ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Jaké jsou nejčastější otázky ohledně stavby Vltavské filharmonie?

Jaké jsou nejčastější otázky ohledně stavby Vltavské filharmonie?

Jaké jsou nejčastější otázky ohledně stavby Vltavské filharmonie?
14. 6. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová

Už zhruba měsíc známe budoucí podobu Vltavské filharmonie. Nový koncertní sál v Praze postaví ateliér Bjarke Ingels Group, po světě známý pod zkratkou BIG. Budovu od světoznámého studia v čele s architekty Bjarkem Ingelsem a Brianem Yangem vybrala porota mezi devatenácti odevzdanými návrhy. Základní kámen nového koncertního sálu by měl být položen v roce 2025, hotová budova se pak otevře návštěvníkům v roce 2032. Jaké otázky jsou z řad veřejnosti ohledně stavby nového sálu nejčastější?

Kdy bude Vltavská filharmonie otevřená? A proč ne dříve?

Vltavská filharmonie, která v budoucnu vyroste v pražských Holešovicích, bude moderním hudebním centrem disponujícím třemi vysoce kvalitními koncertními sály. Návštěvníci zde naleznout také kreativní hub, hudební oddělení Městské knihovny v Praze, vzdělávací prostory nebo střešní restauraci. Harmonogram projektu je navržený tak, aby se mohlo začít stavět v roce 2027, budova byla dokončena v roce 2031 a užívat se začala v průběhu roku 2032, tedy přesně za 10 let.

Po potvrzení výsledků architektonické soutěže Zastupitelstvem hl. m. Prahy v červnu tohoto roku bude následovat jednání o smlouvě na dopracování návrhu, zpracování projektové dokumentace s vítězem a získání potřebných povolení. Zahájení stavby by mělo proběhnout v roce 2027. Bohužel s tím, jak je momentálně nastavený legislativní proces, nelze tuto fázi urychlit. A jak to dopadne s novým stavebním zákonem je v tuto chvíli více než nejisté,“ komentuje situaci Petr Hlaváček.

Potřebujeme novou budovu?

Praha potřebuje nový koncertní sál pro symfonickou hudbu z mnoha důvodů. Současné sály, Smetanova síň v Obecním domě a Dvořákova síň v Rudolfinu, nevyhovují standardům 21. století. Navíc poslední podobná stavba vznikla v Praze před více než 100 lety. Pokud se chce Praha i nadále řadit mezi nejvýznamnější evropské metropole a udržet svůj statut kulturního centra kontinentu i Česka, je vybudování koncertního sálu světových parametrů nezbytností,“ říká Ondřej Boháč a dodává: „Vítězný návrh Vltavské filharmonie od renomovaného architektonického studia Bjarke Ingels Group zároveň vrací Prahu na mapu světové moderní architektury.

Stavba koncertní haly by měla mimo jiné odemknout zanedbané území Bubnů-Zátor a stát se impulsem k jeho proměně v moderní část Prahy. Ambicí je, aby z lokality vzniklo nové městské i kulturní centrum. Jedná se o jednu z největších nevyužitých ploch v Praze, která si zaslouží proměnu. Obávám se, že bez silného katalyzátoru v podobě veřejné a architektonicky jedinečné stavby, navíc s celodenním a celoročním využitím, se tak velké historicky zanedbané území probudit k plnohodnotnému životu nepodaří. Máme pro to relevantní srovnání ze zahraničí, kde se něco podobného odehrávalo třeba v Hamburku, Kodani nebo Paříži,“ popisuje Martin Krupauer, vedoucí týmu Vltavské filharmonie.           

V nové městské čtvrti Bubny-Zátory, jejíž součástí je budova filharmonie, bude bydlet až 23 tisíc obyvatel. O stavbě nového koncertního sálu v Praze se jedná už od roku 2010. Postupně tuto ideu podpořily a přihlásily se k ní všechny politické reprezentace města.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Vltavská filharmonie bude postavena podle návrhu studia Bjarke Ingels Group. Jaké návrhy se umístily na ostatních příčkách?

Nový koncertní sál v Praze postaví  ateliér Bjarke Ingels Group, po světě známý pod zkratkou BIG. Budovu od světoznámého studia v čele s architekty Bjarkem Ingelsem a Brianem Yangem vybrala porota mezi devatenácti odevzdanými návrhy. Základní kámen nového koncertního sálu by měl být položen v roce 2025, hotová budova se pak otevře návštěvníkům v roce 2032. Podívejte se, které návrhy se umístily na ostatních příčkách.

A co stromy?

Velkým tématem je pro širokou veřejnost umístění zeleně. Právě k tématu zeleně a vegetace, umístění přechodů, bezbariérovosti nebo mobiliáři v okolí budovy a nábřeží se budou moct občané v blízké budoucnosti vyjádřit – na podzim 2022 se bude veřejnost moci zapojit do dopracování podoby návrhu.

Ihned po vyhlášení výsledků jsme se s vítězným týmem bavili o dalším postupu. Bjarke Ingels několikrát potvrdil, že s doplněním vegetace jeho tým do budoucna počítá. Celý proces bude zahájen po podepsání smlouvy na podzim 2022, zapojíme také veřejnost. Pokud jde o zeleň, tak od nádraží Bubny, tedy v návaznosti na budovu Vltavské filharmonie skoro až do úrovně dráhy v ulici Strojnická, je také do budoucna plánován velký park o rozloze 5 hektarů,“ ujišťuje Ondřej Boháč.

Kolik bude Vltavská filharmonie stát?

Zaznamenali jsme, že v některých médiích je stále zmiňován původní rozpočet 6,1 miliardy korun. Tato cena však byla celou dobu přípravných studií v předchozích etapách projektu brána jako prvotní kalkulace vycházející z cenové situace v lednu roku 2021. Vycházela z předpokládaného stavebního programu a nebyla tedy vázána na konkrétní architektonický návrh. Otevřeně jsme říkali, že se bude vyvíjet. Ceny stavebních materiálů a služeb v posledních měsících skokově rostly a dále porostou. V České republice i celé Evropě aktuálně máme dvoucifernou inflaci, válkou na Ukrajině jsou narušeny další dříve stabilní ekonomické vazby, což se odráží i na poměrném zvýšení ceny také u této stavby,“ popisuje situaci Ondřej Boháč. „Odhad ceny vítězného architektonického návrhu nyní vychází na 9,4 miliardy korun. Nezbytně nutná bude také příprava tohoto území, výše těchto investic je odhadována na 2,9 miliardy korun, k těmto úpravám by ale v budoucnu muselo dojít bez ohledu na to, zda zde Vltavská filharmonie vznikne nebo ne.

Na zvýšení ceny se podílela zhruba z jedné třetiny inflace, taktéž z cca třetiny výjimečnost a originalita řešení, například využití veřejného prostoru včetně zakomponování střechy a potom nárůst podlahové plochy o 16 % vzhledem k původním odhadům. Samozřejmě je nutné počítat s tím, že náklady se budou až do předpokládaného dokončení stavby v roce 2031 ještě vyvíjet, odhadovat je nyní přesně s výhledem na dalších 9 let nemá ale praktický význam, šlo by o loterii. Chceme v tomto ohledu stejně jako v předchozích etapách postupovat naprosto transparentně,“ dodává Petr Hlaváček.

Projekt Vltavské filharmonie vygeneruje kromě výdajů také příjmy – počítá se, že za deset let výstavby a deset let provozu získají veřejné rozpočty minimálně 9 miliard korun zpět jen na daních a odvodech, další zdroje získá stát například díky turismu. Realizace projektu a samotný provoz Vltavské filharmonie pak vytvoří také spoustu pracovních míst.

Ustojí Praha zájem turistů?

Místo, kde má Vltavská filharmonie vzniknout, je součástí rozsáhlého transformačního území Bubny-Zátory a veřejná investice by se měla stát hlavním impulsem vzniku nového městského centra, které bude plnit všechny městotvorné funkce – lidé zde budou bydlet, pracovat, odpočívat, chodit za kulturou. Za odpočinkem, kulturou a architekturou sem budou chodit také turisté. Výběr místa souvisí právě i s ambicí města vytvořit na levém břehu Vltavy nové městské centrum přitažlivé jak pro Pražany, tak pro turisty z tuzemska i zahraničí.

Na podzim proběhnou další setkání s veřejností, ve kterých budeme zjišťovat přání obyvatel. Participační a informační kontejnery jsou ve městě již stálicí, Institut plánování a rozvoje tímto prostředkem již tradičně zapojuje širokou veřejnost do plánování města. Bez obyvatel by totiž město pro lidi vytvářet nešlo,“ dodává Ondřej Boháč.

Psali jsme také:

 

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu