ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Začátkem října se lidem v rámci festivalu Den architektury otevřou jinak nepřístupné budovy

Začátkem října se lidem v rámci festivalu Den architektury otevřou jinak nepřístupné budovy

Začátkem října se lidem v rámci festivalu Den architektury otevřou jinak nepřístupné budovy
26. 9. 2019 / Autor: Romana Landová, tisk.z. Festival bude probíhat po celé republice. Foto: Den architektury

Polyfunkční dům Eucon či Hotel Josef na Starém městě. Od 1. do 7. října 2019 se v rámci Dne architektury veřejnosti zdarma otevřou desítky významných budov. Na program budou moci zájemci narazit ve více než stovce českých i slovenských měst. Součástí Dne architektury budou i workshopy či výklady odborníků.

V Praze bude zpřístupněno na dvacet staveb, mezi nimi - tematicky k oslavám Bauhausu – i Skleněný palác na Praze 6 a jeho původní schodiště, atrium, ale i střecha s výhledem na Hrad, kde se původně nacházely sluneční lázně s barem. Projít si bude možné Dům Radost neboli Dům odborových svazů – významnou funkcionalistickou stavbu postavenou ve třicátých letech podle návrhu architektů Karla Honzíka a Josefa Havlíčka. Na návštěvníky čeká i Hotel Josef na Starém městě – významné dílo architektky Evy Jiřičné.

Na Žižkově se mohou návštěvníci vydat i do polyfunkčního domu Eucon od architekta Zdeňka Fránka. Typický žižkovský činžovní dům ve dvoře ukrývá překvapení ve formě “Sputniku” - netradiční přístavby pro krátkodobý pronájem s výhledem na Vítkov. Návštěvníci se budou moci podívat i do zbrusu nového Kampusu ČSOB nebo jedné z prvních soukromých kolejí v Praze, do moderní budovy Studentského bydlení K Botiči. Podrobný program mezinárodního festivalu Den Architektury 2019 najdete na oficiálních webových stránkách Dne architektury.

Program po celém Česku

Akce Den architektury se nebude konat jen v Praze, nýbrž po celé České republice. V Libčici nad Vltavou přiblíží architekti ateliéru Hoffman přestavbu Uhelného mlýna z počátku 20. století na kulturní centrum. Louny představí Galerii Benedikta Rejta - historicky a architektonicky zásadní přestavbu bývalého pivovaru architekta Emila Přikryla z roku 1998 pohledem ředitelky galerie Alice Štefančíkové.

V Lomnici nad Popelkou se otevřou veřejnosti jindy nepřístupné sakrální památky. Vratislavice nad Nisou si připomenou se spolkem Zauhlovačka proslulou továrnu na výrobu koberců a dek Ignaze Ginzkeye. Program zájemce čeká i v Bechyni, Veselí nad Lužnicí, v Jihlavě, Brně či Čejkovicích. Den architektury bude probíhat i na Slovensku.

Dokumenty a projekce

Kromě jinak nepřístupných budov mají návštěvníci možnost zúčastnit se výkladu odborníků, workshopů a filmové projekce. V Praze a v regionech bude probíhat doprovodná přehlídka Film a architektura. Návštěvníci se mohou těšit například na dokumenty o architektech Franku Lloydu Wrightovi a Bohuslavu Fuchsovi nebo nejslavnějším průmyslovém designérovi současnosti Dieteru Ramseovi. Za zmínku stojí i fascinující pohled do historie avantgardní školy, která propojila umění, design a řemeslo v jeden celek – právě to nabídne divákům snímek Bauhaus Spirit.

Psali jsme také:

Začátkem října se bude konat festival Den architektury. Tématem bude 30 let od Sametové revoluce

Festival Den architektury je tady

Doporučené pořady

U jednoho stolu
Nový díl

U jednoho stolu

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl