ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Ceny bytů v Brně podle posledních průzkumů stagnují

Ceny bytů v Brně podle posledních průzkumů stagnují

Ceny bytů v Brně podle posledních průzkumů stagnují
30. 10. 2018 / Autor: Wikimedia commons/ ŠJů Popisek: Byty v pražských Malešicích, ilustrační foto

Ceny bytů v novostavbách v Brně začínají stagnovat. Ty, co byly na konci třetího čtvrtletí v nabídce, stojí v průměru 75.800 korun za metr čtvereční, před třemi měsíci to bylo 71.500. Na úrovni kolem 75.000 už se předpokládá stagnace, protože se ukazuje, že lidé na dražší byty nemají peníze, uvedl dnes v tiskové zprávě František Šudřich ze společnosti Trikaya, která ceny nových bytů v Brně pravidelně sleduje.

Po nedostatku bytů v předchozích obdobích je nabídka poměrně bohatá, aktuálně je v nabídce přes šest stovek bytů. K mání jsou však většinou luxusnější a tedy dražší byty, jejich průměrná cena je téměř pět milionů. „V letošním třetím čtvrtletí se nové byty v Brně prodávaly zatím nejlépe, lidé jich koupili dvě stě dvacet tři. Největší zájem byl o dvoupokojové, které se prodávaly v průměru za 3,78 milionu korun," uvedl Šudřich.

Drahé a velké byty

V nabídce převládají drahé velké byty, tedy nejméně třípokojové. Zatímco tato dispozice běžně představuje jen třetinu nabídky, teď je to téměř polovina. Největší nabídka je v městských částech Brno-střed, Bystrc a Židenice. Levnější a menší byty chybí kvůli tomu, že rozsáhlejší stavby sídlištního typu čekají na schválení několik let.

Přestože se za třetí čtvrtletí prodalo tolik bytů jako za celé první pololetí, v meziročním srovnání prodeje klesají. Před dvěma lety se za devět měsíců prodalo jedenáct set devadesát pět bytů, loni o čtyři sta třicet méně a letos to bylo dohromady jen čtyři sta padesát dva. „Ani poslední šance sjednat hypotéku za starších, výhodnějších podmínek se na prodejích neprojevila tolik, jak se čekalo. Je patrné, že ubývá lidí, kteří si byty v novostavbách mohou dovolit," uvedl Šudřich. V meziročním srovnání se ke konci září zvýšily ceny v brněnských novostavbách o dvaadvacet procent.

Pomoci má nový územní plán

Situaci má výhledově zlepšit nový územní plán, který by však měl začít platit až v roce 2022. Kromě správních průtahů mají na cenu velký vliv i zdražující práce, nedostatek pracovníků a rostoucí cena materiálů. Podle Marka Vintra, předsedy Asociace brněnských architektů a stavitelů by mohla Brnu pomoci centralizace roztříštěných stavebních úřadů, která se osvědčila v Ostravě a jedná se o ní v Praze.

nyv

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu