ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Projekty finalistů soutěže Young Architect Award budou vystaveny v Národním technickém muzeu

Projekty finalistů soutěže Young Architect Award budou vystaveny v Národním technickém muzeu

Projekty finalistů soutěže Young Architect Award budou vystaveny v Národním technickém muzeu
1. 10. 2019 / Autor: Romana Landová, tisk.z. Projekty finalistů budou k dispozici k nahlédnutí. Foto: archinfo.sk

Nejlepší práce 11. ročníku soutěže Young Architect Award byly oceněny 10. září 2019 v Centru architektury a městského plánování CAMP. Porota vybrala 10 finálních prací, které nejlépe zpracovaly téma Nájemního bydlení. Vítězným návrhem se stal Nájemní dům Karlín. Projekty finalistů budou vystaveny od 2. do 13. října ve foyer 1. patra Národního technického muzea.

Soutěž mladých talentů Young Architect Award dává šanci studentům a začínajícím architektům do 33 let ukázat své nadání. „Velice si vážíme možnosti být mezi těmi, kteří podporují tuto akci. Mladí architekti jsou ti, kteří budou ovlivňovat rozvoj našich měst, naši architekturu a naše životní prostředí. Je proto třeba je podporovat, naslouchat jim a dát jim prostor pro prezentaci jejich vizí. Jejich pohled není zatím zatížen každodenní realitou, je čistý a svobodný, o to však cennější,“ zhodnotil soutěž jednatel společnosti YIT Stavo Vladimír Dvořák.

Originální přístup

Tématem letošního 11. ročníku soutěže bylo nájemné bydlení. „Nájemné bydlení se ukázalo jako velice aktuální a zdaleka ne vyčerpané. Dalo by se říci, že právě naopak, že stojíme pouze na jeho začátku. I když víme, že především v naší společné československé historii je na co navazovat. Soutěžícím se podařilo propojit originální současné přístupy s pokorou a inspirací v architektuře 20. století,“ zhodnotila letošní ročník předsedkyně poroty a rektorka Architectural Institute in Prague (ARCHIP) Regina Loukotová.

Odborná porota hodnotila práce dle naplnění potenciálu nájemního bydlení, bezprostředního zapojení návrhu do kontextu místa a následného přínosu pro společenský život v blízkém i vzdáleném okolí. Nakonec vybrala 10 finalistů, jejichž projekty budou vystaveny v období od 2. do 13. října ve foyer 1. patra Národního technického muzea.

Činžovní dům

Titul Young Architect Award 2019 získali architekti Anna Svobodová a Ondřej Blaha za Nájemní dům Karlín. Podle odborné poroty autoři prokázali při definici a výběru vlastního zadání hluboké pochopení podstaty nájemního bydlení. Členění prostorů na sdílené/soukromé a variabilita jejich vazeb představuje inovativní leč specifický model metropolitního činžovního domu a bohatost prostorového plánu je výsledkem vědomé snahy a výzkumu na poli této typologie. Zásah na takto komplikované parcele s funkcí nájemního bydlení přináší pozitivní dopady pro sousední městskou čtvrť.

Psali jsme také:

 Zůstane vlastní bydlení v metropoli nedostupné? Diskusní setkání spojené se zahájením 11. ročníku soutěže Young Architect Award

Tématem letošní soutěže Young Architect Award je nájemní bydlení. Uzávěrka přihlášek se blíží

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl