ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Pražský Florenc se v budoucnu dočká nové podoby

Pražský Florenc se v budoucnu dočká nové podoby

Pražský Florenc se v budoucnu dočká nové podoby
24. 3. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: IPR

Možná už v listopadu bychom se mohli dozvědět, jak bude vypadat budoucí podoba lokality Florenc v centrální části Prahy. Hlavní město Praha se totiž domluvilo s majiteli pozemků ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development a společně za podpory Institutu plánování a rozvoje vyhlásili mezinárodní urbanistickou soutěž s názvem Florenc 21.

Místo je dopravním uzlem národního významu, ale i největším brownfieldem v samotném centru hlavního města. Do 26. dubna mohou týmy architektů, urbanistů, krajinářů a dopravních expertů z celého světa zasílat přihlášky do soutěže. Odborná mezinárodní porota z nich vybere 5 týmů, které se soutěže zúčastní.

Lokalita pražské Florence je v současné chvíli zanedbanou částí hlavního města. „Již v minulosti bylo na toto území zpracováno několik urbanistických studií, avšak nedošlo u nich k dostatečně široké shodě všech aktérů. Právě proto jsme s klíčovými vlastníky v území dospěli k názoru, že nejlepším řešením bude uspořádat mezinárodní urbanistickou soutěž, která navrhne jeho budoucí podobu,“ říká 1. náměstek primátora Petr Hlaváček.

Mezinárodní urbanistická soutěž je zatím vrcholem snah o změnu přístupu ke spolupráci města a investorů. „Kromě samotného plánování, je pro rozvoj města důležitá společenská důvěra v proces, kterým se město plánuje a mění“, vysvětluje předseda výboru pro územní rozvoj Petr Zeman. „Proto jsme vytvořili širokou pracovní skupinu s téměř 50 zástupci z městských částí, IPR, Národního památkového ústavu, Správy železnic, Dopravního podniku, Muzea hlavního města Prahy a dalšími aktéry území. V takto širokém plénu jsme společně pracovali na zadání soutěže, aby v něm byly vybalancovány zájmy různých skupin.“

V porotě zasednou špičky světové architektury jako je Winy Maas či slavný holandský urbanista Kees Christiaanse. „Získat do poroty soutěže tyto evropské hvězdy bylo náročné. Chceme však vyslat jasný signál, že Praha klade na tuto soutěž velký důraz a velká jména v porotě by měla přilákat ty nejzkušenější světové architekty a urbanisty, aby se soutěže zúčastnili,“ říká Petr Návrat z plánovací kanceláře ONplan, která je organizátorem soutěže.

„Naším cílem je zachovat Ústřední autobusové nádraží Praha-Florenc v této jádrové oblasti a dále chceme zvyšovat komfort cestujících, zejména s ohledem na usnadnění přestupu na městskou hromadnou dopravu a železnici. Důležitá je pro nás integrace nádraží i nově plánované polyfunkční zástavby do struktury města a zlepšení prostupnosti území. Těší nás, že touto soutěží završujeme několikaletý proces příprav rozvoje území ve spolupráci se společností 4ct,“ vysvětluje Pavel Vráblík člen představenstva ČSAD Praha Holding, který vlastní a provozuje autobusové nádraží.

Soutěžní týmy by v návrhu měly počítat s řadou již schválených projektů v území. Jsou to například plánované rekonstrukce ulic Na Poříčí a Na Florenci, modernizace železniční stanice Praha Masarykovo nádraží s přestřešením kolejiště, v současnosti již realizovaný projekt Florenc Gate v ulici Křižíkova nebo dva objekty podél ulice Na Florenci navržené kanceláří Zaha Hadid Architects, které již mají vydaná povolení.

Výsledek soutěže, který bude sloužit jako podklad pro změnu územního plánu, bude znám na podzim tohoto roku. V porotě kromě zmíněných zahraničních expertů zasednou i přední čeští urbanisté, architekti, dopravní specialisté nebo městští plánovači.

Podívejte se také:

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl