Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Začátkem října se lidem v rámci festivalu Den architektury otevřou jinak nepřístupné budovy

Začátkem října se lidem v rámci festivalu Den architektury otevřou jinak nepřístupné budovy

Začátkem října se lidem v rámci festivalu Den architektury otevřou jinak nepřístupné budovy
26. 9. 2019 / Autor: Romana Landová, tisk.z. Festival bude probíhat po celé republice. Foto: Den architektury

Polyfunkční dům Eucon či Hotel Josef na Starém městě. Od 1. do 7. října 2019 se v rámci Dne architektury veřejnosti zdarma otevřou desítky významných budov. Na program budou moci zájemci narazit ve více než stovce českých i slovenských měst. Součástí Dne architektury budou i workshopy či výklady odborníků.

V Praze bude zpřístupněno na dvacet staveb, mezi nimi - tematicky k oslavám Bauhausu – i Skleněný palác na Praze 6 a jeho původní schodiště, atrium, ale i střecha s výhledem na Hrad, kde se původně nacházely sluneční lázně s barem. Projít si bude možné Dům Radost neboli Dům odborových svazů – významnou funkcionalistickou stavbu postavenou ve třicátých letech podle návrhu architektů Karla Honzíka a Josefa Havlíčka. Na návštěvníky čeká i Hotel Josef na Starém městě – významné dílo architektky Evy Jiřičné.

Na Žižkově se mohou návštěvníci vydat i do polyfunkčního domu Eucon od architekta Zdeňka Fránka. Typický žižkovský činžovní dům ve dvoře ukrývá překvapení ve formě “Sputniku” - netradiční přístavby pro krátkodobý pronájem s výhledem na Vítkov. Návštěvníci se budou moci podívat i do zbrusu nového Kampusu ČSOB nebo jedné z prvních soukromých kolejí v Praze, do moderní budovy Studentského bydlení K Botiči. Podrobný program mezinárodního festivalu Den Architektury 2019 najdete na oficiálních webových stránkách Dne architektury.

Program po celém Česku

Akce Den architektury se nebude konat jen v Praze, nýbrž po celé České republice. V Libčici nad Vltavou přiblíží architekti ateliéru Hoffman přestavbu Uhelného mlýna z počátku 20. století na kulturní centrum. Louny představí Galerii Benedikta Rejta - historicky a architektonicky zásadní přestavbu bývalého pivovaru architekta Emila Přikryla z roku 1998 pohledem ředitelky galerie Alice Štefančíkové.

V Lomnici nad Popelkou se otevřou veřejnosti jindy nepřístupné sakrální památky. Vratislavice nad Nisou si připomenou se spolkem Zauhlovačka proslulou továrnu na výrobu koberců a dek Ignaze Ginzkeye. Program zájemce čeká i v Bechyni, Veselí nad Lužnicí, v Jihlavě, Brně či Čejkovicích. Den architektury bude probíhat i na Slovensku.

Dokumenty a projekce

Kromě jinak nepřístupných budov mají návštěvníci možnost zúčastnit se výkladu odborníků, workshopů a filmové projekce. V Praze a v regionech bude probíhat doprovodná přehlídka Film a architektura. Návštěvníci se mohou těšit například na dokumenty o architektech Franku Lloydu Wrightovi a Bohuslavu Fuchsovi nebo nejslavnějším průmyslovém designérovi současnosti Dieteru Ramseovi. Za zmínku stojí i fascinující pohled do historie avantgardní školy, která propojila umění, design a řemeslo v jeden celek – právě to nabídne divákům snímek Bauhaus Spirit.

Psali jsme také:

Začátkem října se bude konat festival Den architektury. Tématem bude 30 let od Sametové revoluce

Festival Den architektury je tady

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl