Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Urbanismus Potřebujeme více bytů, změňte nastavení státní správy

Potřebujeme více bytů, změňte nastavení státní správy

Potřebujeme více bytů, změňte nastavení státní správy
Autor: Wikimedia commons/ ŠJů Popisek: Bytová výstavba v pražských Modřanech

Za tři čtvrtletí pražské stavební úřady povolily jen šestnáct set šedesát tři nových bytů v bytových domech. Meziročně jde o pokles o téměř třináct procent. Pokud bude povolování pokračovat tímto tempem i nadále, bude letos podle odhadů developera Central Group povoleno jen asi dva tisíce dvě stě bytů, což je mírně pod úrovní předchozího roku.

Již deset let za sebou se proto povolování pohybuje hluboko pod úrovní skutečných potřeb metropole, jakou chce Praha být. Potřebovala by totiž mnohonásobně více bytů. Strategický plán hlavního města počítá se šesti tisíci zahájenými byty ročně. Řada odborníků se však shoduje v tom, že má-li město skutečně dohnat léta stagnace a nastartovat svůj rozvoj, měly by úřady povolovat deset až dvanáct tisíc nových bytů ročně. To odpovídá tempu srovnatelně velkého Mnichova.

Pokles konkurenceschopnosti

Praha je přirozeným magnetem pro schopné lidi nejen ze zahraničí, ale především z regionů České republiky. Ti do města přicházejí za studiem a za prací. Pokud nebudou mít kde bydlet, začnou v lepším případě hledat bydlení ve středních Čechách a každodenním dojížděním ještě více zhoršovat dopravní situaci v Praze, nebo svou budoucnost nasměřují jinam a odliv mozků tak sníží konkurenceschopnost hlavního města v mezinárodním srovnání.

Kriticky nízké počty zahájených bytů z uplynulých tří let se odrážejí v nedostatečné nabídce na trhu. Ta se propisuje do vysokých cen, které již nerostou takovým tempem jako v uplynulých letech, přesto je Česká republika podle aktuálních dat Eurostatu, který je statistickým úřadem Evropské unie, s růstem cen o 7,5 procenta spolu s Bulharskem sedmým nejrychleji rostoucím evropským trhem.

Zrychlit povolování

Situaci může podle společnosti Central Group změnit jediné. Je třeba změnit nastavení státní správy ve prospěch nové výstavby. Aktuální kroky Ministerstva pro místní rozvoj, které usiluje o centrální stavební úřad a zrychlení povolování až na neuvěřitelný jeden rok, jsou v tomto ohledu správným krokem.

O podobných tématech se můžete dočíst na TV Architect v článcích:

Proč kolabuje pražská doprava a jak z toho ven?

Nový stavební zákon dělá první krůčky

nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu