěvníkům přiblíží, v čem spočívají prostorové, kompoziční nebo konstrukční hodnoty této architektury. Představí i stavby, které výrazným způsobem ovlivnily – či měly ovlivnit – současnou podobu hlavního města a kvalitu veřejného prostoru v něm.

Expozice obsahuje na dvě stě padesát originálních plánů, fotografií a modelů, z nichž mnohé jsou vystaveny poprvé. Za účelem výstavy je poskytla Národní galerie Praha, Umělecko-průmyslové museum, Galerie výtvarného umění v Chebu, Národní muzeum a řada soukromých osob.

Zdroj fotogalerie: Národní galerie Praha

Psali jsme také:

Výstava Ideální Velká/ Malá Praha Maxe Urbana přibližuje první komplexní plán hlavního města

Výstava v CAMPu představí novou podobu Rohanského ostrova

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl